1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Ajde Chache87 samo hrabro, slusaj gi sovetite na doktorot, ili ako ne mu veruvas konsultiraj se so drug doktor, pa da bide se vo red. Tigarche mila fala ti, se nadevam naskoro ke se citkame vo kategorija Bebe. navistina veke mi stana mnogu tesko. Postojano mi se stvrdnuva stomakot. Kaj vas mesinja taka li e?
     
  2. mon4i91

    mon4i91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    101
    девојки и овде да се пофалам :rofl: два теста направив денес.. двата позитивни :clap: :clap: :clap: од сабајле усте еден имам намера да правам па после тоа да ми земат крв :rofl: :rofl: се израдувавмее.. солзи ни течеа.. после 9 месеци обиди :inlove: :inlove:
     
    На green.eyes, chocolade, baby2014 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Cestitki Moni i dobredojde na temava, mislam deka nema potreba da pravis i tret test stom veke dva ti pokazale pozitivno! Imaj lesna bremenost:)

    Masinja sakam da ve prasam od koga pocnavte da piete magnezium?od koj mesec ili nedela?
     
  4. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Мене докторката ми го даде од 19та недела магнезиумот.
     
  5. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    chache87 моето весе свртено ксрлично во 28 недела веке на наредниов ппреглед завчера виидовме дека главчето му е доле значи се сввртело :) оч не се секирај викаат може и последниот ден да се сврти иначе јјас сум 32 недела ама димензиите на бебчето одговараат на 34 ☺☺☺ буцка моја и најверојтно порано ке се породам ☺
     
    На mama27 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.381
    Допаѓања:
    317.830
    Пол:
    Женски
    Јас од 15 та бидејки имав контракции на матката
     
    На mon4i91 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.803
    Допаѓања:
    72.739
    Пол:
    Женски
    Jas sum mnogu nastinata, pijam samo caj od vcera. Sto vi pomaga vo nastinki, sto smeam da pijam? Dali smee fervex me interesira? :/
     
  8. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Јас од 10та недела бидејќи имав контракции...
     
  9. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Fervex не, ако мораш да пиеш, само парацетамол, тој е безбеден.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  10. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    И јас сум настината. Мораше сега на крај да ме фати! :envy:
    Несакам да пијам никакви апчиња, па затоа се лечам со природни лекови. Супа - петел со лимон и бибер, чај (од босилок многу помага за грло, исто и мајчина душичка) и обавезно гаргара со топла вода и сол (во пола чаша вода ставам една лажица сол). За носот си седам на пареа од време на време.
     
  11. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Да ве прашам,


    дали знаете до колку саат примаат брисеви на микробиологија во Државна зошто треба сама да си ги носам?
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.803
    Допаѓања:
    72.739
    Пол:
    Женски
    Jas od vcera cel bokal caj so limon i med ispiv, nokjeska na pola saat se budev so ustata suva barut zaso disam samo na usta... Ajde kje probam i jas kako tebe vaka prvo :/ Zaso zanikade sum, kaj povrakjam od macnina vo zeludnikot uste ova mi trebase.
     
  13. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    До 2 часа од земањето треба да се однесат. Микробиологија мислам дека зема брисеви до 13 часот.
     
  14. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526

    Фала ти, зошто треба од 12 да ги земам резултатите од приска од 12ч па таман и брисевите да ги однесам. Со еден удар две муви :)
     
  15. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Negde imam procitano bosilek da ne se pie vo bremenosta. Posovetuvajte se so doktor za toa.. :)
     
  16. mama27

    mama27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    175
    и кај мене беше исти случај :) и тука сме со неделите и кај мене е доста крупничко :inlove: :* срце мало само со лесно да ни е :clap:
     
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  17. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Wtff фала за мислењето. Воопшто не ми текнало дека може да е забрането да се пие во бременост. :^) Сега се расчитав по гугл, па да споделам со другите. Прочитав дека некои сметаат дека може да ја иритира матката и да предизвика контракции. Содржи некои активни масла кои можат да предизвикаат спонтан или предвремено раѓање. Сепак, дозволено е да се конзумира во нормални дози како за готвење...Е сега незнам дали во чајот е поголема дозата. Баш мислам дека во едни тестенини со песто басилико има повеќе...а може и да нема. :?: Инаку истово важело и за ориганото.

    А на друго место пак прочитав дека е супер да се конзумира во бременост бидејќи содржело еден куп корисни витамини. Незнам...

    Јас пиев чај и на почеток на бременост, баш првите недели и во средината а еве и сега на крај...
    Сега го пијам една недела, а ни К од контракции...ама нема да го пијам веќе! Што е сигурно сигурно е...
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мешиња, мамички мислам дека ми пукна водењакот :| кога се разбудив осетив дека долниот веш ми е мокар, па си реков да сменам сигурно е бел исцедок. Додека менував долен веш по ногата ми истекоа 3 капки вода. И на чистиот веш уште малку... Немам никакви боли, не чувствувам ништо засега. Да доручкувам, пијам кафе и отидов во породилно Чаир :tmi:
     
    На green.eyes, Kitten, mila25ve и 2 други им се допаѓа ова.
  19. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Ajde so srekja chocolade, daj Boze da e vodenjakot pa da si se olesnis pobrzo :) So lesno. :*
     
  20. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Chocolade mila aj so lesno neka ti e :inlove: te cekame so novosti :inlove: