1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

  1. Katerina94

    Katerina94 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    927
    Допаѓања:
    2.303
    Им посакувам многу добри резултати на сите нови УН феминки (y)
    Мене на 28ми мај ми завршува диетата, па сакам да ги споделам своите резултати и да ве известам дека ја продолжувам до крајот на јуни. Вкупно до сега симнав 13 кг. Презадоволна сум со оглед на тоа што мај месец ми е полн со прекршоци. Не знам како, но и во мај симнав 2 кг, веројатно затоа што си доручувам секако овошје и кога ја прекршам наредниот ден јадам само овошје:?: Сега се ставив во ред исто како што ја држев првиот месец и половина. Без прекршоци и со пешачење .:) Диетава е прекрасна ,никогаш не чувствувам глад.си јадеш се и си слабееш :D
     
    На Viktorijaaa5, asdht и Miss.N им се допаѓа ова.
  2. asdht

    asdht Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Dragi moi feminki. Se zacleniv na forumov samo poradi ovaa tema.
    Imam drzeno milion dieti,kapsuli,sejkovi i uste ovaa dieta ja nemam probano. Imeno, po poroduvanjeto so vtoroto dete nikako nemozam da simnam kilaza,samo si kacuvam. I sega ja imam dostignato najgornata granica( '95) sto nikogas ne sum ja imala. Znaci ocekuvam od vas soveti,preporaki,sugestii i sl.
    Pozdrav
    Nova feminka
     
    На Elen4e89, Pinklips и blondinka0530 им се допаѓа ова.
  3. LiBBra

    LiBBra Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    ajde so srejka ti posakuvam dobri rezultati ako nesto ne tie jasno slobodno prasaj kolku mozam ke ti pomognam mene mi e 21 den i se merev pred 1 nedela imav pomalce 7 kg ova dieta e mozam da recam edna od najdobrite samo hrabro i nemoj da se demotiviras Pozz
     
    На asdht и A.n.e.17 им се допаѓа ова.
  4. blondinka0530

    blondinka0530 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    4/90 Денес многу тешко. Постојано сум гладна изедов 2 банани една овошна салата од цреши банана и јаболка.Јас имам прашање гладна денес изедов половина ќесе соја зрнца од виталија смеев или не ?Инаку испив и едно нес 3во1 .Поздрав за новите диеталки па да се бодриме во групата.
     
    На Mariangel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.359
    Допаѓања:
    83.822
    Пол:
    Женски
    Соја мислам дека не смее да се јаде исто така и нес не т.е 3во1 не :)
    Во денешниот ден можеш да јадеш салати,суво овошје 100грама и 100гр јаткасти полодови сето тоа поделено на 2-3 пати :) Кога ќе почуствуваш глад грицкај по некој лешник и бадем :) Напад на благо касни си сува брусница,урма,смоква :) Почнува да излегува сезонсково овошје и полесно ќе ти биде верувај.
    А и првиот овошен е најтежок верувај :)
     
    На blondinka0530 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    14/90
    Д: Јагоди
    Р: Салата + ориз со печурки и зеленчук и едно парче леб
    В: Салата + половина од ручекот
     
  7. blondinka0530

    blondinka0530 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Фала Викторија ... Јас сепак го изедов до крајот на вечерта целото пакетче (facepalm) Веќе нема соја во овошен ден ! И покрај тоа јадење вечерта повторно си ги слушав цревата но не каснав ништо. Претпоставувам дека тоа е затоа што намалив на количината на храната овие 5 дена. Првиот овошен помина , наредниот се надевам поуспешно ќе помине. Денес протеински катастрофа. Од вчера изнемоштена, а денес куп обврски. Само што станав не можев ни да мислам на ништо друго него на јадење. Изедов две пржени јајца со мало парче леб, па кога огладнев повторно ќофтиња со доматен сос мало парче сирење и парче леб и потоа како да не ми беше доста и малку кикиритки. Знам дека претерав но тоа е , бидна работа единствена утеха ми е што се изедов пред 8 а денес сигурно 3-4 часот ќе ме најде додека завршам се .Од утре се надевам подисциплинирано.
    Прашање: што е дозволено во напади на глад во другите денови освен овошен, салата смее ли да се јаде измеѓу оброци или само во тие 2 оброци.Мислам на салата од краставици, домати?
     
