Француски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од TeaB, 6 декември 2011.

 1. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  1.866
  Допаѓања:
  1.908
  стискаме палци ;) /ако треба нешто помош кажи :!:
   
 2. Someonespecial

  Someonespecial Популарен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  4.841
  Допаѓања:
  48.076
  Пол:
  Женски
  Kaква случајност, и јас оваа недела меѓу другото и француски правам :D
  Прашај нешто ако треба ;) и со среќа :*
   
 3. Butterfly14

  Butterfly14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  756
  Допаѓања:
  449
  Интересен ми е францускиот многу само малку е тежок за учење.Инаку и јас правам оваа недела писмена. :D Со среќа :up:
   
 4. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  536
  Како се викаше цевка? :?:
   
 5. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  536
  Како се викаше цевка? :?:
   
 6. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  536
  Како се викаше цевка? :?:
   
 7. Dog-lover

  Dog-lover Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  3.713
  Пол:
  Женски
  и јас правамм тест и писмена на тема Годишни времиња... :lol:
   
 8. Dog-lover

  Dog-lover Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  3.713
  Пол:
  Женски
  водоводна цевка- conduite d'eau
   
 9. pinkflower

  pinkflower Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  18
  Здраво на сите. Би сакала да ве прашам дали има некој којшто добро го владее францускиот јазик? Ми треба превод на еден текст, па доколку има некој, ве молам да ми пишете тука или во инбокс, многу ми е итно.

  Ви благодарам однапред :)
   
 10. Flower27

  Flower27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.437
  Допаѓања:
  2.096
  Пол:
  Женски
  Интересен ми е францускиот и би сакала да го совладам :)
   
 11. BlueHeart

  BlueHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2012
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  456
  Пол:
  Женски
  Дали може некој да ми каже дали е точно ова?
  Vous êtes invités à la fête souprise d'anniversaire de Sophie. Nous allons avoir du plaisir. Mais n'oubliez pas d'amener un ami. Lundi 14 novembre à 17 heures.
   
 12. Dog-lover

  Dog-lover Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  3.713
  Пол:
  Женски
  Интересен јазик,го учам од 6то одд,сега за сега имам 5ка ама тежок ми е малце (граматиката) :)
   
 13. Jay-jay

  Jay-jay Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  39
  Акцент :clap: , читање :wasntme: , граматика :emo: (нула)....
  До наставникот е... :punch:
   
 14. EMILI1999

  EMILI1999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2012
  Пораки:
  378
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  Некој да ми каже се за:
  -глаголи во сегашно време
  -реченици во негативна форма
  Ви благодарам однапред :D
   
 15. I.want.to.sleep

  I.want.to.sleep Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2013
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  351
  Не го обожавам многу, ама е прелесен :D
   
 16. BlackPiano

  BlackPiano Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2012
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  314
  Пол:
  Женски
  Граматика знам, ама друго ништо незнам. Една од најактивните ученички од одделението сум, ама на тестови се вадам 3ки или 4ки, сепак на крај имам 5ка. :D
   
 17. lilili

  lilili Активен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  6
  Луѓе помош!
  Треба да го опишам мојот омилен фил на француски јазик,во кратки црти.Кој може да ми помогне и да ми напише веднаш во ова време?Значи сите филмови од овој момент ми се омилени,ако се најде некој што не гледа филмови нека го измисли,не е битно ама нека напише нешто.Ќе му бидам благодарна! :)
   
 18. Leona88

  Leona88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2013
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  6

  Глаголите ако се од прва група т.е завршуваат на er:

  Chanter:
  je chante nous chantONS
  tu chanteS vous chantEZ
  il/elle chante ils chantENT
  си ги имаат тие наставки, ако се неправилни или други групи се учат напамет. Негацијата најчесто се прави: NE + verbe (vo soodvetno lice) + pas. pr. Je ne mange pas. Mоже и со јamais, personne, plus. Во тој случај се става наместо pas. Personne ne dort (Никој не спие), је ne peux plus (не можам повеќе). Појасно?
   
 19. AmericanGirl

  AmericanGirl Активен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2012
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  8
  ako moze nekoj da mi pomogne,so poprosti zborovi nekoja recepta na francuski?se obiduvam da najdam na google,ama bukvalno nema nitu edna recepta vo koja nema nekoj iskompliciran zbor,nekoja poslozena francuska imenka za nekoja sostojka..
   
 20. Tanya19

  Tanya19 Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  5
  Zdravo moze li nekoj da mi pomogne mi treba sostav na tema: Que la nature entre dans les couloirs du lycee. povrzano so ekologija. fala
   

Сподели ја оваа страница