1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Мислев измиени убаво па блендирани, јас не ги лупев. И не е лошо за јадење, вреди да се проба па се надевам ќе има подобрување.
     
  2. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    samo edna usluga ako sakas pisi mi vo lp bidejki momentalno ne sum na pc i ne sum doma fala ti mn ako pomogne bebesiterka ke ti bidem :D
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sanja999

    Sanja999 Нов член

    Се зачлени на:
    27 август 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Имам еден проблем ве молам да ми каже дали некоја девојка го имала истиот. Имам неколку израстоци како внатрешни топчиња кај ципата негде неколку дена. Имам повремени болки од истите. Дали некоја девојка имала сличен проблем и знае што може да биде? Ви благодарам многу
     
  4. Valentina.Vaki

    Valentina.Vaki Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2013
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    578
    Пол:
    Женски
    Женски дајте совет за добар доктор било во Систина било во Ремедика или на Државна кој прави лапраскопија
     
  5. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Последниве 3 месеци постојано осеќам болка во јајниците и околу нив, на било кој ден од циклус Најчесто е тапа и не ми пречи до толку ама на моменти може да стане остра и се шири кон бутовите и половината. И при последната овулација имав исто така остри болки од кои не можев да седам и нормално да одам. - болките ми беа уште појаки од претходниот пат, а пред да почнат да ме болат јајниците постојано воопшто немав проблеми при овулација. Меѓутоа имам редвен циклус, немам некои промени. Не ми касни или нешто. Можно е да е некоја циста или само џабе си паничам?
     
  6. Ethrnity

    Ethrnity Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Не сакам да те плашам но,да можно е,острата и ненадејна болка може да биде симптом на циста на јајникот.Јас имав ендометриозна на десниот јајник и немав промени во циклусот.Болката ти се јавува само на едната страна?Направи испитувања,по описов гледам дека се работи за болка со поголем интензитет.Не е исклучена и можноста од воспаление на слепото црево.Без анализи и испитувања од стручно лице вака на форум не може да се утврди точна дијагноза.
     
  7. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Vekje 10 dena imam bolki vo dolniot del na stomakot I bolki pri mokrenje ponekogas ima kapki krv. Inaku kako dete 13g bev operirana od cista na leviot jajnik I imam rez okolu 10cm :(
    Posle toa dobiv menstruacija uredno I redovno, ednas isto vaka cuvstvuvav bolki I ginekologot rece bilo cista ama od tie sto pukaat mi Dade apcinja I ja snema. E sega dali e mozno pak da e cista oti imam uzasni bolki pri mokrenje to. Ne uspeav denovive da otidam na lekar
    Poslednata menstruacija mi bese 26 sega od togas pocnaa bolkite I mi traese samo dva dena posle samo kafeavo I bolese
    Ako ima nekoj vakvo iskustvo neka mi pisi se plasam
    :(
     
  8. Fruity

    Fruity Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    19
    Оди на ехо нека те видат обавезно. Циста на јајник може да биде од големина на зрно грашок до големина на портокал, а чим со операција ти имаат отстранувано циста изглеа имаш потенцијал за поголемите. Јас исто така имав големи цисти што се појавуваа повремено, ми го изреметуваа циклусот и кога добивав (тогаш обично пукаат цистите) се случуваше и да пребледувам, да се препотувам, да се онесвестувам... Болка што скроз ме онеспособува барем еден цел ден, а и подолго.

    Знам дека многу девојки се против, ама мене Диане 35 апчињата ми сменија многу во овој поглед. Циклусот ми е точно 28 дена, немам дебилитирачки болки и немам цисти. Збори со гинеколог, што побрзо.
     
  9. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Fruity бев на гинеколог и немаше циста ниту било каков проблем со јајниците но направи ехо и на бубрезите бидејќи се посомнева дека е некоја инфекција на мочните патишта и испадна дека имам песок на бубрезите и тоа на двата. Од десниот некои кристали се во каналот и затоа ме болело толку многу. Ми препиша апчиња и увин чај обавезно. Инаку татко ми има камења на бубрези правеше 3 операции и се повторуваат се плашам дека и јас го имам наследено тоа ;(
     
  10. stela 34

    stela 34 Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    82
    pred dva meseca,imav bolka vo dolniot del na stomakot od levata strana, otidov na ginekolog.......mi se pojavila cista, mi dade edni apcinja za pienje da gi pijam 20 dena,posle ciklusot sama ke se ifrlela, gi piev bolkite prestanaa.....otkako ja ispiv dozata pak pocnaa bolkite......pocnav da pijam ajducka trava.....dve nedeli sekoj den....imav pak bolki, nekade bev procitala za bolka na jajnici da si napravis kupka od caj ajducka i kantarion i da sedis vo topla voda.....jas sednav vo kada so topla bagim topla voda......nekako bolkata icezna....sega bev na pregled mi kazaa ti ja nema cistata....no i ako se pojavi nisto strasno tie sami pukaat...takvi demek bile....a veke 5 dena imam pak bolka.........procitav od forumot lekot so cuvar kuci i med....ja najdov bilkata i ke go pravam...
     
  11. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Neznaev kade pa se odluciv ovde da prasam se rab za cisti.
    Devojki dali mozete nesto da mi kazete za diane (neznam dali pravilno vaka se pisuva gi nemam ni videno) tabletkite?Moja drugarka gi piese no ginekologot i kazal 1god da nema deca,e sega treba i jas da gi pijam ama nez sto ke mi kaze,pa ako moze nekoe iskustvo od tabletkive ili nekoe mislenje vi blagodaram
     
  12. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Јас се уште се чудам како можат да ви препишуваат такви хормонски апчиња,според мене подобро на природна база ќе пробам се и сешто,наместо да ги пијам.Тие апчиња во никој случај долгорочно не го решаваат проблемот,ова го кажувам од она што мене ми го има кажано мојот гинеколог
     
  13. odbojkarka

    odbojkarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Ќе може ли да ми ги појасните симптомите кои што укажуваат на циста на јајниците? Последниов месец за време на овулацијата ми течеше кафена и црвена течност околу 3-4 дена и престана. Еве сега кога ми дојде терминот за менструација повторно е кафена наместо црвена крв.. А инаку немам болки и некое печење. Можно ли е да се некои симптоми кои укажуваат на циста или пак си умислувам само, бидејки ова во овулација прв пат ми се случува?
     
  14. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Kaj mene mi docni i toa po 14dena,me bockaat jajnicite isto me bolat,a kaj matkata custvuvam jaki bolki isto i koga ke dobijam.Zavisi ne e kaj sekoj isto barem jas taka msm,podobro otidi si na ginekolog i ke znaes na sigurno
     
  15. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Neznam sto kako zatoa prasav,a moram nekako barem da gi ublazam sekako ako e mozno zasto imam nenormalni bolki i se mi e poremeteno,ne se znae ni koga ke dobijam,ni plodni denovi,a koga ke dobijam se vitkam od bolki i sto da mu kazam na ginekologot koga veke odredil terapija.Nekni bev i mi kaza pocnal i leviot jajnik so cistite da se druzi
     
  16. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Верувај многу добро ги знам тие болки,имам поминато 3 такви пеколни години,мислам и имам пишувано во темава.Незнам за какви цисти станува збор,ама еве пробај и со некои работи што се на природна база.Лекот со чувар куќа,има исто едни капки,може и ги имаат спомнато феминкиве,на природна база се,ги има во Аптека.Доколку ти одредил таква терапија,тогаш оди на таа варијанта,па ќе видиш како ќе биде.Јас во тек на тие години не примав ништо такво,а сакаа да примам некои хормонски инекции,само треба да го најдеш правиот човек.
     
    На butterfly* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Кала, ништо конкретно не кажуваш. Какви капки и природни лекови земаше конкретно ти за да се ослободиш од проблемот? И кој беше правиот човек?

    Едит, сега го видов ова твое мислење


    Испаѓа дека си слушнала дека алтернативна медицина помага, ама ти си го решила проблемот само со операција. Како тоа даваш совети да не веруваат на доктори и да одат на природно, а немаш лично искуство?
     
    Последна измена: 6 ноември 2015
  18. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Затоа прашав за какви цисти станува збор,мојот проблем беше поделикатен.односно поминав низ три операции за да се најде некој кој ќе го реши проблемот долгорочно.Доколку станува збор за оние водените што сами пукаат,и кај оние со полицистични јајници,за тие конкретно мислев- дека тие таблетки проблемот нема да го решат,ова го знам од разговор со мојог гинеколог.Имам и другарка која ги пиеше и џабе,едноставно пак се појавуваат.Тие може да го решат проблемот на одреден период,па пак да се појават.
    Мојот проблем неможеше да биде решен само со таблетки и слично.После секоја операција,мене одново и одново ми се појавуваа,буквално како што бев слаба,можев да си ги пипнам,бидејки беа со поголема тежина.Во тој период имав сосема поинаков начин на исхрана кој ми помагаше во поглед на тоа да си го одржам имунитетот,и да не бидам слабокрвна,а воедно и да ми ги олеснат колку толку болките.Имав правено и два пати пункција(со голем шприц се боцка низ стомакот во цистата за да се извлече од неа содржината,за да може да се намали и да не притиска толку врз јајниците/матката и со тоа да предизвикува болки).Мене лично веќе ниту едно апче не ми делуваше,сите веќе ги имав препиено што организмот ми се навикна на нив,ете толкава ми беше болката.
    Секој случај е различен,да се разбереме несум стручњак во ова поле,меѓутоа имам поминато доста во овој поглед за да кажам ете нешто што можеби кај некој ќе помогне.Што се однесува за капките и лекот со чувар куќа ги имам пиено одпосле како превентива,меѓутоа знам за луѓе на кои им има помогнато,така да секој може да проба,на природна база е и едното и другото.За капките искрено стварно не памтам како се викаа,го имав кутивчето некаде низ дома,па ако го најдам ќе пишам.
    Инаку што се однесува на тоа кој е правиот човек,повеќе не работи во државна на Гинекологија,моментално работи во Newborn clinic во Скопје,само таа е клиника за плодност иако јас сеуште одам еднаш годишно и кај него,покрај тоа што си одам и кај матичниов гинеколог,бидејки ми ја знае цела историја во тој поглед.
     
    На butterfly* и LivingGlam им се допаѓа ова.
  19. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki pak jas :$.Sakav da prasam kaj neredoven ciklus kako se racunaat plodni denovi.Edna dobra feminka mi kaza od prilika no sepak ako e mozno bi sakala da slusnam potocno procitam poveke mislenja.Ova prasanje ovde go postaviv bidejki imam cisti fala odnapred pozz
     
  20. Boom

    Boom Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    10
    koja e taa zena od resen? ima nekoj lek, moze nekoja da pise info?!