1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. manda555

    manda555 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    девојки ,јас имам кафен исцедок после 10 од ко ми заврши менструација,но не ме боли ништо,не мириса на ништо и трае околу 5-6 дена како циклус.....што да правам??? ви се има случено ова? Дали се работи за циста да ми има пукнато? Фала многу.
     
  2. Melek05

    Melek05 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Најпрво да кажам дека за жал и јас спаѓам во оваа категорија. Уште од првото добивање па се до ден денес мене ми доцни, и тоа не е некое нормално доцнење туку доцнење од типот еден месец имам па два немам, имам па дури и 5 месеци немам. Сега имам 22 години, сексуално активна сум 3,5 години. Посетив гинеколог пред 2 години ми утврди дека имам полицистични јајници и дека поради тоа и нередовна менструација. Ми препиша Примолут Нор и откако ги испив по неколку дена добив. Требаше да направам хормонско тестирање меѓутоа бидејќи сето се случуваше летно време на клиника ми кажаа од септември, но потоа јас не отидов. Како и да е, беше што беше еве сега повторно ми се случи истото. Ми доцни 5 месеци и последниве два дена имам кафеав исцедок, Јас помислив бремена сум, меѓутоа откако појдов денес на гинеколог ми кажа дека имам полицистични јајници и дека исцедокот е всушност талог од матката. Матката инаку ми е супер, јајникот лев ми бил преголем, ми препиша повторно Примолут Нор а и ми рече откако ќе ми заврши менструацијата да појдам да ми земе брис и да ми препише терапија со Диане.

    Според мене најдобро е сите што имате нередовна менструација да си појдете на гинеколог за да се утврди која е причината што истата ви доцни.

    Прашањето што сакам да го поставам е следново, дали постои можност да не пијам хормонски таблети и циклусот да ми се регулира на природна база, со некои чаеви, капки? Прочитав и некој лек со бело вино и рен, велат дека помагал.
    Ве молам споделете искуство доколку некој го пробал лекот и кажете ми дали тие хормонски табелти Диане се штетни?
    Ви благодарам однапред, Поздрав
     
  3. manda555

    manda555 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    ali mene drugarki mi kazaa deka kafenoto bilo do stud so sum go pretrpila,aina4e za vakvi pol.jajnici mislam deka i neko bolki treba da imash,zashto jas nemav nikakvi..sto mislis?
     
  4. Melek05

    Melek05 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Болки како болки имам само кога добивам, нормални болки: во градите, јајниците стегаат, понекогаш и кичмата. Но кога немам ни осеќам никакви болки.
     
  5. manda555

    manda555 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    i jas imav takvo kafeno po 10 dena koga mi zvarshi menstruacijata,ne me boleshe nish,nemashe miris ni nekakov intenzite tuku isto traeshe kako menstruacija,eve sega koga treba da mi dojdi mi kasni veke 8 dena,ali me naboluvaat gradite za da mi dojdi.Pravev tes za brem.negativen izleze,a i nemam nikakvi drugi simptomi (ako se rab.za bre)Da nedaj gospod,bahska toa imav golemi stresovi i mn nastinata.........pa si vikam deka ke mi dojde sega denovive.A tebe ti kasneshe otkako imashe kafeno posle?
     
  6. Lolli

    Lolli Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    26
    И јас имав таква кафена течност, па добив :) Така да не се секирај ;)
    Инаку јас немав добиено 3 месеци менструација отидов на гиниколог и ми најдоа циста на левиот јајник. Ми ги препиша Примолут Нор, добив и после тоа отидов на контрола и ми рече дека се било во ред. Од тогаш пак имам нередовна менструација т.е добивам на 3 месеци и тоа последниов пат ми траеше само 2 дена :worried: Можно ли е пак да ми се појавува цистата? :?:
     
  7. Melek05

    Melek05 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Јас сеуште немам добиено а кафеав исцедок сеуште имам, значи ми доцни 5 месеци а имам и такво кафено. Бев на гинеколог и ми препиша исто Примолут Нор, па сега пијам па би требало да добијам наредна недела.
    Инаку можно е да имаш повторно циста, чим ти е нередовна менструацијата не е добро, мора да има нешто најдобро да си појдеш на преглед.
     
