1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Флеки и дупчиња од акни на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од ev4e, 30 ноември 2009.

  1. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Дали некој има правено третман со фракционен цо2 ласер? Читав на нет дека е доста ефикасен, а и прилично скап. Кај нас само за во систина знам дека се прави, и мислам дека е на попуст до крајов на месецов. Ако имате некакво инфо, пишете...
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  2. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    и јас сакам да знам ....ако некој е бил нека сподели ...
     
    На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Iv.girl55

    Iv.girl55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Девојки дали дерматологот Николина која што се наоѓаше во Дебар Маало е префрлена некаде? Може бројче за контакт од неа? :)
     
  4. Tedd.

    Tedd. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Дали кремата Здраве помага во отстранување на флеки од акни и бубулици освен што помога во побрзо исчезнување на акни/бубулици?
     
  5. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    Не срцка ... Еве ме мене 7 дена ја користам и овие на брадава бубулициве не изчезнуваат а флеки ми останаа... Јас секоја ноќ ја користам и имам забележано само дека кожава ми е мека бубулиците одма ги суши а за флеки не реагира ...
     
  6. Tedd.

    Tedd. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    .
    Се мислам дали да ја купам, му искочи една голема поткожна бубулица и тоа на горниот дел од носот помеѓу очите. Дали побрзо ќе созрее и гнојо ќе искочи на површина?
     
  7. teffi.tkm

    teffi.tkm Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Нова сум на форумов јас не ја знам таа од скопје дерматолог ама можам да ви кажам дека не е се во цената сега јас зедов крема што чинеше 2500ден. А не ми помогна скоро ич
     
  8. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Денес правев третман дермапен за прв пат и дерматологот ми ја препиша кремата Сона...дали некој ја користел и како сте задоволни...и колку чини отприлика? А за резултати од дермапенот ќе пишам понатака :)
     
  9. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    @agirl17 350 денари е кремата. Јас и сестра ми ја користевме. Јас не бев многу задоволна, но нејзе и беше супер. Значи кај секого различно.

    Не знам дали ти напоменал дерматологот, кремата се става исклучиво навечер и не се користи во лето. Задолжително да си земеш и добар хидратантен крем за преку ден, затоа што Соната многу ја суши кожата.
     
  10. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    @Nade-sunrise фала ти за одговорот, а на сестра ти конкретно за лузнички и помогна или? Пошто читав некаде дека и за акни се користела...Инаку да дерматологот ми напомна, и исто ми рече дека не се става на цело лице туку само на проблематичните делови, а не мора ни секој ден, најдобро е секој втор ден. Ќе ја пробам и јас па ќе кажам дали е добра :)
     
  11. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    @agirl17 Јас колку што знам Соната нема ама баш никакво дејство врз лузните. Се користи за лечење на акни. Прочитај го упатството, убаво си пишува внатре како делува.
     
  12. draganaxx0

    draganaxx0 Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    братучедка моја има исто проблеми со мрсна кожа и излегуваат акни на лицето...нешто да предложите крема...?
     
  13. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Хмм најверојатно јас погрешно го сфатив докторот, пошто ми рече да ја мачкам на проблематичните делови, па не го разбрав дали мисли на акните или лузните. Инаку немам многу акни, само на левиот образ ми се јавуваат повремено, но проблемот е што кога и да се појават остануваат со месеци и што и да им ставам, без разлика дали ќе ги стиснам или ништо нема да правам, на тоа место останува дупка :( Почнав да одам на третман за дупчињата, ама џабе ми е тоа ако после секоја можна акна на лицето останува лузна....
     
  14. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Мене многу ме боли третманот со дермапен, и се нервирам што треба многу време за резултати. Ја правев само на челото со 1 и многу ме болеше, не па 1,5 :devil:
    Ако има некакви подобрувања ќе направам апдејт. :D
     
  15. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Кај кој дерматолог правеше дермапен? И колку време ти рекоа дека треба да помине за да има барем минимални резултати? Јас правев пред околу 25 дена и не ме болеше, ама нема ни никакви подобрувања
     
  16. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Во дерма плус, ама третманот ми го правеше синот. Па ми рекоа после месец дена нареден третман, а повидливи резултати после вториот третман, не првиот. Ама кај мене не се она баш класични длабоки лузни, туку само помалечки дупчиња со проширени пори.
    Не ми е јасно како не те болеше, изгледа мене анестетикот не ми делуваше, пошто не можев да издржам солзи ми течеа буквално. :drunk:
    Ти каде го правеше?
     
  17. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    И јас го правев во дермаплус, и мене синот ме правеше не докторот :^) Сега нареднава недела ке правам втор третман, па се надевам ќе има резултати :) А инаку мене не ме болеше, само малце како скокоткање, најмногу на левиот образ и слепоочниците ме правеше пошто таму имам дупчиња, а заприметив на челото кога помина накратко со тоа пенкалото повеќе ме болеше, таму кожата е најтенка и најнежна.Ајде за убавина ќе истрпиме :angel:
    А инаку кога ќе одам наредно ќе барам докторот да ме прави, овај син му не знам баш колку е обучен, не ми изгледа како многу да се разбира од работата, цело време излегуваше наваму натаму, ја прашуваше сестрата што да ми стави на лице, што да прави наредно и сл.:envy:
    А да не знае некој случајно во други ординации кај прават дермапен?
     
  18. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Па синот има дипломирано на медицина сега скоро мислам. Можеш да си побараш и докторот секако. Инаку се прави и во дерма медика, таму и фраксел ласер се користи исто за лузни, ама не ми биле некои длабоки па да се замарам толку, а и ја пошто само на челото имам ми одговара цената како парцијална (не за цело лице).
    Ќе го сликнам лицето од близу за месец, па за два па ќе видам дали ќе има разлика.
    Се надевам да :/
     
  19. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Мислиш на ласер со фракционен јаглерод диоксид? Сум читала дека е ефикасен тој третман, да не знае некој колку чини?
    Инаку дермапен е 2000 денари, и мене ми рекоа дека 3 треба да се направат, па сепак мислам не е премногу скапо ако дава ефекти се исплати... Инаку во дермаплус ми спомнаа уште еден третман со тромбоцити, тој бил за подлабоки лузни.
     
  20. mimi 29

    mimi 29 Нов член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    A dali nekoj znae lek za kafeni fleki nekoj krem ili bilo so gi imam jas nekoe vreme ama sega pocnaaa da mu se javuvaat na deteto a ima i edna na lice i dali kremot neoviderm bi bil efikasen