1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило на газето и пеленски осип

Дискусија во 'Бебе' започната од andrejce, 30 јули 2010.

  1. andrejce

    andrejce Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    imam devojce od 1 i pol god. i cesto se cesa ne znam dali e od pampersot ili nesto drugo .ako ima nekoj vakvo iskustvo neka mi predlozi sto da prezemam.
     
    На malifesent му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Пробај со крема со цинк оксид.

    Ако сте примале антибиотик периодов може да се појави и кандида на гениталиите и тоа со Канестен се лечи. Ама претходно да се советуваш со педијатарот.
     
  3. andrejce

    andrejce Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    probav so kremot od bekutan so cink oksid iso toa nisto iso kanesten ja mackav okolu edna nedela i so toa nisto .site ovie kremovi bea po preporaka na kozen am pak si velam da ne e mnogu mala da ja mackam so kanesten podolgo vreme.vo razgovor so drugi majki si velam da ne e od pampersite i od zeskovo sega koristam can bebe a ponekogas i od pampers so kamilica a ja odmivam i so caj od kamilica pa ce vidime i so proverka na mokraca .dali e mozno tolku malo dete da ima gabicna infekcija kako nie povozrasnite zeni. sepak fala za sovetot i ako imas nesto novo da mi predlozis pisi mi.
     
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Не и ги менувај памперсите тие знаат да направат таква беља. Користи само еден вид на памперс
     
  5. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Алергија или јадеж од пелени

    може да ни објасниш дали станува збор само за црвенило или за осип (со брумчиња)...
     
  6. andrejce

    andrejce Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Алергија или јадеж од пелени

    abe nema nisto od toa nitu e nafrlena nitu ima crvenilo samo se cesa a ponekogas kozata i stoi kako potemneta ama toa retko samo koga ce pocni da se cesa inaku ne. ja mackav i so kanesten, piese sirup za procistuvanje na mokracata BAKTRIM ZAEDNO SO LORATADIN po preporaka na kozen doktor i togas prestana da se cesa. pomina izvesno vreme da recam nekolku meseci i sega pak se cesa. pedijatarot mi veli deka mozi da e od nastinka pa momentalno i se pojavuva takov simptom .
     
  7. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Алергија или јадеж од пелени

    Внимавај да не е алергија
     
  8. andrejce

    andrejce Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Алергија или јадеж од пелени

    i jas ponekogas razmisluvam da ne e od nekoe jadenje ili od toa sto pie ili mleko ili sok ama nezna na sto da mislam. i davav da pie caj od brusnica ama ne i se bendisa pa i davav suva brusnica nea ja jadi demek brusnicata ja regulirala kiselosta na mokracata ako e jadezot od mokracata a mozi i od pampersite , koj znae da kazi od sto.
     
  9. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    Сакав да ве прашам што ставате за црвено газе ? Веќе нема пеленски осип за тоа стававме мустела и помина сега останато само црвенилото не боли ама си стои . Сега за сега и ставам само павловичева на докторс инаку деловите кај што фаќала мустелата на некои места каде беше осипот и се излупија :(
     
  10. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    Внимавај да е суво местото, избегнувај влажни марамчиња, пребриши со водичка, а потоа со суво марамче. Нас ни помогна ова , со тоа што мачкавме витаминска крема со перу балзам на Фитофарм.
    Конечно имаме бело газе :)
     
  11. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    Изгледа ќе ја земам таа на фитофарм . инаку влажни марамчиња дома не употребуваме лесно ја бришкам ако мочкана а ако е какана се бришеме па се миеме под вода па пак се бришеме и ставаме кремче секогаш остнаува д апробам со таа на фитофарм
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    Јас црвено газе сум мачкала со масло од кантарион,сеедно дали домашно или купечко.
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    isto i jas stavav domasen kantarion i kanesten
     
  14. pikolino

    pikolino Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    55
    Моето девојце до две години нон стоп имавме проблем со црвенило на газето се правеа пликчиња и се разрануваа, што не пробав се испитавме и не се откри што предизвикуваше толку иритација на кожата нон стоп користев памперс во почетокот ги мењав мислејки од памперсите е но и тоа не вроди со успех помали беа иритациите со памперс тражејки на нет најдов за ' Nystatin' капките како почнав да ги користан скроз се исчисти газето секогаш земав по 3/4 пакувања да имам во резерва нерастворени многу ми помогнаа иритацијата на кожата ја снемуваше за 2 дена.
     
  15. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Мајки да ви кажам моето синче веќе 2 недели има црвенило на газето, прво му се појави на препоните ситни брунчиња црвени, на курето и околу ташачето, после 2-3 дена почна и газето да му се зацрвенува и еден ден му беше ептен црвено жар и дете плаче ли плаче не дава да се пипне, кога го соблекувам да му мењам пелена абе вришти и одма на педијатар, ни констатира декае некоја бактерија и ми препиша 2 врсти на маст и му ставав 7 дена и се виде подобрување бааги, напред се исчисти скроз, на газето исто така и само маалку пак има црвенило околу чворчето и еве денес ја завршив маста поминаа 7 дена и гледам сеуште му е црвено малку и кога му ставам маст плаче значи го боли, не знам шо да мислам и од што може да му е така црвено :tmi:
    До сега ни се нема случено вакво нешто, прв пат му се појавува црвенило и педијатарот и рече може да е и од некоја храна, од овошје, од пелени, арно ама јас немам ништо сменето од сето тоа, се што јаде веќе долго време го јаде истото, ништо ново не сум вовела па да има алергија на нешто, навистина не знам веќе што да му ставам...... :worried:
     
  16. xfactor55

    xfactor55 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    ми треба совет од поискусните,,,моето бебче има само 10 дена...сега приметувам газето му се споцрвенува..користиме памперс беби актив пелени,,,а исто и влажни памперс,,,прво го мачкав со витаминска крема,,павловичева...уште толку почна да црвенее,,,сега со пудра од бекутан,,,но пак е исто црвено,,,кажете ваш совет дали да го плакнам со чај од камилица....????или некој друг совет ве молам
     
  17. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    ВЛАЖНИ МАРАМИЦИ НИКАКО!!!!!!!!!! пудрата ја суши кожата избегнувај. Не го бриши туку само миј го.
    И моите се исфрлаа ама не толку мали. Менувај пелена почесто да не седи влажно и не го мачкај со павловичева пред убаво да му го исушиш телото.
    А добро е и со доктор да видиш
     
  18. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Денес зборуваа на оваа тема на канал 5 една програма па можам да ти помогнам :lol:
    Прво, памперс пелените имаат некој гел или нешто што е алергенс па би ти предложила да пробаш со други пелени.
    Крема јекодерм и почесто менувај ги пелените. Не ставај многу крема и нанесувај ја повеќе со тапкање отколку втријување затоа што така се ширело тоа уште повеќе. И не ставај пудра.
    Сум ја приметила другарка ми кога и менува пелена на малата и дува на газето па ја става пелената, не знам баш зошто ама пронај и ти. И таа имаше мрвенило на газето па и помина.
    Идејата за одмивање со чај од камилица исто ти е добра.
     
    На gelkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Bidejki pred 2 nedeli minuvav niz toa crvenilo do besvest i pelenski osip...site mozni kremi gi probav i samo dve pomognaa realno mnogu...
    Kako prvo smeniv pampers ( od pampers activ baby prejdovme na beaty baby pampersite) iako pedijatarot mi rece deka ne e moralno da se menuva :/
    Potoa posle sekoja kaka miev a i ja ostavav da sedi vo kamilica caj -kerka mi e 7 meseci tvoeto e malo pa mozes samo ds go mies so kamilica
    Na kraj brisev nezno so obicni palomcinja bidejki krpata ja grebese i placki do nesvest :sweat: ( kaj kerkami mi bese strasno crveno i toplo)
    Potoa ja ostavav nekoi si 10 min bez pamers kolku da se izluftira pa mackav edna krema Miconazol ednas na sledno mienje mackav meka cinkova krema vo apteka Prävena.
    Za nedela dena bevme cisti beli i nezno gaze i pupe :)
    Maka izmacivme so milion kremi :(
    Ke gledas cinkovata na bekutan ako n e pomogne za 3-4 dena da pobaras vo apteka ako imaat druga samo cink krema ....
    I zatopli doma ostavaj go bebceto pocesto golicko da ne go pece :)
    Se nadevam pomognav
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски