1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

  1. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    18/90 - Вчера
    Д: Едно јаболко поголемко :)
    Р: Ориз со зеленчук и си каснав некое спринголс неможев да одолеам :/
    В: Половина од ручекот

    19/90 - Денес
    Д: Едно јаболко, малку цреши и малку јагоди ги измешав знам .. :/
    Р: Тестенини со кечап + салата
    В: Парче торта

    Овие два три дена правам така по некоја утка ама треба да добијам и се ми се јади :/
     
    На blondinka0530 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ankaspanka

    ankaspanka Нов член

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    за прв пат се приклучувам на форум, потребна ми е подршка бидејќи сум жена во поодминати години со поодминати килограми. до сега сум држњла безброј диети но секогаш имав јо=јо ефект, но, сега решив повторно да држам диета, бидејќи со некојси режим што сам го поставив ефектот е слаб. ве молам за подршка која ми е неопходна бидејќи со „набивање“ на килата самодовербата се намали, дали ќе успеам многу ми значи.ви благодарам на секаков вид подршка
     
    На blondinka0530 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Риханна990

    Риханна990 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    хелоуу грлс. Јас сум нова на Форумов, а богами и во диетатА - 5 ден ми е - протеински. Досеа неам прекршено, освен што јадев банани за доручек (мислам дека не треба) и првиот протеински ден за вечера не јадев пак месо (снемав :D) и јадев само салата шопска (со сиренце), дека нели протеини се и тоа. Некако неам приметено промена, се немам мерено ама на изглед сум си иста , освен шо се осеќам полесно :)
    денес(5/90):
    Д- 2 киви
    Р- 5помали парченца печен ослич(дека постам денес), шоља зеленчукова супа од коцка, парче леб, краставици салата.
    В-2-3 парченца печен ослич,парче леб, краставици салата
    Поздрав диеталки (hollest)
     
  4. Риханна990

    Риханна990 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    А баш сакав да прашам за оризот, дека во оригиналната диета не го пишува.
    И за другото во скробниот ден , може ли на пр.класична грашок манџа или компир манџа или само варено со зачини , без зејтин без ништо?? :(
     
  5. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Можеш да јадиш ориз, а те прочитав погоре за вечера парче леб тоа избегнувај го ако можеш и во ручек не го јади..
    А за тоа мислам дека можеш да ги јадеш манџите .. без зејтин..
     
  6. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Феминки а што мислите да си ставаме фотографии од секојдневната исхрана .. така мислам дека помалце ке правиме грешки :))
    Наместо кечап си ставави зеленчук, иначе обожавам печурки, тиквички, брокули, карфиоли и моркови во секојдневната исхрана.. мислам дека не направив прекршок :)
    Да спадни јадењево па се фрлам на вежбање :)

    11303455_10205723672323867_916700219_n.jpg
     
    На Pinklips, blondinka0530, Viktorijaaa5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Вaкaa имaaм прoблем штo пoсле секoр јaдење т.е нa крaј нa денoт пијaм лaксaтиви..ме интересирa дaли сум мoжелa тaкa дa се пoпрaвaм ? Бидејќи сегa престaнaв дa пијaaм прoчитaв тoa преминувa вo булимијa...пa не сум се мерелa a премнoгу јaдев и кoристев лaксaтиви ? Прaшaње не е мoже зa тукa нo немaв кaде дa прaшaм ...фaлa oднaпред
     
  8. Риханна990

    Риханна990 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    ме чудеше и мене , ама го пишува лебот во диетата :?: сепак ќе се обидам да не го јадам барем за вечера. Добра е идејава за фотографии, ама ја веќе изедов све :D
     
  9. Риханна990

    Риханна990 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    во протеинскиот ден мораш за ручек и 1 шоља супа (од коцка). и мене тоа ич не ми се свиѓа ама задолжително било :(
     
  10. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Да го пишува ама само за ручек :))
    Ајде утре стави да видиме :)
     
  11. Pinklips

    Pinklips Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Немаш направено прекршок, само за тиквичката не сум сигурна.Инаку ќечапот само во јх ден а другиот зеленчук може во секој ден.Многу ми се допаѓа диетата да се ставаат слики од храната.

    Единствено решение за вишокот килограми е здрава исхрана и вежбање. Лаксативите можат многу проблеми да ти направат меѓу другото да не можеш да одиш во вц без нив .Цревата ќе ти бидат мрзеливи.А за другото прочитај си на интернет колку се штетни тие не се користат како мерка кога ќе прејадеш.Друго булимија е кога прејадуваш и повраќаш и тоа доведува до такви нарушувања и психички и телесни што на крај и со смрт. ТЕ МОЛАМ ЗДРАВА ИСХРАНА И ВЕЖБАЊЕ ПРЕКИНИ СО ПРЕЈАДУВАЊЕТО и никако лаксативи. Повеќе суров зеленчук и овошје, исфрли леб шеќери сокови и алкохол, најди си чинија и стави толку колку што ќе ти е доволно и ни грам повеќе.Поздрав
    Може леб во диетата но само едно парче и МОРА ДА Е ИНТЕГРАЛЕН ! Во врска со манџите МОЖЕ КОМПИР БОРАНИЈА СПАЊАК ОРИЗ ГРАШОК ГРАВ ЗЛАТНА МЕШАВИНА !
     
    Последна измена: 29 мај 2015
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  12. blondinka0530

    blondinka0530 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Ја имаш мојата поддршка од се срце. Ти посакувам успешна диета и многу изгубени килограми.Јас си читам за мотивација страни од почетокот на диетата и не се откажувам. Кај некои диеталки уште првата недела има резултати кај други после 20 дена или месец дена.Многу голема мотивација ми е Меални27 .Многу е важно да не се откажуваме затоа што резултатите порано или подоцна ќе дојдат но тоа се трајни.
    Денес веќе 9/90 не се мерам затоа што правев прекршоци во смисол мешав различни протеини и различен скроб а и пржено јадев и не сакам случајно ако нема промени да се откажам.Од следниот циклус свечено ветувам ќе го тргнам лебот, овој не можам затоа што имам премногу обврски и нема да имам енергија воопшто и многу повеќе салата ќе јадам и ќе почнам да вежбам.Денес 2 круши за доручек, 3 ќофтиња со салата од домати и 3 парчиња двопек, за вечера или само шопска или шопска со 1 ќофте без леб и двопек
     
    На ankaspanka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Риханна990

    Риханна990 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Едно прашање - маслинките во кој ден да ги вклопам? Денес со рибата јадев краставица-патлиџан салата и изедов неколку маслинки, дали можат да се вклучат во салата?
     
  14. LiBBra

    LiBBra Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    маслинките мислам дека смееш да ги комбинирасш со секој оброк но немој многу а исто така и печурките :D pozz
     
    На Риханна990 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    20/90 овошен ден
    Женски за 20 дена сум -4кг многу сум среќнааа :))
    :**
     
    На Pinklips, blondinka0530, simoncelicius и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Риханна990

    Риханна990 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    6/90 - скробен
    д- 7-8 јаготки
    р- гравче со парче леб , салата
    в- гравче со салата
    Bon apetit ! :sun:
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  17. asdht

    asdht Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    I od mene imas golema podrska.I jas se spremam od 01vi da pocnam so UN,pa zaedno ke se bodrime. Pozdrav I srekno namaluvanje na kilogramite
     
    На ankaspanka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fifica

    Fifica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2015
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Дали понекогаш може да го променам редоследот на деновите и дали тоа ќе има влијание врз слабеењето?
     
  19. Pinklips

    Pinklips Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Многу е важно да се запази редоследот, ако се смени 2-3 пати во целата диета не верувам дека ќе има но ако се мени постојано тогаш нема ни да е ун диетата.Поздрав
     
  20. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Денес денов ми е катастрофа со јадење..
    Д: Цреши
    Р: Салата + стек
    В: Салата

    После црешите пошо заминав на пат каснав албени ептен бев гладна, и со ручеков каснав некое компирче.. се опуштив овие два дена треба да добијам и се ми се јаде :(
    после ќе потрчам да го истрошам ова.. така да за вечера само салата