1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. newmami

    newmami Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    23
    Јоу ептен сме блиску со терминиве :) мене ми пресметаа 21.08 наместо 24.08 по што циклусите ми се пократки од 28 дена.
    Уште си немам абер дека при крај на 37 ма сум. И јас сум уште ептен активна. Одам во школо на курс за јазици по 4 саати секој ден (живеам во странство) али ок е понеделник завршувам. Сите ми се чудат како уште одам ама фала богу кога се си е ок зошто па да не одам :)
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.614
    Пол:
    Женски
    Мами јас и ти во трка ке бидеме која попрво :D
    Јас бев и на цтг денес ама ни контракции ни ништо.добро се осекјам си шетам,раб по дома..
    Дај боже се лесно да помине кај сите
     
  3. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Мами, дајте предлог за продавница кајшто има поширока облека и за трудници и нешто посаглам кроеви, за поголеми и повисоки мами.

    Гледам на нет, колку добри работи има, но се дур не пробам не ми се фрлаат пари.

    Кај нас бев во Waikiki и во ГТЦ на приземје, се е повеќе за трудници што се дома, тренерки, пантолони за шетање или некои од пред 100 години модели. Нема формални, едноставни и убави кроеви за на работа. Нема маици со ластик без шари како на прваче. За цените да не ни коментирам, ми иде да купам материјали и да се фрлам на шиење.

    Ве молам не враќајте колку само облеката од пред бременост ви е сеуште таман, бидејќи муабетот е дека не ми е таман и не ми е прикладно за на работа. :@
     
  4. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.229
    Допаѓања:
    30.415
    Пол:
    Женски
    Ете не и нас, тука сеуште.Ќе ве дружам изгледа вас од август, бебуш сака феминско друштво изгледа. Супер поминавме, на цтг не покажа јаки контракции, уреден наод, бебуш полека си се спушта надолу, па докторката рече дека деновиве ќе го биде. Подобро е да бидеме активни, отколку да залежуваме. Тоа со стриите, јас од првиот месец се мачкав утро-вечер со Мама&Бебе на Докторс.И задоволна сум од кремот, ми ја омекнува кожата и што е најважно не ми се појавија до сега стрии.
     
  5. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Во Буњаковец во подрум има три продавници за трудници. Има убави панталони и фармерки за трудници, а и доста избор на фустанчиња...само малку со блузи е тешко ама можеш да најдеш накоја кошулка саглам.
    А во сити мол има и најгоре по нешто малку гардероба, а во уште една продавница на 1ви, не сум сигурна како се викаше...нешто trend ми се мота во глава, има во Рамстор во mother care...и за жал толку е изборот.
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.614
    Пол:
    Женски
    Те гледаат на ехо секогаш.Мене ми рекоа нема векје ехо освен ако не го надминам терминот :^)
    Па како ке знаат плодова вода колку има,постелката колку е созреана и слично ?
     
  7. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.229
    Допаѓања:
    30.415
    Пол:
    Женски
    Да, да,обавезно, прво цтг, па ехо и сега мене вагинален преглед да види дали и колку сум отворена. на секое ехо најпрво гледа плодова вода, зрелост и поставеност на постелка и поставеност на плодот. Ете и денес баш ме гледаше на ехо, и бидејќи имав згоелмена плодова вода, сега си е ок, постелката назад, бебуш наместен. Не можеме да им ја фатиме шемава на докториве значи, секој како си сака си работи.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Mamichki, vchera bev na pregled kaj matichniot ginekolog i mi reche sekoj den da meram protisok. I ako mi bide povisok pd 130 so 90 da i kazam. Deneska go izmeriv a se chuvstvuvav ok i mi pokaza 135 so 90... i sega mi e strav, znachi najvekje se plasham od pokachen pritisok i sega ova se deshava...:(
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.614
    Пол:
    Женски
    Ништо и јас ке си барам ехо на наредна контрола здравје.Сметам дека е од голема важност.
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.614
    Пол:
    Женски
    Се извинувам на дупли пост но зошто секој ден да мериш?имаш отоци,проблеми,индикации за тоа?знаеш на тој начин ке бидеш под стрес и да не сакаш ке ти се качува на самото мерење.мене на доктор ми се качувал и до 150/90 па пак се е добро и со мене и бебето.и ми се качува од трема :)
     
  11. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.762
    Допаѓања:
    137.676
    Пол:
    Женски
    откако влегов во 9ти месец секоја недела одев кај мојот гин.на преглед -на ехо ме гледаше.а на цтг трипати бев кон средината од 9тиот месец ипоследната недела пред да се породам.
     
