1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    значи мене ми се случи нешто што многу ме исплаши.
    кога мокрев осетив остра болка во пределот под стомакот, а кога станав видов и капка крв.
    во последно време ми се случува така по малку да ме заболува на десната страна под стомакот.
    еве закажав за гинеколог, ама сакам да слушнам ваше мислење. преплашена сум :(
     
  2. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344
    ако си од кавадарци јасно ми е и јас имам таму гинеколог и ме нервира тоа што јас имам и на двата јајника по 3-4 цистички кои ми пукале кога ке добијам а јас потешко добивам циклусот ми трае 30-40 дена.исто им мене ми даде дијане 35 ги пиев 6 месеци и кога бев на контрола тие пак си стоеја,така да апчињата ми помогнаа само за лицето ми се исчисти,ама цистите си стојат и мене ми рекоа дека ми биле водени
    ама јас сакам да ги немам имам ненормално болна менструација тоа за мене е хорор без кетонал неможам да преживеам......
     
  3. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45
    Сакам да прашам кој има искуство со циста ама не ми е на јајниците туку на матката, ми касни 6 дена и денес отидов на гинеколог по шо на ехото забележа мала циста ... знам дека ќе прсне и со менструацијата ќе се исчисти само ме интересира дали тоа има некакво влијание врз плодноста :( затоа што ако има, не знам што ќе правам, поради тоа што многу сакам деца ;( па ако има некој искуство со ова ве молам кажете ми
     
  4. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    za bolki pri ciklus probajte caj od neven
     
  5. aleksandra-acka

    aleksandra-acka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    Jas imam golemo iskustvo i jas imav cista ama na jajnikot .Bez razlika deka e cistite pravat golem problem ako e vodena ke pukne noa ako e drug vid nema teoretski sansi da pukne mora so laporaskopija.Jas imav cista na jajnikot i dolgo vreme ne mozev da ostanam bremena piev bromergon po pola sabajle i vecer,koga mi ja zgolemija dozata nasabajle edno celo i navecer edno celo i jas ostanav bremena no cistata mi go unisti plodot do 4 mesec i mo se rasipa i abortirav.Po sest meseci me parveja laporaskopija i mi ja izvadija cistata no eve veke edna godina kako0 mi e izvadena a pak ne mozam da ostanam bremena.Da ne te zaplasuvam vo sekoj slucaj ne e isto kaj sekoja zena no 100%sum sigurna deka nema sansi da se iznosi plodot do kraj ako ima cista.
     
  6. aleksandra-acka

    aleksandra-acka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    jas imam eden problem imam mnogu bodezi vnatre vo matkata,koga gi dobijam ne mozam da se mrdna nitu levo nitu desno ni pak mozam da seda ili pak da lezam strasno jaki bodezi imam kako bolki za poragaj ve molam kazete mi nekoj sovet ako znaete ilui pak ako imate isti slucaj.
     
  7. Mia.milicka

    Mia.milicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    205
    здраво девојки. јас имам едно прашање. имам 22 години и до сега немам отидено на гинеколог. тука на странава видов еден прилог за полицистични јајници и симптомите како што се нередовна менструација, акни во пределот на грбот и слично. сите симптоми што беа наброени јас ги забележав кај мене. планирам да одам на гинеколог и да се испитам, но не знам што да му речам :?: каков преглед треба, само брис или... ако има некој искуство нека ми пише бидејќи многу ми е во мисла, прочитав дека ако не се третира со време, во крајни случаеви може да се остане и стерилен :( фала многу..
     
  8. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Секако оди на гинеколог, провери си, но не треба толку да се грижиш. Прегледот прво се состои од ехо. Значи докторот ќе ти ги види јајниците на екранот и ќе ги прегледа надворешно дали се гледаат цисти. А понатаму што како ќе те советува тој, дали треба понатамошни испитувања или не. А како ќе му кажеш, не се секирај, само кажи си дека сакаш да направиш рутинска контрола на јајниците зошто се сомневаш на цисти заради симптомите кои ги имаш. Твое право си е да го побараш тоа.
    Не мора да значи дека е така, дека имаш полицистични јајници, но сепак провери си не е воопшто страшен прегледот, барем да не ти е мисла.
     
  9. komiti

    komiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    0
    ZDRAVO DEVOJKI IMAM EDNO PRASANJE DO VAS ZNACI VAKA PRED DVA DENA DODEKA SE TUSIRAV MI ISPADNA ZGRUTCENA KRV I IMAMBOLKI VO DOLNIOT DEL OD STOMAKOT SEGA I KOGA SEDNUVAM ME BOLI I KOGA SE DVIZAM ;( DOSEGA MI SE NEMA VAKVO NESTO DESENO MNOGU SUM ISPLASENA ;( NEZNAM STO MI SE DESAVA INAKU IMAM REDOVNA MENSTRUACIJA I NEMAM BOLI NO POSLEDNIOV MESEC IMAM ;( STO MI SE SLUCUVA ??????????? ;(
     
  10. sweety19

    sweety19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки имам еден проблем на мои 13год. се правев лапараскопија во систина кај Др.Лазаревски и се помина во најдобар ред, но пред 2 месеци немав менструација отидов повторно кај него и ми рече дека имам водена циста ми даде да пијам апчиња примолут нор и за 7 дена добив. после завршетокот на мензисот отидов на контрола и се беше ок.Но еве сега повторно немам добиено незнам што да правам дали е можно пак да ми се појавила циста???Не ми кажа ни дали ќе треба повторно да ги пијам апчињата избезумена сум веќе незнам што да правам.А за докторите во Систина секоја чест мене ме правеа операција Панчевски, Лазаревски и Баџаков сите се одлични. Ве молам помогнете ми.
    Однапред Благодарна
     
  11. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    od sto se operira
     
  12. sweety19

    sweety19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    имав некоја циста која што за малце ке ми пукнела и мозела да ми го оштети јајникот ама се помина како што треба и еве после 7 години ми се јавија проблеми а незнам од што и како е
     
  13. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    mozno da e istiot problem..........ako si operirana od endometrioza taa se povtoruva........daj boze da ne e toa ...napravi povtorno ispituvajna
     
  14. sweety19

    sweety19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Па да ти кажам искрено незнам како се вика само знам дека беше вид на циста која не беше водена и беше опасна ако сама пукнела кога бев на контрола откако пред неколку месеци исто имав проблем со менструацијата ми најде водена циста и ми даде примолут нор да пијам ги пиев 5 дена 2пати по 2 апчиња на ден и за 7 дена добив но еве после тоа повторно немам добиено онака осеќам како некои грчеви како пред добивање ама никако да добијам како и да е ќе морам да идам да видам што е проблемот само како да и кажам на мајка ми минатиот пат испаничи дека сум бремена сега повторно ке изреагира така а неможам сама да идам затоа што преку врски ми закажуваат преглед плис хелп
     
  15. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    mozis da vidis na otpusnata llista
     
  16. sweety19

    sweety19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Хмм... ај баш утре ќе проверам треба да ги пронајдам документите. А, дали е можно самиот организам повторно за краток период да ми створил пак водена циста и таа да е пречка да добијам или секој месец би требало да ги пијам апчињата ама докторот не ми кажа ништо такво???
     
  17. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    toa ne znam ali ne bi trebalo sekoj mesec da pies apcina za da dobies treba da se resi problemot na drug nacin........kaj koj dr odis
     
  18. sweety19

    sweety19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Кај Др. Лазаревски во Систина
     
  19. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    :) isti dr.sme imale
     
  20. sweety19

    sweety19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Хехе најдобар е во секоја смисла само мора да идам детално да провери што ми се случува во мојов внатрешен свет мн.ме загрижува ова. А викаш има шанси да се повтори тоа што го имав? :worried: