1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило на газето и пеленски осип

Дискусија во 'Бебе' започната од andrejce, 30 јули 2010.

  1. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Da,ima razlika od bebe do bebe, nas licno,pavloviceva so,peru balzam na Galafarm ni,go sreduva crveniloto so 1 mackanje, a na moja drugarka ne i pomogna.
     
  2. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    I nas isto taa od galafarm so perubalsam epten pomogna, ama mana e sto e mnogu malo tubiceto. Jas ja koristev dur se sredivme pa posle so obicna...
     
  3. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Da, i jas ja koristam samo pri crvenilo, ne redovno
     
  4. Bibi 88

    Bibi 88 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Мајки малиот ми е многу црвен на препоните и курето,дупето му е во ред. Тој плаче јас плачам. Незнам што да мачкам. До сега користевме павловивиќева оргинал, знаеше да се исфрли некое брунче али минуваше. Денеска му се влоши многу. Го боли плаче ги оптега нозете. Го намачкав канестен не помага. Незнам како ке поминеме нокеска утре ке го јавам. Совет некој?
     
  5. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Jas za kerkami promeniv se i gi smeniv pelenite i ja smeniv pomadata pavloviceva koristevme togas nas mnogu mi pomogna odmivanje maramici nikako meka krpa za brisenje jas na pocetokot i go mackav mestoto so maslinovo maslo i stavav pudra bekutan za 1 nedela nemase nisto (mozebi e podobro pred bilo sto da stavas da go odneses na lekar da ne e nekoja gabicna infekcija)
     
    На toogood, makedonkamak и Bibi 88 им се допаѓа ова.
  6. Bibi 88

    Bibi 88 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Да и јас помислив за инфекција, ке видиме утре. Денеска често се миевме, помогна малце.
     
    На kankus му/ѝ се допаѓа ова.
  7. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Pudrata vo prav na Bekutan pomaga mnogu pri crvenilo i osip.
     
    На kankus му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MargaritaD^2

    MargaritaD^2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    365
    Пол:
    Женски
    vsusnost ovaaa mast se koristi i za hemooidi i e dosta efikasna od licno iskustvo edinstvena so pomogna posle 6 meseci borba so hemoroidi
     
  9. Lullaby991

    Lullaby991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2016
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Zdravo mamicki ,nie uste malku eden mesec ke naptavime i imavme sttasen osip.mene mi pomogna sudokrem i izmivka so hipermangan ,probajte ako ne celosno ama momentalno ke ja stopira reakcijata.
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.669
    Пол:
    Женски
    Мелемот му е спасот за се, јас само го фалам :D и аптекарката рече ретко кој знае за мелемот, инаку тој е спас.. со едно мачкање црвенилото му го снема, раничките за 2,3 дена поминаа, инаку се друго пробав и бетер и бетер му стануваше газето...
     
  11. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Јас немам веќе подолго време проблем со осип , бидејќи користам хиперманган и немаме мака.
     
  12. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Mila, mozes li da mi kazes kolku kosta melemot i od koja firma e ? Kako da go pobaram vo apteka ?
     
  14. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Мелем се вика, така пишува и на кутивчето, сива округла кутија е..Го имам и јас :)
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.669
    Пол:
    Женски
    Da da takvo kako sto vika Kallias, Melem ili Brogratski melem pisuva, limeno kutice okruglo, ima i golemo i malo :)
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  16. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    @mariz @kallias , а за што друго се употребува мелемот? Или еве конкретно вие за што го употребувате ?
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.669
    Пол:
    Женски
    Za izgorenici, ranicki, skoro za se. Ako mu iskoci nesto nafrlano, zacrveneto odma mackam i za kratko vreme mu pomaga melemot. Na suvicki mesta od kozata go mackav koga bese mal, na obrazite... :)
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас за ќерка ми ја зедов, ама искрено не ни помага :( веќе цел месец е со црвено газе и напред има ситни брунчиња и што веќе не и ставив, не поминѕва и морам крем со кортизон да земам, помина за 2 дена, таман немаше ништо неколку дена пак истото и прво со мелемот ја мачкам и ништо, никакви резултати, па после со остснатите креми што ги имам, пудра, ништо не помага, освен кортизоно со ништо др.не и се чисти, сега е ок неколку дена, исфрлив се од храна и не видов дека е од нешто такво и сум сигурна 99% дека е од забчињата, нема друго од што да е.
    Секако не велам дека на друг нема да помогне мелемот, таман работа, секое дете си е различно и не секое црвенило е исто :!:
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    А да се обидете со Судокрем?
    Доста ја фалат кремата, во Џамбо ја има. Иако искрена да бидам кај син ми немаше ефект.
    Нас за црвенило на газенцето најмногу ни помага јекодерм и една германска крема Multilind во составот има нистатин.
    Овој мелемов од каде го купувате? Може ли сликичка да ми постирате да видам како изгледа?
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.679
    Пол:
    Женски
    @Jagoda123 еве го мелемот ама и кај малата кога имаше црвено газе не и помогна, па јас си го користам за сува уста и многу ми помага за тоа. Ама секоја кожа си е различна. Ако нема корист нема ни штета.
    [​IMG]
     
    На mariz, only44you и Jagoda123 им се допаѓа ова.