1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трпезарии и ентериерот

Дискусија во 'Дом' започната од Snow-Queen, 16 август 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Ајде постирајте ваши идеи, или вашиот мебел.
    Повеќе сте за подебен оддел на трпезарискиот дел или да биде дел од кујната?

    Искрено здравје утре кога би можела,би го направила засебно,една врата да ги дели.
    Зошто и трпезарискиот дел да ми се умирисува од готвењето - проста причина.

    А еве и некои што ми се допаѓаат.
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    и столициве посебно ми се допаѓаат
    [​IMG]
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
  3. Strong...Girl

    Strong...Girl Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    И јас сум за трепезаријата да биде одделена од кујната причината веќе ја кажа Сноу

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  4. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    :)
     

    Прикачени фајлови:

  5. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
  6. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    :)
     

    Прикачени фајлови:

    • 03.jpg
      03.jpg
      Големина на фајлот:
      78,3 KB
      Прегледи:
      1.091
    • 07 (1).jpg
      07 (1).jpg
      Големина на фајлот:
      38,2 KB
      Прегледи:
      1.090
  7. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
  8. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    :)
     

    Прикачени фајлови:

  9. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    Женски, ајде некоја нека ми каже каде да најдам трпезариска маса со димензии 90х90/180, т.е. 90х90, а да се пушта уште +90cm. Гледав една ваква слична во мојот град, костурот и беше венге, но тоа плочите одозгора и беа цели стаклени. Е сега, јас не сум толку модерна :P , повеќе сакам практични работи, сакам и плочите да бидат медијапански (венге). Се распрашував по фирмиве кои изработуваат мебел, но ваква маса не можат да ми направат. Проблем е механизмот, немало такви механизми во Македонија. Инаку масите се увозни, од Србија ги увезуваат ми се чини, а само механизми - нема.

    Нешто вака изгледа масата (замислете ја венге :$ ):
     

    Прикачени фајлови:

    • 483_(2).jpg
      483_(2).jpg
      Големина на фајлот:
      85,1 KB
      Прегледи:
      626
    • 483_(3).jpg
      483_(3).jpg
      Големина на фајлот:
      82,7 KB
      Прегледи:
      626
    • 483.jpg
      483.jpg
      Големина на фајлот:
      91,2 KB
      Прегледи:
      624
  10. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ах и јас колку сакав одвоено кујна од трепезарија, но кога купуваш мора да штедиш на секој квадрат да стигнат пари :)
    Инаку midnight вакво нешто мислам има во технокооп, па провери си таму.
    и јас барам или 90 на 90 или бар 120 на 80, ама исто како тебе сакам доста да се отвара.
     
    На midnight.flower му/ѝ се допаѓа ова.
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.539
    Допаѓања:
    95.394
    Пол:
    Женски
    Јас многу убави маси видов во Yusk всушност многу убав мебел видов таму, ние си купивме клуб масичка и плакарче за кондури, ефтинко ептен, а и квалитетот им е солиден. Не видов баш вакви маси ама имаш нешто слично, знам дека видов округла се пушташе овална. Провери во Прима и во Технокооп, таму имаш голем избор, а и Монтенегро ти се исплати пошто има попусти, е сеа не знам што од тоа имаш во твојот град, затоа правец Скопје да си видиш ;)
     
    На kaja11 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.376
    Допаѓања:
    34.163
    Пол:
    Женски
    Јас имам многу слична маса на оваа т.е единствена разлика е што на мојата механизмот не и е на извлекување, туку на преклоп му доаѓа т.е се преклопува (не знам поинаку како да објаснам) Јас ја купив пред 3 години од Ото мебел, провери таму.
     
  13. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    An-na ги гледав и масите на преклоп (на каталог) ги има во Технокооп (маж ми беше во СК пред некоја недела и ги видел). Но овие маси имаат две како „жапки“; „шарки“, како ли ги викате? Не ли ти сметаат кога ќе ја отвориш масата?

    А од оваа на извлекување во Технокооп имало само 90х120/+120 (Ирена оди види - може ќе ти одговара), нам ни е малку голема. Тесни сме со простор. Кај нас дневната и трпезаријата се во една соба, и тоа ко на сила ќе бидат сместени. Затоа купивме помала гарнитура и барам 90х90/+90 маса (за кога ќе имам гости на ручек/вечера).

    Прима мебел, на каталог како да видов дека имаат слична маса, но искрено не знам каде се наоѓа. Некаде на Јадранска магистрала, а тоа некако многу далеку ми се гледа. Јас од Скопје го знам само центарот + Карпош (1,2,3, ајде да речеме и 4) и Аеродром. :$ И Ангел, каде е тоа Yusk? Има шанси да ме носи патот кон Скопје наредниот месец, па ако можам би отишла (со оглед на тоа што ќе имам работа во Центар).
     
  14. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    јуск се наоѓа во скопје сити мол - карпош 4 на партизанска
    во прилог најновиот каталог....имаат многу убави работи
    http://e-katalog.mk/MK/site_ponudi/1484/jysk.aspx
     
    На midnight.flower му/ѝ се допаѓа ова.
  15. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.376
    Допаѓања:
    34.163
    Пол:
    Женски
    Јас масата отворена ја користам единствено за прослави и слични работи. Ставам чаршаф одозгора и ништо не се познава. Мене лично, не ми смета.
     
    На midnight.flower му/ѝ се допаѓа ова.
  16. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    midnight.flower а вакво нешто дали би ти одговарало. Навистина има две како шарки на средината на масата, ама тие се рамни со неа, ништо не сметаат. Во де-ни мебел. прилепска фирма, ама имаат и во Скопје, близу до Бриколаж. Јас денес таму испазарив столчиња за на тераса. Добар квалитет, а нормални цени имаат.ова последново е по мој критериум :lol:
     

    Прикачени фајлови:

    На midnight.flower му/ѝ се допаѓа ова.
  17. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ангел како ви се погоди мебелот од Jysk? Сакам едни сталажи да ги купам, ама незнам за квалитетот.
     
  18. tea-nova

    tea-nova Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2013
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    11
    Што мислите за стаклена трпезариска маса?дали некој има и колку се практични?
     
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Јас многу сакав стаклена маса и до последно се мислев. Оваа што ја купив од карес можеше да биде варијанта и од стакло. НО :!: немав храброст. Одлуката ја донесов одкако ја видов стаклената маса на моите пријатели, многу убава, дебело некое темно мат стакло. И набрзо по купувањето потешка чинија за послужување ја повлекле низ масата, а знаеме најчесто чиниите не се идеално мазни одоздола, и денес си имаат многу видлива гребнатина на сред маса која баш убаво се познава. Со оглед на тоа што не сум во можност набрзо пак да купувам мебел, пресеков и си купив обична. И дополнително да заштитам врз неа ставив стакло ( само ради заштита, не од естетика) и еве за неполна година употреба гледам на стаклото има гребнатини повеќе. Можем да замислам масата каква ќе беше да го немаше стаклото.
    Ова е само мое мислењ, сама одлучи си, да не те наведам на погрешна одлука.
     
  20. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Јас имам стаклена и задоволна сум. Во секој случај треба да бидеш внимателна, и да е дрво можеш да го оштетиш ако ставиш нешто жешко, а и стаклената може да се изгребе. Мене лично не ми одоговараше дрвено, се ми е медијапан висок сјај и стакло во дневна, така да многу модерно изгледа ;)