  12. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Da da imam otoci, ama iskreno i solenko si jadam... od vchera reshiv da go namalam solot na max poshto vekje otokot mi smeta. Inaku nemam nekoj drug problem da recham deka e pritisokot. A sega vekje se voznemiriv poshto najiskreno visokiot pritisok mi e neshto najstrashno od nego navistina se plasham.
     
  13. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Еве сум јас. Конечно денеска прв преглед и се беше во ред, го видовме бебчо :inlove: Малку мрзливо како мене мораше да го будиме за да можат да го мерат. ММ се изповозбуди хахах смешно беше...
    Инаку една недела сум порано од што мислевме поради нередовниот период.
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Ивка сливка треба да кажеш на гинекологот за притисокот. Јас имав покачен притисок во првата бременост и да ти кажам не е за занемарување. Не знам колку си бремена, мене ми се јави крај на 7 месец, иако ништо не чуствував сепак ми беше 140/90 со плус минус 5 и не ми рекоа дека не е ништо. Бев потечена само во главата и рацете. Ми дадоа да пијам метил допа ( безбедни се за трудници). Не е страшно, не се плаши ама мора да се мери и држи под контрола.
     
  15. newmami

    newmami Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    23
    Притисокот и од стрес знае да биде повисок. Незнам зошто понекогаш докториве прават паники без потреба. И јас на последната контрола имав мн восок притисок за прв пат во животов ама беше топло и јас само што стигнав пешки кај докторот. За срека не ме испаничија воопшто само кажаа сигурно е од времето. На крај пак ми мереа и бесе околу 130 со 87 и рекоа дека е ок.
     
  16. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Маркиза бас ми е мило сто се е во ред, така и нека продолзи,узивај во бременоста и нека ти биде се со лесно! Колку е големо бебето? која недела си сега? кога ти е следната контрола и кои испитувања ти следат?
     
  17. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Blagodaram Lori, mnogu mi olesna najiskreno. Sega sum 12 nedeli i 1 eden den. Denes mi zedoa krv za hromozomski deformiteti i vo zavisno od rezultatite ke vidime ponatamu. Sega ke imam pregled kaj babica...neznam sto pravat tamu a naredno eho duri 20ta nedela. :( Mnogu e cekanje...ne se normalni....
     
  18. slucajna

    slucajna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    84
    Ajде да се пријавиме и ние .бевне на контрола бебуска е добра свртена беше со главче надолу си мрда тешка е 920грама а сме 27 неполна недела од сабота во 28 недела инаку до сега сум поправена 10 кг др.ме искара дека било многу пошто и јас од пред бременост си бев буцка ама тоа е тоа .мамичи поискусни ајде еден совет почнаа некои паники да ме факаат имам некое притискање на бешика и постојан нагон за мокрење др.вика се е ок ама на мене не ми е и како да чуствувам болка кога одам се повеке деновиве одмарам не е толку изразрно ама па не се само лежи од само лежење ми се свараат и поголеми мисли и паники.
     
  19. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Стварно не се нормални... Како така да чекаш 2месеци за следниот преглед? Нели можеш да идеш во меѓу време кај друг преглед?
    Баш ми е мило што се е во ред. ;)

    Ние влеговме вчера во 28 недела. Мешко ми малце порасна овие денови, но сепак не ми е многу голем како што гледам други бремени жени. И мм и една пријателка ми го кажаа истото, ама не се замарам бидејќи знам дека се е во ред со бебето и си одговара според неделите.
    Нели претходниот пат ми дадоа апчиња за железото, и до неделата ги испив. Но мислам дека сеуште не ми е покачено бидејќи чат пат имам вртоглавици и се чувствувам омалаксано понекогаш. На 12ти сум на контрола, тогаш ќе ми земат крв па ќе видиме.
     
  20. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Случајна и мене ми се деси тоа во 28 недела, навечер станував и по 5 пати за мокрење, а инаку преку ден не броев колку пати одам ама беше многу :lol: Направи си уринокултура да си бидеш ти раат, да не има некоја бактерија случајно мада не ми се верува бидејки истите симптоми ги имав и јас но се беше во ред. Поздрав и уживај во бременоста без негативни мисли :*