1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Целулит

Дискусија во 'Тело' започната од Mimi, 19 ноември 2009.

  1. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    @b.o.n.i Црвената - Кларинс е околу 3000 ден, трае точно 5 недели со масирање наутро и навечер.
    Сината - Биотерм е околу 1500-2000 денари и трае два месеци. Помала количина е потребна за да се намачкаш убаво.
    Прво ја користев антилцелулитната, па отакако престанав почнав со сината крема за намалување на обемот на бутовите и стомакот. :)
    За тие пари многу подобра инвестиција е да си уплатиш масажи во козметички салон, а можеби и подобар ефект би имала од тоа.
     
  2. b.o.n.i

    b.o.n.i Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    1.153
    Ухууу...скапечки побајаги биле :(..јас се надевав до кај 1000 да е една... ништо ондак :D фала ти на инфо :*
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Многу малку имам сега откако сум на здрав режим
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Marinelce92

    Marinelce92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    16
    здраво, незнам колку е соодветен коментарот за тука, ама ме интересира дали некој има одено во салонот Тренд ас, сакам да купам од пакетиве што ги нудат за третирање на целулитот па ми треба мислење, фала :)
     
  5. Zumbulce9

    Zumbulce9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    847
    јас идев пред 2 години и катасторфа, џабе фрлени пари
     
  6. Marinelce92

    Marinelce92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    16
    во еден коментар прочитав за некои таблетки Cellusite, дали некој ги испробал? :)
     
  7. zoricamkd

    zoricamkd Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    јас мислам да ја земам Q10 Nivea ми имаат кажано дека е многу добра не ја имам испробано и не е скапа околу 600 ден.има ли некоја искуство од неа???
     
  8. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Колку често и по колку време се масирате сами?:?:
     
  9. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Фемина јас кога имав видлив целулит (немав многу онака колку да боде очи само) се масирав два пати на ден, наутро и навечер. По 10тина минути на проблематичните делови.
    Сепак провери го и упатството на производот што ќе го користиш ама скоро на сите е препорачливо два пати дневно. :)
     
    На femina90 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Јас се борев долго време со целулитот и од Америка крема за целулит брендот е ЕЛЕМИС многу добра околу 40 долари ми се чини дека беше .Се масирав секој втор ден околу еден месе .Од тогаш немам целилит ама еднаш неделно се мачкам со најобична крема од Бршлен против целулит која за ја купив од Зегин за 260 денари си сум супер задоволна
     
    На zoricamkd му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.060
    Допаѓања:
    32.900
    Пол:
    Женски
    Откако се породив со помалиот син, имам многу целулит. Имав и пред тоа, ама сега имам повеќе.

    Препорачајте ми некоја ефикасна крема.
     
  12. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Најдобро ти е да земеш масажер. Јас имам еден во форма на делфин и го продаваат, гледа, по пазарите. Не е скап, отприлика 500-600ден. Убаво дрма па мислам дека е ефикасе и без крема за целулит. Масирај се по 15 минути секој ден и би требалло да има ефект
    @SummerGirl не знам заа другите ама мислам дека кремите не помагаат многу ако нема избалансиррана исхрана. Без масло, сол и зачини. Исфрлање на јагленохидратите. Многу месо и зеленчук, најмногу помагаат за целулитот
     
    На femina90 и zoricamkd им се допаѓа ова.
  13. zoricamkd

    zoricamkd Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    избалансирана исхрана и вежбање и многу вода јас имав многу со ун диетата месец дена вода 3 4 литри на ден и вежбање ми се намали имам уште малку....
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Јас ја купив по препорака...другарка ми вели била ефикасна.......
     
    На zoricamkd му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    доста помагаат третманите но кога ќе прекинеш со нив пак истото и повеќе
     
  16. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Зелен пазар или џамбо 300 до 500 денари
    Мумио никако многу штетни
     
  17. evasonce

    evasonce Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    206
    Пол:
    Женски
    lugeeee jas porano ama bas porano sum zemala krema protiv celulit od green line ja mackav i odozgora zavitkana vo naj. folija onaa prodzirnata za vo kujna ..... nemate poim znaci bev bebe ama sega ne mozam da ja najdam .... ma ne ti treba ni vezbanje samo mockas i mockas :D:D:D
     
  18. zajceto

    zajceto Нов член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Најубаво е да се занимаваш со спорт, кога ќе си дојдеш дома право бања - во водата да ставиш сол ( јадра )
    Мајка ти може да те масира со таа вода. Од кога ќе те измасира исплакни се и земи само телото со сапунче, да не користиш гелови и други препарати за тело ... мене ми има помогнато, се надевам и тебе :D ;)
     
  19. Angel4eeee

    Angel4eeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Против целулит само вежби за затегање.Кремите се како додаток за сетоа да биде побрзо и поефективно.
     
    На NaAstorMajkata и elisabeta им се допаѓа ова.
  20. FridaKahlo

    FridaKahlo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Голем скептик сум кога се работи за губење на целулитот. Од девојченце си го имам а во последните година две е влошена состојбата. Кога пуштам стомаче ми се познава, стандард си го имам на бутовите. Единствен лек против целулитот е да не мислам на него и да не се гледам со упалено светло на огледало. :tmi:
    Јас сум една од оние која има тврдоглав целулит, но во последно време со вежбањето како што почна да ми се оформува мускулче, глетката е поподнослива.
    Кај мене најголеми резултати во борбата против целулитот покажа исхраната. Белиот леб и шеќерот аут, значи тотално аут, ако имам криза за благо , каснувам две, три коцки црно чоколадо,никако газирани сокови, тоа прв чекор, паралаено вежбањето (чучњеви, скокови, расчекор) и масажите за крај. Препорачувам гел од бршлен или глина.

    За стрии некој праша. Си правам сама масажи и измислувам сама рецепти со растителни и етерични масла.
    Немам палети од масла и од што го имам на располагање, правам.
    Немам цитрусни масла но за истат цел ќе послужи арганово масло ја имав и таа среќа да ми го испорачаат од Мароко, комбинацијата од тоа со неколку капки рузмарин и масло од мирта ја прави кожата убава.
    Наместо кора од портокал, ќе имате кора од лимон, нешто поублажена варијанта :D
     
    На ennaz, DamnGirl98, marice313 и 2 други им се допаѓа ова.