  8. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.359
    Допаѓања:
    83.822
    Пол:
    Женски
    Па и не е дозволено да се јаде меѓу оброк но салата можеш.Или во момент на глад прв исспиј една две чаши вода па потоа касни салата ,нека биде од краставица затоа што во неа нема скоро ништо :lol:
    Не очајувај на почеток си уште ќе се навикнеш ќе видиш :)
     
  9. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    4/90
    Денес јадев за појадок банана, потоа јаболкце кај ручек време па поручекта уште едно и пред пола саат банана. Исто така изедов и половина краставица и од тие најмалите пакетчиња чипсче од кечап.
    Цревцата кркорат ли кркорат цел ден..

    Инаку да ви кажам пробав кафето да го пијам без шеќер ама многу ми е одвратно и само тој прекршок го правам цело време.. :|
     
  10. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    16/90
    Овошен ден :)

    А каква е таа турбо ун диета?

    И кажете ми нешто повеќе за водениот ден кога треба да го држам после овошниот ден или..?
     
    Последна измена: 26 мај 2015
  11. unique.girl7

    unique.girl7 Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    јaс кoлку штo свaтив oд претхoдните пoстoви турбо ун започнува од 56 ден од диетата и тоа по следниот ред
    имате
    56. протеински
    57. скробен
    58. овошен
    59.протеински
    60. јаглехидратен
    61. овошен
    62. протеински
    63. скробен
    64. овошен
    65 протеински 66јаглехидратен
    67. овошен и
    68 ти е воден.
    Па правиш 2 циклуса од 4 дена
    69.протеински
    70 скробен
    71 јаглехидратен
    72 овошен
    73 протеински
    74 скробен
    75 јаглехидратен
    76 овошен и
    пак започнуваш со турбото од 77 ден уште 12 дена, значи 89 ти е водени после држиш уште 4 дена обична ун и завршувате со диетата.
    А вoдениoт ден се држи пoсле oвoшниoт ден 29 ден ќе се пaдне дa биде вoден ден. пa пoсле пaк уште 28 денa и 29тиoт пaк вoден..
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  12. unique.girl7

    unique.girl7 Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Имaм и јaс еднo прaшaње дaли мoже вo скрoбниoт ден дa се јaде пинџур денес ќе пржaм сo дoмaти и пиперки сaмo пa бидејќи е зеленчук јaс мислaм декa смее aмa не сум сигурнa?
     
  13. blondinka0530

    blondinka0530 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    6/90 скробен ден. Денес за доручек цреши а за ручек грашок со салата и парче леб, за вечера само грашок и салата
     
  14. blondinka0530

    blondinka0530 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    6/90 убав план имав за вчера но за вечерата грашокот ми загоре кога го потоплив и беше ужасен.Морав нешто друго да јадам и јадев тиквички и пченка и краставици, малку не ми одеше тоа но барем се беше скроб. Денес 7/90 за доручек јадев банана, за ручек јувки со лут томатело сос и за вечера планирам сладолед што ми го донесоа вчера но си го ставив во фрижидер и денес ќе се јаде.Овој циклус помина со мешање на различни протеини и различен скроб но од следниот циклус планирам тоа да заврши, уште посериозно ќе си ја сфатам работата. Како ви оди диеталки ? Има ли некој кој му е исти ден како мене и се мерел ?
     
  15. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.408
    еве јас почанв пак 1/90 п -1банана р-шопска со сиренце в-- исто шопска со сиренце и јајце на око
    мислам дека е ок за денес?кај мене слабеењетпое многу бавно едвај 3-4 кг за месец
     
    На blondinka0530 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    бананите треба да ги исфрлиш .. ептен за овошен ден по една максимум две помали пошо се тешки..
    за вечера јајце на око не смееш како шоз нам.. тоа шо јадеш за ручек тоа за вечера половина од ручекот..
    прв ден ти е протеински така да месо со едно парче леб ако можеш без леб уште подобро сите оброци да ти бидат варени или печени никако пржено..
     
  17. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    17/90
    П: Шејк
    Р: Стек + салата
    В: Салата само ке каснам некако сум изморена и немам сила за месо :)
     
    На Jordanovska-K му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Pinklips

    Pinklips Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    http://zdravjeiubavina.com/dieti/un-dieta/
    http://www.dijeta.net/un_dijeta-pitanja.htm

    Првиот линк е од ун диетата на друга страна.Намерно го ставив затоа што има поразлични работи. Пишува дека во првиот ден ако се јадат млечни производи не мора супа и дека се преполовува количината од ручекот во протеински ,а овде во првата стана само во скробниот се преполовува количината за вечера.Сојата е ставена во скробен ден. Потенцирано е дека парчето леб мора да е интегрален. Потоа пишува дека сокови се дозволени ( сигурно се мисли на незасладени цедени сокови ) и потенцирано е дека после 20 часот не треба да се јаде ништо.
    Вториот линк е од српски сајт

    Најчести прашања во врска со ун диетата( превод на вториот линк)
    Ја прекршив диетата .Што сега ?
    Ако се прекрши диетата треба да продолжите со денот кој следува.
    Овошен ден дали смеат да се конзумираат семки кикиритки бадем
    Овој ден е резервиран за овошје, свеж заеленчук, сокови и компоти без шеќер, печено овошје, суво овошје,јаткасти плодови и семки.Но со овие намирци не смее да се претера затоа што се многу калорични и не смее да биде над 100гр и треба да бидат поделени во повеќе оброци. Исто така можете да јадете и сушено овошје но исто така во мали количини.Кандирано овошје не е дозволено!
    Овошен ден- 3 оброци или може да се грицка овошје повеќе пати на ден ?
    Паузата помеѓу оброците е најмалку 2 саати. Количината на овошје и заленчук не се ограничени но на бананите и другото овошје кое е богато со шеќер треба да се обрне внимание пр дозволени се само две банани

    На скробниот ден може ли да се јаде готвена зелка или друг зеленчук кој не е скробен ?

    Да може

    Од што зависи колку килограми ќе ослабите ?
    Зависи од многу фактори

    - од тоа колку килограми имате вишок- што е поголем вишокот на килограми, полесно се слабее во почетниот период
    -од физичката активност и колку често вежбате
    -од реакцијата на организмот на јаглехидрати.Ун диетата има многу јаглехидрати а релативно малку протеини.На некои тоа им одговара а на други не
    -од кршењето на диетата.Многу луѓе често ја прекршуваат диетата па се жалат на нејзината ефикасност.Нормално ако еднаш ја прекршите диетата не е крај на светот но ако ниту еден круг не можете да издржите тогаш не можете да тврдите дека диетата е неефикасна

    Во кој ден спаѓа гибаница или пита со сирење ?
    Во ниеден

    Смеам ли во протеински ден да јадам месо со млечни производи?
    Во принцип не би требало

    Може ли за ручек месо а за вечера риба во протеински?
    НЕ.Не се мешаат протеини.

    Може ли на протеински ден место јунешко или бело месо да се јаде парче јагнешко или свинско спремени на скара ?
    Да може, но во книгата е нагласено да за протеински за ручекот треба да се јаде динстано или варено месо но еднаш или двапати во текот на диетата може и печено месо без последица.

    Може ли да се пие алкохол и газирани пијалоци ?
    Не бидејќи се многу калорични и го успоруваат процесот на слабеење.

    Случајно некој да не ја има книгата па да објасни за различните информации што да се почитува ?
     
    На blondinka0530 и LiliMari им се допаѓа ова.
  19. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.408
    пишав пржени ама ги правам у микро без капка зејтин
     
  20. blondinka0530

    blondinka0530 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    8/90 Стигнав и до вториот овошен.Синоќа имав една криза но успешно пребродена, си читав мислења од почетните страни од оваа тема и се мотивирав некако и не каснав ништо. Некако порано повеќе диеталки, голема поддршка и не е дека и тие не се правеле грешки но се мотивирале за да продолжат понатаму и имаат одлични резултати постигнато.
    Денес досега имам изедено една банана, две јаболки, две круши, малку цреши до вечер планирам уште една банана, 100гр бадемчиња непечени, цреши и 2-3 праски.Вториот овошен исто толку тежок како првиот, се надевам понатаму полесни ќе станат.