    На Lolli му/ѝ се допаѓа ова.
  8. manda555

    manda555 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    dobiv denes menstruacija i sum pressrekna :D fala vi mn za sovetite
     
    На Melek05 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    798
    Me interesira, ne sum dovolno informirana izgleda dali so pravenje na pap test moze da se utvrdi dali ima cisti na jajnici
     
  10. ladybug1

    ladybug1 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    2
    Мене ми нема дојдено скоро 3 месеци,сега би требало да одам на лекар,ме интересира дали ако имам полицистични јајници влијае нешто на плодноста?
     
  11. Konfetka

    Konfetka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    34
    Не, само преку ехо и плус ти ги испитуваат хормоните преку крвта.

    Влијае бидејќи немаш редовен циклус. За тоа треба да се консултираш со гинеколог и да ти препише терапија доколку сакаш да забремениш.
     
    На minaalmedin му/ѝ се допаѓа ова.
  12. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski,pred 4-5 meseci bev na ginekolog i mi rece deka imam cisti na jajnicite,primetiv pri toa sto imav bolka,sekoj mesec me teraa da pravam tumor markeri prviot pat mi bea 500 a sega mi se normalni ne piev nishto,nemam nekoi bolki mojot ginekolog i eden drug vo drzavna bolnica mi rekoa deka samite ke puknat,a Jadranka od drzavna od Skopje koga me gledase prviot pat mi rece deka ke mi zadocni,no jas do nemav nikakvi promeni so menstruacijata.E sega imam samo na edniot jajnik cista i Dr Jadranka mi rece deka e cokoladna i vo Mart da odam na laparoskopija,najinteresno od seto toa e sto cistata se ima namaleno.Iskreno jas se somnevam deka dijagnozata ne mi e bash tocno postavena vo vrska so koj tip na cista e,ima li nekoj slicno iskustvo????Help!

    [mod-kirilica:3onkl1oh][/mod-kirilica:3onkl1oh]
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.878
    Допаѓања:
    102.896
    Пол:
    Женски

    јас мислам дека најубаво е да побараш мислење и од други гинеколози пред да правиш лапароскопија бидејки ништо чудно и да се прават грешки
     
  14. minaalmedin

    minaalmedin Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    i jas isto imam problem so cistite.imam golemi bolki i mn se plasam
     
    На Ann.loves.you му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Miss.Waldorf

    Miss.Waldorf Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    16
    извинете што пишувам во погрешна тема но во самиов момент чувствувам голема болка во пределот на јајниците и оваа тема е единствената што ја најдов. Се работи за болка од која неможам да се поместам, како да се намали? Пиев волтарен но сеуште ме боли. Ако може некој совет ........
     
  16. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Јас имам микроцистични јајници, гинекологот ми рече не е ништо страшно и не ми даде ништо за лекување.
    Јас сепак сум скептична и некако не баш верувам во овие наши доктори, па зедов да читам по форуми. Наидов на неколку мислења дека во овој случај доста им помогнал чај од ајдука трева и тампон натопен во кантарионово масло, кој го чувале околу 3-4 саати. Дури имаше и коментари дека цистите се повлекле. Затоа јас решив да го испробам овој метод и онака е се на природна база и не штети воопшто.

    Секој ден пијам по една шолја чај од ајдучка трева и ставам тампон со кантарионово масло околу 3-4 саати. Планирам ова да го правам околу два месеци, да видам дали ќе ми се регулира менструалниот циклус, а после тоа пак на гинеколог за да видам дали јајниците ми се во барем малку подобра состојба.

    Се надевам се ќе излези добро, па ќе ве известам за резултатот и ако е добро, секој што ќе го прочита ова и има ист проблем,ќе може да го искористи.
     
  17. jurist

    jurist Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Moze li broj od zenata? ili adresa kako bi mozela da ja pronajdam?
     
    На vviillaa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Пред една недела бев на ехо на јајници, и докторкава ми откри многу мала циста на левиот јајник, но рече дека не е ништо страшно можно е самата да пукнела, и ми спомна некакви апчиња Диане ама тие апчиња НЕМА ШАНСИ да ги пијам јас затоа што слушнав дека делувале лошо. Разбрав дека имало некои природни чаеви кои помагаат, колку што прочитав тука станува збор за тегавец и адјучка трева???? Ве молам ако некој пиел некакви чаеви кои му помогнале, нека ми пише поточно....???
     
  19. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Ајдучка трева , невен и коприва :) Тие се тие чаеви за цисти :)
     
  20. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Фала многу. :)