1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

  1. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Mislam smeesh pecurki tie se neutralni.
    I mene mi e 2 den skroben.
    Denes od sabajle sok od citron i edna praska.
    Rucek pire so shopska.
    Vecera pak od pireto.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.359
    Допаѓања:
    83.808
    Пол:
    Женски
    шопска без сирење да не заборавиш :)
    Може печурки неутрални се :)
     
    На *Amethyst* и Tajnaotrovna им се допаѓа ова.
  3. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Sekako bez sirenje:)
    Za drugite ima i riba, jas samo od mirisot ke jadam:D
     
  4. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Може некој предлог за вечера во скробен ден? Искрено, најголем проблем ми е вечера во скробен ден :(
     
  5. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.359
    Допаѓања:
    83.808
    Пол:
    Женски
    Салата,пуканки,пченка варена јас најчесто јадам салата
     
  6. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Јас денес за појадок мнооогу лубеница. Потоа излегов надвор со децата, се препотив и преморив, наместо вежбањето :D

    За ручек правев турли тава: компир, тиквичка, шампињони, модар патлиџан, кромид, морков.
    Со томатело динстано, запечено во рерна + салата + лепче. Се прејадов ептен :$

    Оставив и за вечера од ручекот и салата.

    Беше зборувано за мешање скроб со скроб, ама јас пак се одлучив да не мешам, онака како во хрупите советуваат, па одев само со компир. Барем на почетокот :)

    @*Amethyst* не знам дали намерно си направила мешање или не. Во случајот да си од незнаење, во ручекот имаш и ориз и компир и златна мешавина (чинам таму имаше грашок ако не сум грешка). Тоа е се скроб.

    Шампињоните( печурки) се неутрална намирница и можеш да ги јадеш и комбинираш секогаш во оброците.
    Неутрални намирници исто така се: морков, тиквичка, модар патлиџан, пиперка, зелка, патлиџан,кромид, краставица, марула...
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  7. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.468
    Пол:
    Женски
    @Sky-butterfly А не смее?
    не знаев стварно.. Па на пример што само да јадам тој ден кога ке ми е?
    Патем, јас направив еден грев сеа пред малку... изедов парче торта :( дека роденден на братучетка... :(
     
  8. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Скробниот зеленчук може да се меша (во книгата пишува). За различните типови на протеини не е препорачливо.
    Јас сум 29ти ден изгледа :) Треба да е воден, ама нема шанса за такво нешто, продолжувам натаму. Последниве две недели стагнирам со тежината, остана на -3, или сум го достигнала платото, или се должи на некои прекршоци што јас ги правам (воглавно свесно). Ќе видам, натаму, секако не се откажувам. И онака прекршоците не ми се однесуваат на мешање намирници од различни групи, туку не се држам само до варено, или ист ручек и вечера. На крај на краиштата, кога ќе заврши диетава ќе продолжам со нормална исхрана (со некои основни препораки од диетава што ми се допаднаа и ги сметам за сосема здрави) и не е целта да ги вратам килата во рок од 3 недели.
    Свесно ќе додадам јогурт во секој протеиски ден, ме секира премалата количина на калциум во диетава. Останатото е секако поздраво од мојот режим на исхрана пред да ја започнам.

    За менито, денес капини за појадок, јогурт кај 12 часот, после дома печена мисирка и прилиг од тиквици, печуки и модар патлиџан во доматен сос. Вечер ако сум гладна може малку туна со кромид (не за друго, ми се пријаде таа комбинација), ама ако не сум гладна ќе остане за петок...
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Јас не мешам, барем на почетокот не сакам да мешам. Не знам дали па нешто посебно има ефект дали ќе мешаш или не.
    Се водам според правилата на фб група и на некои сајтови каде ете не препорачуваат мешање или е дозволено мешање на две скробни намирници, не повеќе.
    Дарси ете погоре се води по книгата.

    Најдобро ти е да се информираш подобро околу диетава и самата за себе да оддлучиш како ќе правиш и како можеш да издржиш, а да не ти биде досадна диетава и да ја прекинеш брзо.

    И јас јадам пропржен кромид со морков. Малку масло на тефлонска тава и потоа додавам доматен сос и динстам намирници понатаму.
    Не можам целосно само варено да јадам. Не ми е ни вкусно, а и овака спремам храна за сите.

    Мене ми е денес јх ден, 7.ден инаку. Кога почнав со диета се измерив и го измерив обимот на струкот, колкови, бутини.
    Мене ми е обимот побитен од кг.
    Не знам кога ќе се мерам. Не журим. :)
     
    На *Amethyst* и Tajnaotrovna им се допаѓа ова.
  10. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    И мене главен проблем ми е што готвам различно - имам бебе од година и пол и воглавно посебно за него спремам (за среќа само викенди, инаку кај моите јаде додека го чуваат), мм се поклопува со мене на протеинскиот и на јх-денот, инаку морам месо да му приготвам, уште и за мене плус. Да не зборам дека одам на работа и тек во 17ч ручам - гледам да си земам нешто за на работа, ама тоа воглавно е на скробниот ден.
    Кога ќе одам на одмор ќе прекинам со диетата, и онака во приватно сместување ќе одиме, па нема шанси да готвам посебно. Секако ќе пазам да не мешам скроб со протеини за ручак, леб и онака малце јадам, па вагата ќе каже што тоа значи :)
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SamovilkaH

    SamovilkaH Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    2.037
    Пол:
    Женски
    Јас се решив за диетава и еве денес ми е прв ден, се надевам ќе издржам до крај :muscle:

    За доручек имав две јаболки и се напив кафе без шеќер
    За ручек три варени јајца, 1 кришка леб и многу салата. Плус супа без резанци.
    Сега за сега се осеќам супер како за прв ден, мислев дека многу ќе се осеќам гладна ама не, напротив.
    И обожавам да пијам вода така да се надевам тоа ми е плус во диетава.
    Ве поздравувам и ве гушкам и само напред, можеме ние 8)
     
    На Tajnaotrovna, Viktorijaaa5, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    И јас денес воопшто не чувствувам глад.
    Сабајлево јадев грозје, колку сакав, колку можам.
    Исто и лубеница и диња така. Јадам додека не сум полна. Со другите овошки јадам така 2-3 , зависи од големина. Не за друго туку ете и не можам да изедам повеќе од 2 јаболки или 2-3праски оддеднаш.

    За ручек купив две проја мафини со спанаќ.
    Едвај изедов еден, суво не ми се допадна. Салата не ми се јадеше. Јадев патлиџан еден и тоа едвај.

    Е се токмам за сладолед уште малку. Ќе го јадам додека ми се јаде ]:)
     
    На Tajnaotrovna, darcy, LaDyDoLl и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Добро утро женски!

    Се мерев сабајлево.
    Денес ми е 8.ден и вагата покажува 2.800 кг помалку. :clap:
    И некој цм во обим помалку, посебно во струкот. Колковите исти ми останаа :?:

    Кога би симнала уште 5 кг.не знам како ќе ми стои, ама одам на уште минус 5 8)

    Денес витаминскиот ден :)
     
    На Tajnaotrovna, Alekta, LivingGlam и 2 други им се допаѓа ова.
  14. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.468
    Пол:
    Женски
    А дали можам да изедам тегла цвекло :D а ми е овошен ден? И како го поминувате овој ден? Мене дури сега ме фати некоја криза... :(
     
  15. Alekta

    Alekta Нов член

    Се зачлени на:
    20 јули 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Девојки кој ден смеам да јадам зелка?
     
  16. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Секој ден.
     
  17. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Не, само свежо цвекло со лимон.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Alekta

    Alekta Нов член

    Се зачлени на:
    20 јули 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
  19. mcokolada

    mcokolada Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2015
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    451
    cela nedela gladuvam mislejki se so dieta da drzam. Se iznajadov patlidzani i krastajci. Se resiv za ovaa pa od utre ja pocnuvam, taman vo tek na ovie izminati 6 dena se naviknav na pomalku hrana. Pa vi se priklucuvam vo drustvoto , se nadevam deka i kaj mene ke ima efekt kako i kaj vas
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.359
    Допаѓања:
    83.808
    Пол:
    Женски
    Јас денеска свесно си згрешив :| променив денови вчера протеински денеска овошен :|
    Утре продолжувам со скроб и без грешки ветувам :lol: