1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црнки на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Sonce, 11 ноември 2009.

  1. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Бaш ќе гo прoбaм oвa сo кaфевo и сoдaтa oти ствaрнo гoлем прoблем имaм сo црнкиве aкo не ги стискaм ми се вoспaлувaaт...
     
  2. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Како што вели Мишела, само добар пилинг или добра крема за чистење на лицето отстранува црнки. Доколку можам јас да ти предложам едно средство кое одлично помага при црнки и за кое веќе говорев на блогот е кремата за чистење на лице од Др. Хаушка. Јас ја користам моментално, а ја имав и користено многу и порано и мене одлично ми одговара и нежно прави пилинг на кожата без да ја иритира. Ова е единствена крема која прави нежна ексфолиација а не е пилинг, која може да ја употребуваш секој ден. Повеќе за неа говорев на http://biodevojka.blogspot.com/2015/03/dr-hauschka.html
    Инаку доколку сакаш класичен пилинг имаш голем избор како и на пазарот така и природни. Знам дека видов неколку на Алверде во ДМ кои се органски. Немој да претеруваш со класичните пилинзи, неможе да се користат секој ден доволно е еднаш неделно за длабинско чистење. Повеќе за видови на пилинзи говорев во http://biodevojka.blogspot.com/2015/02/blog-post_9.html и http://biodevojka.blogspot.com/2015/02/blog-post.html (да не ги пишувам сите рецепти тука многу се). Избери го она што тебе најмногу ти одговара
    Поздрав
     
    На anchence и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
  3. Deemy

    Deemy Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    7.295
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka Колку пари е кремата за чистење на лице на Др. Хаушка?Во кои аптеки може да се најде?
     
    На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво Дееми цената е околу 675 денари ама кремата е доста концентрирана и трае околу 3 месеци. Незнам од кој град си, јас сум од Скопје така да ќе ви ги кажам аптеките каде ја има овде (оние каде јас сум ја видела може да ја има и во други): Зегин (во гтц, во буњаковец а ја видов и во сити мол), Еурофарм (во Веро/џамбо и во Рамстор) и во трговскиот Зебра ја имам видено ама не ми текнува како се викаше аптеката. Сигурно ја има во истиве аптеки и по други населби ама јас најискрено само тука се движам. За други градови незнам, да не ве лажам. Се надевам ти помогнав. Поздрав
     
    На IamSexyAndIKnowIt, Deemy и rainbowec им се допаѓа ова.
  5. femina91

    femina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    17
    • Ќе ја пробам оваа крема. Иначе лицето ми е некогаш премногу мрсно, имам премногу црнки ако денес ги истискам утре повторно се појавуваат многу, а од друга страна кожата и ми се лупи, некогаш ја чуствувам како затегната и сува, немам некој рамномерен тен, ни свеж изглед се на се катастрофа. Можеби треба да посетам кожен лекар
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Crnkite treba da se vadat za da ne ostanuvaat dupki na liceto i otkako ke se izvadat obavezno da se dezifekcirate so losion ili nekoja kolonska voda a po moznost i so domasna rakija .
    PRobano od izkustvo i sekoe mesto otkako ke se izvadi crnkata posle zaceluva i liceto ke bide mazno kako na bebe
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Any05

    Any05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    364
    Пол:
    Женски
    си направив смеса од сода бикарбона и ги намачкав деловите од лицето кај што имам црнки а со останатиот дел си направив пилинг на лице, многу ми помогна :)
     
  8. kikuska92

    kikuska92 Нов член

    Се зачлени на:
    4 април 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    jas imam koristeno od avon tonik,gel i maska za crnki od salicilna kiselina clearskin dodeka ja koristev mi se podzacistija no otkako prestanav povtorno se pojavija
     
  9. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Нешто што не е на Авон со салицилна киселина, во аптека што може да се најде некој да препорача?

    @Mishela На Вioderma продуктите од аптека ли ги купуваш?
     
  10. kikuska92

    kikuska92 Нов член

    Се зачлени на:
    4 април 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    probav so se ama badijala e nema lek za niv non stop se pojavuvaat
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Да, некои од нивните производи има во Зегин.
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  12. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Ај неκоја неκа сподели исκуство од тρетман за цρнκи на κозметичаρ? Саκам да одам ама се плашам да не ми останат неκои флеκи, дупчиња и цρвенила?
     
  13. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Јас бев на чистење на лице и немав никакви црнки, со само маало црвенило си заминав. Но, не би ти препорачала за црнките од одиш на козметичар затоа што ќе ти се вратат за некое време. Единствено нешто што би ти помогнало е нешто со салицилна киселина (ако немаш користено почни со најмалиот процент), и тоа ќе трае се додека редовно го употребуваш продуктот. Било што да правиш тие се повторуваат, но до некој степен можеш да ги контролираш со салицилната киселина.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Јас еднаш се излажав да појдам на козметичар и си реков дека ова беше еднаш и никогаш повеќе!
    Имам многу нежна кожа и и` потенцирав на девојката да не ме притиска премногу и да внимава со фатот. Меѓутоа, еве, пак си заминав дома потечена и црвена како рак, плус ми се направија и модринки по лицето кои ги носев речиси недела дена.
    Ми ставаше и маски, некаков ензимски пилинг, не се сеќавам што се` точно содржеше третманот, но не би се вратила повторно во салон.

    Отидов во проверен салон, кај фини девојки, но ете. Не секоја кожа поднесува вакви експерименти, не е крива девојката, јас самата сум си крива затоа што иако си го знам лицето, мислев дека ќе има некаков ефект.
    Црнките се исчистија и нормално - пак се појавија додека да ми заздрават модринките и потечените места, но не би продолжила да правам вакви третмани за сметка на тоа што се случи.
    Не очекувајте дека некогаш црнките целосно ќе се исчистат, тоа е невозможно. Има начин да се одржуваат порите чисти, но да се исчистат еднаш и да не се појават никогаш е апсурдно.

    Сама си правам домашни маски со сода и лимон и почесто ги користам 3 во 1 средствата на Балеа и Нивеа, од нив имам најдобри резултати.
     
    На crazylady, x.Daisy.x, IamSexyAndIKnowIt и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Како што вели Мишела не е возможно засекогаш да се ослободиме од црнките за жал, а и сите ги имаме кој повеќе кој помалку, меѓутоа може да ги држиме под контрола со тоа што ќе ја оддржуваме чиста кожата, а и ќе ја промениме исхраната.
    Е сега што се однесува до чистење и тука се согласувам со Мишела. Јас порано одев на козметичар и си правев третмани, ама кога отидов да живеам во Рим и во еден салон си закажав третман еве каков беше третманот: чистење на шминка, пилинг, маска од глина и крема. Кога ги прашав зошто не ме стискаат зачудено ме погледнаа и ми рекоа дека такво нешто може да го прави само лекар специјалист и доколку сакам таков третман треба да потпишам документ дека сама на свој ризик си го правам и дека во случај на евентуални последици тие не сносат никаква одговорност...можете да замислите каков израз на лицето имав кога го напуштив салонот....Отидов и во други салони (велам ај да не е само овој еден таков) ама секаде ми го кажаа истово. Така да заклучок не е убаво да се стиска кожата и еве веќе четири години не сум направила никаков третман на козметичар, си правам сама дома третмани за чисто лице со парење, пилинг и маска од глина и доста добро го оддржувам лицето на тој начин (секако имам црнки не сум имуна нити пак имам префектна кожа, ама сум задоволна со мојата кожа затоа што е здрава и затоа што ја оддржувам чиста и ја спречувам појавата на нови црнки). Јас најдобри резултати имам од Хаушка кремата за чистење која секојдневно ја користам и на тој начин правам благ пилинг.
     
    На Sexybaby86 и Mishela им се допаѓа ова.
  16. femina91

    femina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    17
    Ги порачав ClearSkin од авон, маската, гелот и тоникот за црнки, ај кажете редослед на користење како иде
     
  17. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Прво го миеш лицето со гелот , па ставаш маска 10-15 мин ,после поминуваш со тоникот па ставаш крема за лице.
     
    На femina91 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. femina91

    femina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    17
     
  19. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Да , само маската 1-2 неделно.
     
    На femina91 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски