1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам мила се обидувам да бидам смирена да не се нервирам ама цело време сум во страв да не му се случи нешто на бебето.Човек раат не може да види уште ова ми фалеше за да полудам. :sweat::sweat:
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
  3. ^angel^

    ^angel^ Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    1.262
    Пол:
    Женски
    Епа доброутроо :yawn:
    Таман мислев ќе се наспијам кога будењеее авионине што прскаат за комарци ми ги стресоа гаќите у сон. Ајде нормално прво до вц по петти или шести пат откако си легнав кога :o уште едно добро вадење од памет гулаб у трпезарија ја претам он прета срце ми застана...е тоа е расонување за секунд...со мм го избркавме некако нејкеше да летне после сфатив и тоа се уплашило од авионите а и ја го стресов убаво...душичка.

    Ајде женчиња ви посакувам поубаво бидење и почеток на денот :*
     
    На Twins02, butterfly*, kavadar4anka и 5 други им се допаѓа ова.
  4. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.333
    Пол:
    Женски
    Добро утро девојчиња.
    Имаме новости за нови тазе породени мамички?
    Како сте?
    Мене ми треба хелп, мали штуца веќе подолго време, како и да се свртам мешето континуирано се мрда во исти интервали, грев ме фаќа веќе аман не може да се смири. :(
    Дајте некој совет како да му се смири штуцањето ако знаете, навистина многу ми е жал.
     
  5. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Како си? Јас и ти бевме со неделите тука негде и сакам да ти кажамминатиот понеделник и сега во средата имав малку бледо кафено крем боја на бришење минимално и некој грчеви.Се јавив одма кај гинекологот и ова ми го објасни: ништо не е страшно,кафено е стара крв плодот расте и се дешава да се има малку крв,има трудници кој неколку дена имаат исцедок не е ништо страшно.Недајбоже да станува збор за друго тоа ке бидат неиздржливи болки и крварење обилно,затоа уживај. Отидов мила само прогестерон депо ме боцнаа и јас сум плус со утрогестан вагиналетки од сам старт. Веке нареден ден немав ништо. Знам дека е паника и ја бев хаос,но знај не е страшно се дешава кај многу трудници. Ви посакувам на сите убав ден и среќен празник и нега Богородица е со сите нас и нека ни ги чува нашите бебиња во мешето :* :)
     
    На LanaDelR, Надежна, kavadar4anka и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Не е тоа ништо страшно. :)
    Јас гледам по групиве на фејсбук за бебињата кога икаат се припотресуваат мајките па им даваат лимони и триста чуда за да ги смират без да размислат на последиците.
    Во таков случај само малку млекце да цицне и ништо друго. Додека се во меше нема ничин да ги смириш. Не им штети икањето, не ги боли, не се секирај. :)
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  7. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Добро утро мила сега се слушнав со докторката ми рече да земам утрогестан таблети и утре да се јавам кај неа ти благодарам на советите сега сум малку посмирена инаку ако знае некој колко се утрогестан мислам колку пари кје пратам друг да ми земе да знам колку пари се од прилика.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Утрогестанот 200 се 440ден мила јас сум со по 3 на ден вагинално. Кажи ми имаш ли уште кафено ?
     
  9. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Сабајле имав само малку и вчера ова ептен се приметува на бришење денес мислам дека е посабо.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.333
    Пол:
    Женски
    Леле фала ти, грев ме фати ми веруваш сигурно, си викам леле се откости загреови не можеше да се смири. Ако паничам вака уште сега за ситници што ќе биде кога ќе се роди. (facepalm)
    Среќа сега се посвети на клоцање, не ика веќе. Фала ти Јаготке убава. :*
     
    На Delfina15 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.333
    Пол:
    Женски
    Не се секирај од утрогестан нема штета и ќе ти помогне. :)
    Мило ми е што си подобро, а ќе бидеш и одлично. :* :hug:
     
  12. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Dobro utro na site 8)
    Sinko vadi zabi ziva nenaspana sum, mi se place. Go prativ sega so baba mu da seta, a jas so utrogestan lezam. Vcera lezev eden saat, denes planiram podolgo. Vie po kolku vreme lezite?
    Drugi noviteti kaj mene nema, sakam vremeto da letne da pominat ovie 2 meseci i da si gi guskam trite soncinja.
    @LadyC i moite ikaat mnogu, ama toa dodeka se vo meshe ne moze da im pomogneme. Koga ke izlezat, ima nacini. I off topik prasanje, go otvorija stokomak?
    Imajte ubav den, jas vcera prosetav do mak.selo, deneska veke i ponatamu mora da lezam. Na kraj nema sansa da rizikuvam.
     
    На Smizzy и LadyC им се допаѓа ова.
  13. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Добро утро мешковци:hai:
    Стомачниот вирус ми е*а мајката овие денови. Гроги сум. Денес конечно малце подобро, ама цела недела тешка диета. Само печен компир и двопек. Така ми е кога сакам хамбургери(facepalm)
    Беба од сабајле активна е, само на моменти не знам дали е таа или цревата:DИнаку денес убав празник, ќе одам до црква, па на кафенце со мајка (вода ќе пијам) и после на слава. Се надевам нема да истрчам за до вц:lol: Вчера мм се запна да одиме на белата ноќ, ама нели бело и стомачен вирус не одат заедно, па си останав дома, а господинот малку подуен8)
    Да си земам ли и утре боледување, да не ризикувам а? Веќе неколку пати ме повторува вирусов, си велам да се лечам до крај.
    @eleni27 мене мерката за утрогестан ми беше саат и пол, колку што трае една епизода од серанови:D Тие ми се лекот за се, земам лап топ пуштам серија, ставам утрогестан и гледам и лежам до крај. А во аптека ми рекоја еден саат да се лежи.
     
    На eleni27 и LadyC им се допаѓа ова.
  14. Miami1

    Miami1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    435
    Допаѓања:
    922
    Пол:
    Женски
    здраво женски.сакам да ве прашам какво е вашето искуство со тестот преку крв за бебето дали е во ред.некаде прочитав дека во случај на близнаци не е веродостоен.
     
  15. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Не сум слушнала дека не е веродостоен за близнаци. Имам една брошура за него, таму не пишува вакво нешто, Нека каже некој што повеќе знае. А ти сакаш да го правиш ли? Јас ќе го правев, ама ме предомисли докторот.
    Иначе близнаци ли се кај тебе?:inlove: Те знам од вештачко оплодување, ама за близнаците не бев запозната. Што убаво:l::l:
     
  16. ^angel^

    ^angel^ Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    1.262
    Пол:
    Женски
    У последно време ми се дешава да неможам да земам воздух и мислам ќе ми се сврти секој момент ама проаѓа за кратко кога ќе легнам, железото не ќе да е ок ми е,притисок имам нормален, како да си помогнам да не ми се дешава совет?
     
  17. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.333
    Пол:
    Женски
    Фала на совет мила, инаку Стокомак ќе го отворат во септември ( така ми кажаа од Стокомак Ѓорче) така да кај и да е ќе си имаме и кај нас. :clap:
    Чувајте се, одмарај, мене не ми се верува како лета времево, а цело време ко да ми стои се осеќам. :D

    @^angel^ јас сега имам ослабнато железо мила и 18ка кога беше ми се вртеше, кога кажав на матичен сумњаше на хемоглобинот и тој беше ок. Ме советуваше да не правам нагли движења и полека да станувам од кревет или кога седам. :)
     
    На ^angel^ и eleni27 им се допаѓа ова.
  18. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    @LadyC ме потсети да ви дадам еден најдобронамерен совет на сите вас што за прв пат ќе станете мајки.
    Моја најголема грешка кога бев бремена со првото беше тоа што најмногу бев сконцетрирана на бременоста и развитокот на бебето во стомакот на мајката па кога го родив син ми сфатив дека за бебињата не знам апсолутно ништо. Во болница дури ниту пелена не знаев да му сменам.
    Свекрва ми од друга страна испадна дека е полна бисери, ризница за бабини деветини, советите нејзини ни малку не ми беа од корист. Ме збунуваше, ме нервираше, погрешно ме насочуваше. Да ја слушав нејзе, во млекото од прв ден требаше да му ставам пасирана банана за да биде сит. Ќе се откажев од доењето мислејќи дека имам слабо млеко и ќе направев огрома грешка за која цел живот ќе се каев!
    Многу голема поддршка добивав од педијатарот, за среќа одбрав вистински педијатар. Ако и таа имаше застарени размислувања и сфаќаќања ќе ја средевме работата.
    Уште поголема среќа што ми се погоди и таква патронажна сестра. Кога дојде првиот ден ми даде вистински и прави насоки.
    Имав млеко и се што требаше да правам е до 6 месеци само да го дојам син ми, да не давам ништо друго и да успеам да бидам истрајна во тоа.
    Да ги разликувам грчевите и другите незадоволства на бебето од гладот.
    Тешко беше, давав понекогаш и адаптирано млеко, бев збунета, околината дозволував премногу да влијае на мене и место да уживам во мајчинството јас плачев со денови и се трескав од земја.
    За сето ова имам пишувано во соодветна тема, да не се повторувам.
    На форумов сретнав мајки кои ми станаа поддршка, како да застанаа зад мене и ме бодреа, се споделував со нив и токму од нив ги добивав најдобрите совети, нема да им го заборавам тоа и бескрајно им благодарам. :)
    На форумов има прекрасни теми во категорија "Бебе" читајте ги мешиња, собирајте информации, немојте да бидете збунети мајки како мене.
    Бременоста е многу убав период, ама не поубав од тој што следи. Бидете потковани со информации, за доброто на вашите најмили.
    Времињата се менуваат, не велеам дека мајките и свекрвите ви мислат лошо вам или на вашите деца, едноставно начинот на кој сме биле ние гледани и растени не е ист како денеска.
    Многу работи се сменети и сето тоа е поткрепено со факти!
    Читајте за воведување на цврста храна кај бебињата, ексклузивно доење, грчеви.. за се што е поврзано со бебињата и уживајте во бременоста.
     
    На Majra, Lepaaa, Kitten и 18 други им се допаѓа ова.
  19. Miami1

    Miami1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    435
    Допаѓања:
    922
    Пол:
    Женски
    edna srceva akcija imame za drugata ke vidime utre.prethodniot pat mi rekoa ako nema deka samo ke se isfrli od teloto kako kafeav iscedok ama do sega nisto.inace bi sakala da go pravam testot za da sum raat cela.bremenost
     
    На Delfina15 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. KoZee

    KoZee Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    ako si kaj Zagorka si svrsila rabota,nema ni da ja dobies,ako si na pocetok od bremenosta licno iskustvo menjavaj odma idi kaj Nikolov ili Trivodaliev ako sakas da si mirna i spokojna vo tekot na celata bremenost(ne me svakjaj pogresno ama za tvoe dobro)...pozz