1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Туристички агенции

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од newring86, 30 март 2010.

  1. joanna90

    joanna90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    31
    А искуство со Весна турс или Делфина турс?
     
  2. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Кога бев пред две години на одмор кога го подигнав ваучерот ми дадоа и една осигурителна брошура. Овој пат не добив таква, а кога дечкото од агенцијата ми кажуваше што спаѓа во цената не спомна осигурување :?: Ќе се јавам да прашам деновиве дали го рачунаат тоа или треба посебно да се осигурам, ако е така знае ли некој дали е сложена постапка, каде, како што и колку чини отприлика? Тогаш преку агенцијата мислам дека ми наплатија околу 300-400 денари, дали вака самостојно е поскапо?
     
  3. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    ^ Сеедно ти се фаќа, цената за осигурување дали од агенција или од осигурителна куќа е иста. Луѓето од агенцијата требало да ти предложат, јас како што знам во аранжманите не е вклучено, али добро што ете ти текнало, направи и обавезно понеси.
     
    На CrazyStupidLove му/ѝ се допаѓа ова.
  4. jesicaalba

    jesicaalba Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    25
    Јас секогаш си вадам патничко осигурување од осигурителна компанија, зашто имам проверено и е повтино од она што го нудат во туристичката агенција. Цената варира во зависност од зоната во која се наоѓа земјата во којашто ќе патуваш.Поздравче.
     
    На CrazyStupidLove му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Chair

    Chair Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    3
    Може да ми дадете некоја понуна со агенција за Тенерифе или Палма де мајорка со хотел, пат во двата правца со авион,и другите трошоци .Благодарам однапред :)
     
  6. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Нема врска зоната во која патуваш, освен ако не се работи за Бугарија или Грција каде што осигурувањата се годишни и излегуваат поскапо отколку да се извади полиса што важи за сите земји. Инаку цените се потполно исти, не знам од каде таа информација дека се поскапи, само таму кај што најверојатно си земала не ти одобриле попуст, а во осигурителната куќа да, што е пропуст на агенцијата.
     
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Јас лани вадев за во Грција. 10 дена точно за 250ден од Сава Табак.
    Агенциите кога го вадат осигр. си ставаат + заработка и наплатуваат по 1 евро од ден ако не се лажам.
     
  8. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Значи има 4 вида на осигурување, за Македонија, Грција, Бугарија и останати.
    За Грција и Бугарија може да се вадат исклучиво годишни кои чинат 1200 денари со 150 евра франшиза (значи не покриваат трошоци под таа сума), додека пак годишните за сите останати земји се поскапи и без франшиза (да не навлагам во цифри и детали). Агенциите што вадат за Грција или Бугарија неколку дневни полиси не се посебни за тие земји, туку спаѓаат во категорија "останати" и конкретно за 10 дена е 247 денари. Они не додаваат ништо на таа сума, самите осигурителни куќи им даваат провизија од заработката и затоа велам дека цената е иста од каде и да го земете.
     
  9. billee

    billee Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    а за сафари некој има нешто да каже ?
     
  10. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Јас ланив извадив месечно за Грција преку кроација осигурување ме кошташе околу 300ден :)
     
  11. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Јас пред еден месец извадив за Грција годишно осигурување за 260 ден.осигурени 30 дена
    А другарка ми за Турција 300ден. осигурени 15 ден во Еуролинк осигурување
     
    На CrazyStupidLove му/ѝ се допаѓа ова.
  12. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.606
    Сакаме оваа година со друштво да идеме на одмор, размислуваме за турција..
    Меѓутоа бидејки лани плативме само за сместување без храна многу пари ни идеа за јаденје затоа сега сакаме да најдеме нешто евтино алл-инклусив и потоа да немаме трошкови за храна туку само за искачање..
    енибоди? :)
     
  13. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Провери си ја франшизата ;)
     
  14. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Баш сега погледнав во ливчето и ја имам погрешено и цената годишно со 30 дена 340 ден.кај франшиза стои 150 eur
     
  15. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Тоа значи дека ако недај Боже се повредиш и сметката е над 150 евра ќе платиш само 150, другото ќе ти плати осигурувањето, а ако е под 150 евра си плаќаш сама.

    Најдобро е она осигурување 1 евро од ден. Си кажуваш кои денови одиш на одмор и за тие денови ти важи само, со тоа осигурување се ти е покриено. Најскапо му доаѓа, ама на раат ќе си.
     
    На Artemission му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    ^ Потполно е точно напишаново погоре и се согласувам дека тоа од 1 евро на ден е најдобро, но се препорачува пред се доколку се патува со авион зошто покрива доцнење или губење на багаж, а за комшиски земји каде одиме со кола нема потреба. Тука може да се заштеди, без багаж е 30.75ден. од ден и плус на тоа може да се добие некој студентски попуст, или попуст за вработен, турист, група...

    И најмалку може да се осигураат 4 дена, минимална сума од 99МКД (со попуст) :)
     
  17. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Кога веќе падна муабет за патничко осигурување- да ве прашам каде можам да ги видам цените за земји кои не ни се соседни?
     
  18. ivana.icka

    ivana.icka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    ако може да ми кажете дали некој има некакво искуство со агенцијата no limit и со српската argus
     
  19. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    На српските форуми за патувања Аргус е најлошо квалификувана, постојано нешто им фали, дали смештај дали лош превоз и остало. А No Limit правеа бајаги проблеми со тие „наградните“ игри, вака за обичен аранжман не знам, ама ако имаш слична понуда во друга агенција подобро батали ги овие две :)
     
  20. Nine25

    Nine25 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    1.726
    Пол:
    Женски
    И јас имам едно прашање Луѓе што мислите за агенцијата TRAVEL-GROUP и нивните наградни патувања имаме едно такво наградно и се мислав дали е валидно Се јавив во агенција и они ми рекоа дака навистина сместувањето било без пари Дали знаете некои што биле и колку може да им се верува?