1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црнки на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Sonce, 11 ноември 2009.

  1. peperutche21

    peperutche21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2015
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    986
    Пол:
    Женски
  2. JessieEM

    JessieEM Нов член

    Се зачлени на:
    8 април 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    И јас имам доста црнки и многу ме нервираат,ама да ви кажам домашните маски најмногу помагаат..
    јас си правам еднаш неделно маска од овие состојки : 1 мала чаша вода,1/2 чаша овесни снегулки,2 мали капки лимонов сок,1 лажица цимет...водата се загрева не да врие па се додаваат овесот и лимоновиот сок се меша и на крај циметот... стои на лице 20-30 минути,се плакне со млака вода па после со студена вода...
    значи оваа маска не е стриктно за црнки оваа е за чистење на лицето и намалување на флеки од акни,ама мене многу ми помогна со црнките...се прави една еднаш неделно 4 недели поред,и после еднаш месечно 3 месеци поред...само да ве предупредам лицето ми е жар црвено кога кога го мијам,бргу после се смирува ама ако ви е страв не чекајте толку минути,држете само 10-15...
     
  3. just me

    just me Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2015
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Да така се прави 10-15 мин се доволни
     
  4. stela22

    stela22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    jas imav dosta crnki i mozolcinja ....se nervirav preemnogu so ne probav ...i na kraj si kupiv dove sapun se miev dvapati dnevno i so zlaten prsten kj so imav crnki se trievi fala bogu mi pominaa:D:D:D
     
  5. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Za crnki jas skoritam maska od avon Planet Spa i posle sekoe stavanje gi vadi site crnki, veke vtora tubicka koristam :)
     
    На honey.11 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.556
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Ima li lek za onie epten dlaboki podkozni crnki koi najcesto se javuvaat na nosot i ne izleguvaat lesno ni so stiskanje?


    I da kazam deka gelot+maska 2vo1 za lice od Neutrogena kaj mene dade odlicni rezultati, maskata gi vadi na povrsina site crnki koi lesno se vadat...
     
  7. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    Девојки мене тоа со белка од јајце не ми помогна :^)
     
  8. peperutka.95

    peperutka.95 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    i jas imam golem problem so crnkite na nosot koi se dosta dlaboki i ne izleguvaat, koristam od avon gel za cistenje so 2% salicilna kiselina, mi pomaga no poveke za privremenite akni pred menstuacija otkolku za crnkite.. slusnaf vo apteka imalo kako lenticki koi se lepat na nosot se ostavaat preku nok i koga ke gi izvadish se vadat i dlabinskite crnki.. dali znaete neshto poveke okolu toa?
     
  9. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.285
    Допаѓања:
    4.408
    Пол:
    Женски
    Јас моите ги отстранував со ленти за црнки.Е сега ленти веќе не можам да најдам, па би сакала да пробам со зелена глина.Знаете ли колку пари е и дали помага?
     
  10. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    205ден од аптека, мене ми помага
     
    На boo3 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lavina :)

    Lavina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    Јас сум за малку повеќе внимание да се посвети на исхраната т.е. да се исфрли џанк фуд. Мнооогу вода и свежо исцедени сокови за детоксикација можат многу повеќе да помогнат со длабинско чистење на организмот па притоа ќе нема акни и црнки како манифестација на пренатрупаност со отрови.;)
    Но, нега си е нега. Сепак е потребна и ништо не може да ја замени. Добар пилинг и соодветна крема не можат да наштетат.
    Јас лично користам лажичка мелено кафе со неколку капки маслиново масло за отстранување на црнките еднаш неделно и Бекутан бебешко кремче :) секоја вечер после чистење на шминка:D
     
    На softy1 и boo3 им се допаѓа ова.
  12. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Која ја користиш .. ситее ги имам и од ниедна не сум забележалаа дека вадии црнки освен таа од минералите од мртво морее малку ги отвара порите а не пак некоја сите што ги вадии .. наеднаш ти ги вадии или дај кажии која е фамозната маска ;)
    Пс: Одам да ставам белка на лицето па ке кажам што биднало :lol:
     
  13. Lavina :)

    Lavina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    @Winter Lady Како помина со белката на лицето? :)

    Ми текна дека и јас еднаш пробав ама мнооогу се зафркнав. Имам сува кожа, а белката дополнително ми ја исуши. После ми требаа 2 недели за да си ја вратам кожата во нормала инаку ми се лупеа цели партали (facepalm)
     
  14. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам ми здосади пола саат требаше додека да се исуши и на последното место каде што се намачкав на крај со фен го исушив , јас ставив 3 слоен тоалет и после врз неа и белката тешко застануваше , а на челото ставив едно слоен баш наубаво се залепи таму и најбргу ми се исуши .. ај што седев така со мирисот од белката мислам воздух ке почнам да снемувам ај првоо сетешев демек не потсеќа на манчмалоу колачот когаа го спремам шамот со белки , ама неможев да издржам и со фен засушив , па тоа луѓее бре не се трпеше .. пола саат и за на крај кога ја одлепив хартијата и си го измив лицето да не излезе ни една црнка , истискав неколку едвај ама мислам дека тие и така да ги стискав ке излегоа можее @Wahnsinn јас и ти немаме среќа изгледа :lol: .. немаше никаков ефект .. ке пробам пак уште еднаш ама ако нема пак ефект нема да ми текне да се мачкам со белка повеќе .. тебее @Lavina :) тоа со кафето и мас.масло ти помага ? :wasntme:
     
    На Wahnsinn му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    @Winter Lady Охоо јас чекав 15 мин и очекував да има ефект ама ништо .. Со друго нешто имаш пробано ?:)
     
  16. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Ке пробаш пак или од прва се откажуваш , немам пробано со друго :( ке пробам со чај од камилица да го парам лицето после ке си направам маска од сода и водаа и после имаше уште една процедура ама не ми текнува кога ке правам ке барам по нетот .. демек ефикасно билоо :D
     
    На Wahnsinn му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lavina :)

    Lavina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    @Winter Lady да, ми помага за црнките навистина ги вади. Само што треба малце да се биде погруб кога ке го трзаш лицето на критичните зони :)
     
  18. maria.leterson

    maria.leterson Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Zdravo devojki! Nova sum na forumot, pa bi sakala da ve prasam za zelenata glina, kade ja ima, kolku pari e i efektivna li e! Jas imam problem so crnkite, gi imam na liceto ne mnogu, no golemi se i se zabelezuvaat mnogu! Thanks anyway!
     
  19. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Зелена глина можеш да најдеш во аптеки и во поголеми маркети. Мислам дека цената е околу 200 денари.
     
  20. beauty.princess

    beauty.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    здраво феминки... преку авон нарачив маска и тоник против црнки.. но рокот горе ми пишува Z090715 исто така и на тоникот и сега незнам дали е тоа датата на производство или до таа дата важи.. во упатството пишува само како се користи а детални податоци нема... ве молам објаснете ми почетната буква што значи.. кратенка на датата на производство или дата на важност.. позз