1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    имам две црни влакненца под брадата сакам да испитам хормон
    знае ли некој како се вика тој машкиот хормон кој предизвикува влакнатост на телото????
     
  2. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.813
    Пол:
    Женски
    Мислам дека беше тестостерон :)
     
  3. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.478
    Допаѓања:
    1.569
    Бидејќи не знам за што се работи решив да пишам во оваа тема. Одамна имам болки од левата страна т.е. левиот јајник. Ме боли таму каде што ме боли пред да добијам, па најверојатно е тоа. Болката е помала од таа што ја имам пред добивање и за време на менструацијата. Ми трае неколку минути, ама се случува некогаш и по неколку пати да ми се повтори во текот на денот. Болките не ми се прејаки значи, само онака обично ги чувствувам, не е да кажам дека не можам да се мрднам или да се виткам од болки, бидејќи ако беше така веќе ќе бев на преглед за ова. Ако знаете за што се работи или барем дали е нешто страшно или не, пишете ми.
     
  4. Ethrnity

    Ethrnity Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    И јас ги имав овие истиве симптоми подолго време пред да ми откријат циста на десниот јајник...значи повремени болки како нешто да те жегнува и подуеност...мој совет ти е да се обратиш на гиниколог и да се направат потребните испитувања,ехо и тумор маркери.
    Најпрво бев кај еден гиниколог и кога ме гледаше на ехо ми вика се е во ред нема ништо но,јас чувствував дека нешто не е во ред,дека нешто се случува.По еден месец појдов кај друг гиниколог и ми вели па ти имаш циста,голема е ќе мораш на операција :o .Не сакам да те плашам,можеби не е ништо некое воспаление...ама според наведеново мораш на гиниколог.Колку порано отидеш на преглед толку подобро за тебе.
     
    На gothchick му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Maleckata5

    Maleckata5 Активен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2013
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    4
    Дали на левиот дел имаш едно како топче подуено така...Бидејки и јас го чуствувам истото но имам и едно топче мало од левата страна
     
  6. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.478
    Допаѓања:
    1.569
    Колку што знам и колку што проверив сега немам никакво топче. Сепак не можам многу да притискам зошто боли (најверојатно сите така не боли :^) ) а вака површински немам ништо. За тоа што е тоа, не знам да ти помогнам, бидејќи јас и за мојот проблем не си знаев што може да е :tmi:
     
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    Женски дали при циста може јајниците да болат? Јас имам овие денови проблем и незнам дали да одам на лекар. Имам менструација моментално ми е 5-ти ден (а ми трае 7) и овие 2-3 дена ме боли левата страна кај јајникот. На моменти ме боли на моменти не. :^) Инаку за време на мензис не се случило некогаш да ме боли така како сега. И дали за време на мензис може да има некоја циста? Имам некоја слабо-тапа болка и ја осеќам како нешто да ме боде во јајникот :( Дајте ми некој совет што да правам?
     
  8. Maleckata5

    Maleckata5 Активен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2013
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    4
    Бидејќи ги имам истите болки како и ти но од кога ми беше првиот менструален циклус имам топче мало исто на левиот јајник
     
  9. jarecjarec

    jarecjarec Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Zdravo na site... ke ve molam da mi pomognete so sovet ,dosta sum zagrizena... Imav najredovna menstruacija,no ovie tri meseci posledni ,nesto se slucuvase pred edna nedela od datat za da mi odjde pocnuvas 3-4 dena da mi tece kafaeava tecnost,potoa se gubese i na redovanata data menzisot mi zapocnuvas,znaci taka 3 meseci istoto... na liceto cela se isflav so bubulici ,imav bolka kako vo jajnici,nesonica celo vreme i glavobolki... bev na ginikolog, na eho mi vide cista od 2,5 mm,rece deka ne e losa... a isto mi dade i upat da napravam hormonski stataus i mi dade da pijam primolut nor.... citam ovie primolut nor se nekoj hormon.... se plasam premnogu da ne ne e nesto vo red so hormonite i cistata da pravi i taa problem za zapremenuvanje VE MOLAM dajte mi nekakva uteha (((( .. Vi blagodaram na site .Pozdrav
     
  10. iceee

    iceee Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво
    Ги читав башите искуства и милсења на темава и решив да ви се придружам.
    Значи вака:пред 3 дена бев на лекар ми кажаа циста на левиот јајник голема 3,9 цм, докторот ми кажа дека неможе да каже точно каква е и ми рече да почекам да добијам и кога ке ми заврши да отидам пак да види.
    Луѓе јас се мноооогу плашам, плачам по цел ден ;( нон стоп милсма само на тоа :(
    Што да правам?
     
  11. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Jas imam eden kup cisticki na dvata jajnika,ginekologot mi kaza policisticni jajnici deka imam i voedno tie mi se priciniteli na akni na liceto koi nikako i nisto nemoze da mi gi izleci..gi imam postojano :(( kako sto mi kaza ginekologot mnogu me razocara,deka site apcinja,losioni,gelovi sto i da zemam samo privremeno ke dejstvuvale i potoa pak isto..neznam sto da pravam stvarno
     
  12. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    И јас го имам истот проблем,гинекологот ми кажа дека поради полицистични јајници можело да има проблеми при забременување меѓутоа ништо страшно (значи можеш да забремениш сепак) јас плус имам и акни на лицето поради тие цисти и тие ке пукнеле кога ке сум останела бремена-така ми кажа докторката. Јас не би земала апчиња поради тоа што сите хормони ми се во ред а исто и мензисот така да не сакам само да си направам проблем со нив..
     
  13. fergie

    fergie Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки, Ве молам за помош!
    Значи овој месец пред да ми дојде менструација, отприлика на 21от-22от ден од циклусот ми се појави кафеава течност, во првите денови беше како чоколадна боја, а еве сега како се приближува датата кога треба да добијам (на 28от ден) имам мешавина од кафевата течност и крв, но не во количина како кога имам менструација, туку помалку. Ме интересира дали некој го имал овој проблем и дали знае да ми каже за што се работи, да не е нешто сериозно, за да појдам на гинеколог. Позз
     
  14. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Problemot so cistite mi e resen blagodarenie na edna zena od Kumanovo,koja sto pravi nekoj lek,koga otidov na ginekolog cistite gi nemase isceznale kako i da ne bile prisutni nikogash.:)))))))))
     
  15. vviillaa

    vviillaa Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    zdravo na site go razgleduvav ovaj sajt i resiv i jas da postavam edno prasanje vcera bev na rutinska kontrola kaj mojot ginekolog i mi otkri cista na leviot jajnik so dimenzi 5.7cm prilicno golema mi dade da napravam tumor markeri i analiza na krvta .Sakav da prasam ne sum informirana i mnogu sum isplasena za sto e tumor marker dali so toa go ispituvaat sostavot na cistata ili nedaj boze e nesto strasno ve molam sa sovet premnogu sum ispanicena i uplasena ako imate vakvo iskustvo spodelete go so mene .
     
  16. iceee

    iceee Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    a kakva cista imase ako moze da ni kazes?
     
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
    Кои се симптоми на пукање на цистата,од каде ќе знам дека ја нема?
    Мојата е водена,3,3 цм,докторката ми рече ако ми доцни циклусот да појдам на терапија,инаку да чекам сама да пукне
     
  18. guldzana

    guldzana Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    579
    Пол:
    Женски
    zdravo devojki jas imam cista endometrinska i 2 ipol sm e mala ama eve veke 6 meseci ne modzam da zabremenuvam i seaa ke ja izvadam miticnata mi preporaca taa mi kadzuva deka taa e problemot sto ne zabremenuvam i sega se plasam malku ama sakam da ja vagam sakam bebe :( :wasntme: |( ;)
     
  19. guldzana

    guldzana Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    579
    Пол:
    Женски
    zdravo devojki jas imam cista endometrinska i 2 ipol sm e mala ama eve veke 6 meseci ne modzam da zabremenuvam i seaa ke ja izvadam miticnata mi preporaca taa mi kadzuva deka taa e problemot sto ne zabremenuvam i sega se plasam malku ama sakam da ja vagam sakam bebe :( :wasntme: |( ;)
     
  20. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    Мислам дека како боцкање некое, болка во тој предел, бар од она што сум читала. Повеќето не се ни свесни дека имаат цисти, како што не бев ни јас па си пукала сама и ништо не сум осетила, или пак можеби ме заболело, можеб како грч ама кој да знае дека било тоа :) Незнам, можеби не сум во право, нека пише и некој друг, муабетот ми беше дека може и да не се осети ништо. Мене до сега еднаш само ми имаа видено циста, и исто и мене ми кажаа најверојатно сама ќе си пукне, како што и беше и од тогаш не ми спомнале пак а сум била на повеќе места на прегледи, што значи веќе ја немало. Е сега мислам исто и дека зависи од големината на цистата, некаде имам читано и дека при пукање ако е многу голема може дури да преврти јајник или нешто така беше па тоа да биде доста болно, ама мислам дека ова во екстремни случаи каде што се работи за преголеми цисти. Може грешам, не ме земај здраво за готово.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.