1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. risto...cado

    risto...cado Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    jas bev kaj sestra verce se operirav na 22 maj kako pomina
     
  2. VanillaB

    VanillaB Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Јас бев на оперативен оддел 1. Јас резултатите ги имав уште додека бев на клиника, ама ги правевме во приватна лабораторија, за среќа се во ред... односно се потврди дека било ендометриозна циста... Јас бев на првата контрола, раната е заздравена... Следна контрола имам во октомври...Веќе ми заврши боледувањето, па одам и на работа, добро се чуствувам, само повремено имам болки кои се подносливи...
    Пиши штом ќе одиш на контрола и кажи ми какави анализи се прават :)
    А за водената циста мислам дека самата ќе пукне, само не се секирај :)
    Поздрав се најдобро :)
     
  3. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски

    zdravo vanila pa sega ke ti bide vtora kontrola taka neli.mene na vtorata kontrola mi zimaa brizz i me gledaa na eho.normalno e da imas bolki naj normalno e toa vo prvite meseci jas eve sega i rabotam po doma ama ne smeam ne mi e odobreno od doktorot.ama mora da se rabote barem po lesnite raboti.inaku duri mi e zabraneto i da beram tutun bidejki ne sum smejala da se navednuvam .pozdrav


    zdarvo milo mi e sto si bila kaj verce taa e mnogu dobra,a od sto se operirase i koj doktor te operirase i kakvi ispituvanja ti imaat napraveno do sega i dali primis nekoja terapija pozdarv
     
  4. risto...cado

    risto...cado Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    zdr da bev kaj sestra verce mnogu ubo pominav stvarno bese mnogu dobra imase uste dve sestri i tie bea onaka fini mnogu dobri se operirav na 22maj od cista na jajnik kaj doktor Tofofski mnogu ubo pomonav i kaj nego mnogu sum zadovolna od nego ne pimam nikakva terapija sega ama tebit da odam na kontrola pa ke vidime daj boze sve da e vo red praev eho pap test tumur marke krv mokraca poz

    i jas ne odev na rabota eden mesec pa posle pocnav nemam bolki samo nekoj pomali ama izdrzlivi i ne krevav nekoj teski raboti napocetokot na rabota imam mali luzni se mackam so edna mast pa se nadevam ke mi pominat ti kakosi imas bolki dali ti se poznavat nesto od operacijata
     
  5. VanillaB

    VanillaB Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Јас сум добро, и јас имам повремени болки... Се чуствува цврст дел веднаш до резот, кој на допир ме приболува... Инаку само што се излупи засушениот дел од раната, ставам кантарионово масло, не се секирам многу дали ќе се познава лузна... најважно е се да е добро внатре :) Патем лузната е само како една тенка линија многу ниско на стомакот (кај мене е направен рез како што се прави при „царски рез“ преку целиот стомак)...
    А штом си ставаш крема за лузни не се секирај ќе со текот на времето нема ништо да се познава.
    Поздрав :)
     
  6. risto...cado

    risto...cado Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    не се познават многу јас имам три еза еден на папукот еден под папукот лево долу и усте еден малце подолу едниот рез ме болит така малце појке кај шо бесе централното кај со имаше циста другите не ме болат се мачкам да со една маст а ко ми падна корупката се мачкав со бетадин поз :)
     
  7. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Луѓе,сакам совет.Имам полицистични јајници,се имам лечено со Диане 35,но еве пак одвреме -навреме имам јаки болки,како некој со нож да ме боде доле под стомакот :( ,посебно десната страна.
    Треба ли да се грижам,што мислите?
    Однапред ви благодарам
     
  8. VanillaB

    VanillaB Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Кај тебе веројатно лапароскопски била интервенцијата?
     
  9. risto...cado

    risto...cado Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    Кај тебе веројатно лапароскопски била интервенцијата?[/quote]
    да лапароскопски беше а кај тебе
     
  10. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски

    tanje a zenata roze so sto leci so caevi ili gleda


    pepus se javi li na roze sto ti kaza togas



    vemili a kade e toa ropotovo prvpat slusam tamu li e tie manastir i se nose li nesto na manastirot?
     
  11. risto...cado

    risto...cado Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    tanja6 мозит да ми казис за жената информации фала многу.

    и за манастирот ке можит повекее информации фала.
     
  12. varsa

    varsa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2011
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    3
    11 maj kaj tofoski i od 18 maj pijam jasmin a ti pies nekoja terapija ili
     
  13. risto...cado

    risto...cado Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    не не пијам ништо ти како помина таму кај него кај сестрите поз
     
  14. Jasmina.mina

    Jasmina.mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Поздрав до сите вас. Ме интересира дали некоја се правела операција од циста на јајник кај д-р Русе во Битола и како помина ... Поздрав
     
  15. risto...cado

    risto...cado Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    приказнава е голема ама ке скратам јас лично имам најнеубо искуство со тој доктор и најнеубо мислење тој не е за доктор туку дома да си седит секој ден му се јавував да ми закажит операција цел месец и секогаш ми викаше јависе утре или јависе после јависе во 12 списокот не е кај мене во директорката е шо то немат врска моја препорака барајси некој друг доктор асолен а не некој ко русе лапачи за пари такви имат премногу поз па кажи со ке напрајш
     
  16. Jasmina.mina

    Jasmina.mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    А дали има некој кој веке се направил операција таму?
     
  17. SweetDream

    SweetDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    45
    Јас се правев лапароскопска операција на циста годинава во Плодност кај др.Таше,јас сум задоволна од него и од целиот персонал,добро поминав,него го одбрав по препорака на другарка која студира медицина и исто по препорака на др другарка,операцијата не е ништо комплицирана...за еден ден те пуштаат дома,првиот ден е малце потешко но,сестрите се со тебе цело време тие самите те прашуваат како си,ти помагаат да станеш ,дали ти треба нешто и сл.исто така и хигиената и условите за престој се на завидно ниво...
     
  18. Jasmina.mina

    Jasmina.mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Мило ми е што добро сте поминале на операцијата. Не го познавам др.Таше , прашањето ми беше дали некој се правел операција кај др. Русе тоа е во државната болница? поздрав :)
     
  19. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    zdr dali nekoj znae za covekot vangel od negotino imal manastir u kavadarecko selo konopiste toj mnogu im pomognal na mnogu zeni sto nemale deca.

    dlikedevil a od kade go poraca cajot

    zboruvas za zenata roze taka li . i posle toa od koga gi snema cistite dali ostana bremena
     
  20. risto...cado

    risto...cado Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    кај мозам да го најдам чајот поз