1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

  1. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.175
    Допаѓања:
    235.022
    Da, i jas prviot den jadev riba.Jas za picata mislam deka treba da bide samo so kecap bidejki taka i pise vo dietata.Jas seuste nemam jadeno pica.A dali nekoj od vas go ima drzano vodeniot den i kako pomina?Eve za okolu edna nedela jas ke bidam na voden den :roll:
     
  2. ines86

    ines86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    14
    jas sum vtor den i dobro mi e ne osekam glad toa e najbitno,malku odvreme navreme za blago me faka strv ama pominuva :lol: a do voden den sum daleku ama se plasam koga ke dojde zosto kolku i da si naviknat sepak cel den samo na voda ne e lesno :roll: a juLlEekade imas najmnogu oslabeno vo stomakot ili celosno :?: pozz :up:
     
  3. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.175
    Допаѓања:
    235.022
    Pa najmnogu imam oslabeno vo stomak i race,inaku jas imam siroki kukovi i nozete mi se podebeli pa taka da tamu imam najgolem problem i tesko slabeaam vo niv.Zatoa i ja prodolzuvam dietata najmnogu zaradi nozete.
     
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    По оваа диета всушност се правени и диетите што ги даваат во Диет Вита клуб. Имам видено неколку диети од таму, и гледам дека печурките ги комбинираат со се - значи ги третираат како салата.
    Таму се малку поригорозни - нема ваков распоред - еден ден ова, еден ден она, туку може 2 дена овошни по ред да ти дадат, или два дена боранија. Според тоа колку слабееш или не слабееш. Тоа е премногу ригорозно за мој вкус.

    Инаку таму им кажувале дека салатата е многу важна, да јадат со секој оброк и количински многу. Така се заситуваш со салата.

    Исто така таму благо им давале кога имаат овошен ден, ама по малку - на пример 3 топки сладолед, и им викале никако да не е со чоколадо. И исто така ако им се јаде многу кога е овошниот ден, да пијат овошен јогурт од оние што се со 0,1% м.м.

    Јас вчера ја прекршив малку - пиев вино, и се замезив малку. Бреее, ни два дена не издржав. Ама денес продолжувам. Под казна ќе скратам на благото.

    Воден ден не сум држела, и не ни планирам. Толку голема казна не сум заслужила :lol: Се зезам за казнава, ама стварно нема да го држам, ќе го скокнам.
     
  5. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.223
    Допаѓања:
    3.741
    Пол:
    Женски
    fala na odgovorot..jas denes pocnav i se nadevam deka ke izdrzam 1 do 2 meseci . :lol: sakam da oslabam edno 7-10kg..zolvata ja drzese 3meseci oslabe 15kg ama znaese i da ja prekrsi nekoj den ama otkako prestana da jade ovosje za dorucek ona vrati 10kg..pozdrav
     
  6. ines86

    ines86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    14
    zenski denes treti den uspesno do sega ne sum prekrsila nisto ke vidime ponatamu :clap: a sakav da ve prasam za vecerata kaj tretiot den kakvi kolacinja moze da se jadat ili sto se od blago :?: pozdrav pa pisete koj znae :up:
     
  7. nane7

    nane7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    12
    Jas denes sum 7 den ovosen,ama ke mi idat gosti i prekrsiv edno pravilo.Izedov edno malo parce meso.Ama nema gajle jas mislam .Od utre se pridrzvam.
    Mnogu mi pomozva ko ke gi citam drugite iskustva od site vas sto ja pravite dietata .Pozdrav do site
     
  8. Lollipop

    Lollipop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    31
    Јас кога ја држев порано јадев искрено колку што ми се јаде во моментот и секако еден ред чоколадо за готвење...ама најголемиот проблем е што благото ствара вештачка глад што знаци дека после тоа секако дека ке ти се јаде и тоа премногу...ама и за тоа има лек, зосто јас на пример јадев за ручек некое пециво па како узинка несто ситно од благичко некое чоколатце...или нешто слично и потоа за вечера повторно си јадев пециво. Иначе суштината на диетата е да не мешаш протеини со јаглехидрати а колку и како ке јадеш на 3 ден верувај ми и дека не е толку пресудно...ама секако да не се претерува....дури можеш и да си дозволиш пица со растителен кашкавал и свежи печурки само без салама....Според мене е најбитно да научиш сама да си го комбинираш јадењето...позз
     
  9. Lollipop

    Lollipop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    31
    Тоа што ги вратила килограмите знаци дека се прејадувала и јадела се сто ке и се фати при рака...моја претпоставка а и од искуство јас претходно ја држев и ослабев 17 кила и да чукнам во дрво ја држам таа килажа само постојано варирам 3-4 кила горе доле...ама пак нешто значително мислам не ги вратив.Ама како и да е треба да пробаш и ке видиш дека ке имаш успех.
     
  10. ines86

    ines86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    14
    epa super,znaci ne treba premnogu da se opteretuvam ,jas sum 4 den i super mi odi samo ke vidime do vecer zosto samo na ovosje ne e lesno bogami,a koga pocna da imas rezultati od dietava lollipop :?: pozz ;)
     
  11. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.175
    Допаѓања:
    235.022
    A ne treba 100 grama cokolado za gotvenje,jas na primer obavezno jadam 100 grama cokolado i plus torta ili nekoi kolaci
     
  12. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    После 15 дена, јас се откажав.. :oops: :( Јуначко срце не издржа..Ќе чекам да поминат колоквиумите и Велигден,па ќе почнам пак.. ;)

    Ариел, ако го читаш ова...договорот за ќотекот важеше само во една насока(од мене за тебе :P ) :D :D :D
     
  13. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Не се сеќавам дека во една насока бил договорот, што може да се види од следниов муабет:

    Значи не пишува за кого е ќотекот :lol:
     
  14. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Значи не сме го дефинирале прецизно договорот.. :roll:
    Епа Ариел, во твои раце сум...само те молам биди понежна.. :lol: :lol: :lol:
    Тебе како ти иде со диетата? :)
     
  15. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Ма како понежна, тешко криминално дело си направила :lol:

    Што знам, ќе прекршам, па се враќам назад.

    Мене денес ми е четврти ден од диетата - овошен ден.
    Еднаш имам сериозно прекршено, кога пиев вино и мезев кашкавалчиња и пршута :D , ама и вчера мислам дека изедов повеќе тесто од што требаше. А и чоколадото не беше црно - такво имав, а не можев да одам до продавница.

    Како и да е, и да прекршам, терам напред. До кога - ќе видиме...
     
  16. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Супер за тебе...само напред..првиот овошен ден е најтежок.. :(

    Јас кога ја прекршив бев свесна дека нема да успеам да се воздржувам за време на колоквиуми и прекинав..сега пауза па после празникот пак.. :D
     
  17. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.963
    Допаѓања:
    13.976
    На She му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Супер е ова искуство што си го постирала мКдевојче.

    Само ме чуди ова со лебот. Мислев дека леб воопштно не смее да се јаде, и јас до сега не сум јадела. Можеби и затоа сум нон-стоп гладна, освен денот кога се јаде тесто :D

    Ефикасноста зависи и од килажата со која се стартува (поголема килажа - повеќе и побрзо се слабее) и годините (прв пат ја држев пред 6 години, и има голема разлика, а знам и постари и помлади луѓе што ја држеле, и кај помладите е многу поефикасна.

    Инаку Глоу, ни јас кога имам за учење не можам да држам диета. Не сум се ни обидувала.
     
  19. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.963
    Допаѓања:
    13.976
    Лебот е вклучен во правилникот на диетата, односно дозволено е по едно праче леб да се јаде но подобро би било кога би се исфрлил со цел да има подобри резултати.
     
  20. ines86

    ines86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    14
    zenski deneska 6 den i super mi odi osekam nekakvo opustanje vo stomakot ama uste nemam vidlivi rezultati se nadevam ke bide kako sto rekovte posle 10 den ke se simnat 3-4 kg,kaj vas kako e ja drze uste nekoj dietava :?: pozz pa piste koj do kede e :up: