1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

  1. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    da ne ne ja drzis kako sto treba,jas sum slabeela po 10kg od dietava,sega sum momentalno na dieta eve veke 3 nedeli,se nemam mereno zs mi se rasipa vagata,ama ke si osetam po sebe i po alistata..
     
  2. cukarkoval

    cukarkoval Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Јасссс пд кога се токмам и никако. Од утре сакам конечно да ја почнам сабајле во 7:30 сш точак до кај 8:30 и така си планирам секоја ден активност но втора смена сум на школо па со ручек како ќе биде незнам. Ќе ве информирам за резултати. Во план ми се 10-12кг стартувам од 60 висока 167-8. Поздрав па кој има што почнува од утре нека пиши
     
    На teateevska му/ѝ се допаѓа ова.
  3. teateevska

    teateevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Малку е глупаво прашањето ,но можно ли е во првите денови да се зголеми килажата.? Бидњјки кога ја држев медицинската диета ми се има случено така, а потоа ми се намалија кг.Или тееба да почнам со др. Диета мојата кг е 52 а висока сум 152 см. Навистина не знам што да правам :(
     
    Последна измена: 18 септември 2015
  4. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.880
    Сто пати ја почнувам една недела најмногу и прекинувам, по 100 прекршоци нормално, најбитно кога почнуваш диета е психички да се подготвиш, овој пат бев вистински решена и не ми е никаков проблем да ја држам, овошните денови ми минуваат како било кој друг ден, не ни мислам дека сум на диета само си ги организирам деновите, се готви нешто од списокот за тој ден и тоа е тоа. Уште некој ден па месец како ја држам, има видливи резултати, не се измерив, никогаш не се мерам, ќе видиме на крај по сликите :) a и шивачката има мерки од мене, па ќе видеме како ќе биде кога ќе ме викне на проба. Воден ден не планирам да држам.
     
    На blondinka0530 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Барбикка

    Барбикка Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdr dev:) jas sum nov clen mn mi fati oko vaka dietava pa sakam da ja pocnam od nedela, Se nadevam ke ima dobri rezultati. Me inetresirase dali smee da se jade banana vo ovosniot den ili sabajle?
     
  6. M.Francesca

    M.Francesca Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    21
    Колку кг имаш вишок ? Доколу имаш помалку од 10 кг многу бавно ќе ти оди слабеењето и можеби е подобро да бараш друга диета. Доколку се придржуваш и малку вежбаш секако ќе имаш резултати. Во сите други денови освен овошен банана и грозје се избегнува. Во овошен максимум 2 банани и 100 грама непечени бадеми и друго овошје.
    Good luck
     
  7. Барбикка

    Барбикка Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Pa visoka sum 167 a imam 68 kg taka da okolu 8-10 kg mi se dovolni da oslabam da dojdam do 58-60 :) aham fala za odgovorot, sakam da ja probam dietava pa ke vidam dali ke ima nekoj rezultat se nadevam ke skinam nekoe kilce.
     
  8. blondinka0530

    blondinka0530 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Се приклучувам ако има некој што уште ја држи диетава.Јас имам повеќе од 10кг за слабеење и се решив да ги тргнам.Веќе 5 дена ја држам со денешниот. Секогаш си го јадам овошјето за доручек, за ручек во протеински јадев скара, во скробен грав, во јх баница и благо за вечера во овошен 2 банани и 2 јаболка (големи).Некако протеинскиот ми е потежок , немам идеи што да готвам па ако можете споделете рецепти што јадете вие.За резултати знам дека е рано не ми е прв пат што ја држам диетата.Не се мерев и не ни планирам барем до крајот на првиот месец.Се читкаме..
     
  9. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Еве мајка ми денес си направи манџа со месо и зелка. :D
    Малку старско јадење, ама може ќе ти даде идеја.
    Можеш стек, риба, топено сирење, динстано телешко, Цезар салата (без двопекот)... што знам, бар за тој ден има многу избор.

    На мајка ми најголем проблем и’ е скробниот. Тогаш само манџа со компири или боранија, грав, нешто такво. Досаден е тој ден за сите дома. :D
     
    На blondinka0530 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. alisa222

    alisa222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    46
    Оваа диета ја имам држено 2 пати. Првиот пат изгубив 5, 6 кг толку и требаше. А вториот пат 4 кг ама сепак многу не се придржував на правилата. Сеа сум решена да ја држам пак ама строго да го следам редоследот и да не правам исклучоци. Многу се опуштив изминатава година и сакам да ослабнам отприликиа 8 кг, многу се, знам ,ама сепак имам и јака мотивација затоа што наредната година на лето ке правам свадба и мора да ослабнам :D:wasntme:(hollest). Треба ли да бидам убава слаба невеста (hollest)(zilmer).
    Тука ке водам дневник , секој ден ке пишувам што јадам па дури и ако прекршам правило слободно може да ми пишете односно искарате. :!:

    Прв ден (протеин)
    доручек -1 јаболко и пола банана со ленено семе - смути (2 кафиња без шекер во текот на денот)
    ручек - салата од патлиџан , 1 јајце, 1 парче кашкавал, 1 зденка лепче црно
    вечера- исто како ручек - јадам до 7 ч
     
    На enna.01, Ema.Sk и blondinka0530 им се допаѓа ова.
  11. Milica Chelsea

    Milica Chelsea Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Zatoa sto ima JO-JO efekt mn brz, a ne oovmzouva navika na organizamot na takov rezim
     
  12. Milica Chelsea

    Milica Chelsea Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Zdravo nova clenka :)

    iskreno moj sovet ti e da posvetis povekje vreme na fizicka aktivnost, a pomalku na vakva dieta. Moes samo da si ja zemes kako primer nekakov za nacin na ishrrana iako jas barem kako sto mozam da kazam od mooe iskustvo jas imav poteskotii so ovosniot den, i posle nekolku pati drzenje imav JoJO efekt na vrakanje na kilaza.

    pravev muabet so nutricionist i so treneri mi rekoa toa e taka zosto ne bilo vo red vo denot da se jade ednolicna hrana od aspekt na samo jaglehidrati ili samo proteini, bidejki teloto vo tekot na eden den imalo potreba od site tie :)
     
  13. blondinka0530

    blondinka0530 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Уште еден ун циклус помина :) протеински јадев 2 јајца со урда пржени ( со малку зејтин)и парче леб, а за вечера едно варено јајце со малку кисело млеко, во скробен ориз со парче леб и за ручек и за вечера само ориз , јх за ручек кроасан и 2 атлантис чоколади а за вечера солена кифла.За доручеч секогаш си јадам по 1 големо јаболко сите денови :) Денес овошен ден па на менито јаболки и една-две банани :)
     
  14. alisa222

    alisa222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    46
    2 ден скробен
    Доручек: смути од јаболко банана грозје
    Ручек : печени компири со кечап
    Вечера: исто како ручек плус салата од зелка и морков

    3 ден јх
    Доручек: смути од овошје
    Ручек: тост со посен кашкавал и кечап
    Вечера: 1 кифла без ништо и 2 залчиња благо

    4 ден -витамински
    цел ден овошје и зеленчук мешано, плус кикирики малце една шака , и семки од тиква непечени
     
  15. Marija1517

    Marija1517 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Moze li nekoj da mi kaza dali varenite kori imat mnogu kalorii i kolku?
     
  16. Sanimk1

    Sanimk1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Девојки, долго време не сум пишала тука ама само колку да си знаете јас уште ја држам диетава. :D
    Од 23-ти февруари без прекин. Има денови кога ја прекршувам или кога не го почитувам правилото на време помеѓу оброците или кога не вечерам затоа што не сум гладна или пак вечерам bake rolls во ЈХ ден место торта. Главно, го следам редоследот како во диетата и внимавам да не правам драстична промена мешајќи намирници од различна група. Па и 7 месеци и нешто не е краток период за да се јаде истото те истото.:mm:
    До сега имам симнато 17 кг и ќе си терам уште.
    Пред месец дена проверив крвна слика, урина и направив други испитувања и се' ама баш се' си е во ред.
    Ја обожавам диетава која постана мојот начин на исхрана и не планирам да се откажам затоа што пред се' ми ја регулира столицата (претходно ми беше најголемата причина за дебелеење и секојдневната подуеност), ме научи здраво да се хранам и да не се прејадувам, а сепак да сум сита.
    Сакам уште максимум 10 кг да симнам, па еве веќе недела дена почнав строго да ја држам и гледам еден кг помалку. :) (hollest)
     
    На Victorian, anembu, anakonda88 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. blondinka0530

    blondinka0530 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    По навика јас на овошен ден си пишувам.Денес на менито јаболки,круша и до после планирам и 2 банани.Инаку ова ми е трет циклус што значи денес ми е 12 ден.Протеински јадев јаболка за доручек и пилешко(печено) за вечера со краставици салата, ручек не стигнав да јадам.Скробен доручек јаболче ручек пак грав,(му запнав нешто) со парче леб исто и за вечера.Јх ден јадев јаболко за доручек,за ручек ајвар и леб(3 парчиња) а за вечера кроасан и 2 чоколадца атлантис со црно чоколадо.
     
  18. vikica65

    vikica65 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    8
    Сакам и јас да го споделам моето искуство со оваа диета. Ја држев 4 месеци, март, април, мај и јуни и почетокот на јули. Ослабев 12-13 кг од 77 кг на 66 кг, но не се придржував баш. Првиот месец бев најупорна и ослабев 6 кг. Знаев да си направам пауза помеѓу 2 месеци од една недела каде што јадев се, не водев сметка за поделба на јаглехидрати, протеини и скроб. Се слабее, со умерена физичка активност можете да симнете повеќе од 5 кг месечно (не вежбав во овошниот ден). Август и септември не водев баш сметка за исхраната и качив 2 кг. Почнувам повторно да ја држам, планирам уште месец ипол, таман да ја достигнам мојата посакувана тежина од 57 кг до 60 кг. Цел живот имам проблем со килажата, сум држела многу диети, оваа ја препорачувам за сите љубители на благо, бидејки ретко која диета дава можност да се касне благо. Со срека на сите
     
    На eminik, Miss.N, anembu и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Marija1517

    Marija1517 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    moze li da kazis sto jadis za vreme na taa dieta vikica?
     
  20. Nika989

    Nika989 Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, јас планирам да ја почнам УН од утре, пошо нели диета се почнува во петок. :lol: Ама доста ми се откажувања! Сакав да прашам бидејќи работно време ми е од 8 до 4, а пред работа лабаво вежбам од типот или трчање на кеј, точак до работа или пливање како мислите дека е најдобро да си распоредам оброциве?? Се будам во 6, задожително јадам овошје пред да искочам од дома, што автоматски значи дека ручекот ќе ми биде макс во 1 часот, вечерата во 5 и до следниот ден да си умрам. :lol:Дајте некој предлог или да си терам по планов, па ако ја преживеам, ќе ви пишам пак :D
     
    На blondinka0530 му/ѝ се допаѓа ова.