1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Aaaaaaa sea te sfativ za koja namena se misleshe za tetrata :) i jas zemav od Jambo i od Biser ima edni tenki so aplikacii taman za onaka da go pokriesh, za pod glavcheto i sl. Jas pogreshno te razbrav mislev za shirok povoj gi zema. A za specifichni iminja sepak se zastapeni i kaj nas ali poretko. Veke edni isti gi vrtat vo krug so godini i iskreno mi se zdosadija, vo grupa vo gradinka od 20deca 8 se Marko, 9 se Luka itn. :) neam protiv nisto tie iminja epten mi se ubavi, no sakam retki specificni iminja. I moeto e retko specificno i Rusko ime. Sepak i Luka beshe specificno pred 10g pa eve go sega sekoe 3to dete se vika taka :) Neka ni se zivi i zdravi kako i da ni se vikaat za nas ke se najubavi iminja i dechinja :*
     
    На Mari-Ja и kavadar4anka им се допаѓа ова.
  2. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Жени, ја сум на недела-две до термин за породување.
    Од пред два дена имам зголемен вагинален секрет. Да кревам паника или нормално е? Нема мирис, ама малце утоп ме прави. Не нешто многу ама не како обично бело прање... така еднаш у денот...
    Утре сум на цтг....
     
  3. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    @Mari-Ja @sofi2107
    Земете си околу 10 тина парчиња тетра, за се служат а и за менување богами по неколку саати. Јас земав ако ми треба и ќе доземам. Мајките ги кажуваат како многу корисни за главче, за подлоги, за бљуцкање .. буквално за се.
    Овој бел исцедок нема мирис и е нормален во текот на цела бременост поготово кога сме активни во движење. Подобро е и да го има да постои бидејки спречува инфекции на вагината.
    Менувај долен веш често и не се секирај. Важно да менуваш нон стоп долен веш да не ти стои исцедокот.
     
    На newring86, Mari-Ja, irenadaniel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Не си сама:)јас секој ден имам исцедок и по сто пати менувам веш,сега ке треба да правам микробиолошки се надевам немаме терен за паника,патем со лес нека ти е.
     
    На newring86 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Dolniot ves mi se raspadna od perenje poradi istava pricina :D . Koga sum izlezena podolgo nosam vloski sekojdnevni, koi inaku ne gi koristam. Bitno no worries mene mi e taka od sam pocetok na bremenost, veke naviknata sum :))
     
    На irenadaniel и newring86 им се допаѓа ова.
  6. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Zenski uste nesto da spodelam so vas. Me sovetuvaa da go kupam pernicevo, dokolku e priroden poragaj vo prasanje, mnogu pomagalo prvite denovi za sedenje. Nemora da e specijalno pernice, koe tuka cini okolu 15-20 evra, zenive ovde smislile poeftin nacin, odnosno guma za plivanje bebeska stavena vo navlaka od malo pernice :)) ja preporacuvaat dosta, se mislam i jas da ja zemam.
     

    Прикачени фајлови:

    • image.png
      image.png
      Големина на фајлот:
      266,2 KB
      Прегледи:
      8
    На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Lele pa jas nemozam so sekojdnevni vloski,mi se javuva nekoe cesanje:(
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Помага навистина. Немам искуство со природно породување, и двете ги родив со царски рез, ама вакво перниче многу ќе ти се најде. Барем сите што ги знам, а се породиле природно, тешко им беше да седат првите денови, а некои имаа проблем и со недели. При доење во седечка положба многу ќе помогне. И гумата за пливање е добра, поевтина опција.
     
    На Mari-Ja и irenadaniel им се допаѓа ова.
  9. Bici05

    Bici05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2016
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Абе женски како се справувате со киселини? Јас сум 32 недела и буквално секој ден и сабајле и навечер умирам мислам дека ќе ми изгори желудникот. Порано со кисела вода ми се смируваа ама веќе тоа не ми помага, а не сакам многу често да пијам рупурут и такви апчиња :(
     
  10. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ќе си ставиш на врв на лажичка сода и промешај со пола чаша вода. На мене ми помага доста често.
     
    На irenadaniel и Bici05 им се допаѓа ова.
  11. kara1

    kara1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2013
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Istiot slucaj e i kaj mene,od skoro mi se zasili iscedokot i celo vreme sum so sekojdnevni vloski,utre odam za mikrobioloski da pravam se nadevam se ke bide ok,iako imam citano deka vo poodminata bremenost doaga do zgolemen iscedok,sepak sakam da proveram za sekoj slucaj
     
    На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
  12. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    I jas za nekolku dena ke pravam mikrobioloski a do togas ke se mislam:(no se tesam deka i prvata bremenost imav iscedok , vsusnost cela bremenost bev so kandida pa se pomina kako sto treba e sega jas carski bev mislam na priroden poragaj mozi ima vlijanie da ne se prenesi na bebe
     
  13. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    @Bici05 za kiselini mene mi kaza nekoj i navistina mi pomaga zrno oriz da ispies
     
    На Bici05 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tarantula

    tarantula Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.280
    Пол:
    Женски
    И мене исто крв од нос почна да ми тече ,онака помалце баш околу таа недела која си ти ((33)...Ја бидејќи се исплашив,почнав секој ден да мерам притисок,и утврдивме дека ми е нормален,од хормоните,зголемен крвоток и слични труднички нормални каректеристики доведуваат до мало крварење од носот.
     
    На kavadar4anka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. tarantula

    tarantula Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.280
    Пол:
    Женски
    Итса приказна сум и јас! Освен лажичка содабикарбона,ништо друго не ми помага:) Па дури и на работа си однесов :)))
     
    На Bici05 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bici05

    Bici05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2016
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Баш ќе пробам да видам дали ќе делува кај мене:) ти благодарам:*
     
    На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
  17. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Ај баш кажи дали ке имаш подобрување?мене ми помага и тоа брзо
     
  18. Bici05

    Bici05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2016
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Јас не ја поднесувам содата, а осетам како ми крцка во уста одма ме тера на повраќање:puke: а и имам слушнато дека не било убаво сода во бременост:^)
     
  19. tarantula

    tarantula Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.280
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, јас сум 35та недела и бебево мое знае баш фино да се расклоца/превртува некогаш. Е сега,ме загрижува болката (тапа и краткотрајна) што ми се јавува околу ребрата и во абдоменот кога се превртува...Се осекам непријатно,како некој од внатре да ме грепка и ми ја тегне кожата.А навистина,стомакот ми се изобличува ко нао ние youtube видеата :))) Кога сум гледала видеа секогаш изгледало слатко и безболно,а за мене сега баш и не е такво искуство,поради болката нели...Ме интересира ваше искуство?
     
    На irenadaniel и kavadar4anka им се допаѓа ова.
  20. tarantula

    tarantula Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.280
    Пол:
    Женски
    Не ја жвакај/мотај у уста и мене така ми се гади! Со лажичка ке црпнеш од содата и ке ја “истуриш“ длабоко на јазикот и одма вода ке испиеш.Така не се осека ништо!
    Во врска со безбедност околу конзумирање на сода за време на бременост,јас единствнено на форуми имам прочитано негативен став.По консултација со мојот гинеколог, јас си ја употребувам редовно па и до 2-3 пати дневно.Има едни апчиња рупурут што ги препорачуваа против киселини за трудници.Епа тие се на база на содабикарбона,само по фенси варијанта.Сепак,консултирај си се со гинекологот ако имаш сомнежи.
    Поздрав
     
    На kavadar4anka и Bici05 им се допаѓа ова.