1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чување на стари лица

Дискусија во 'Дом' започната од darcy, 19 декември 2013.

  1. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Ве молам кажете ми ако имате сознание која агенција пружа услуги за чување на стари и онеспособени лица
     
  2. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
  3. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Овие погоре + имаш Милица, Сју Рајдер, геријатрија, има многу, зависи дали имате повеќе или помалку средства и за каква дијагноза станува збор. Бидејќи домовите за стари лица не примаат секаков тип на пациенти.
     
  4. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    7.423
    Prvo se izvinuvam sto otvaram tema na latinica, no nemam kirilicna podrska na kompjuterot.
    Imam eden problem, imeno majka mi e bolna od karcinom i po se izgleda nema uste dolgo da odi vaka.Imeno bolesta i e odkriena pred edna godina i posle 14 hemoterapii ima zgolemuvanje na vrednosta na tumurmarkerite i od vcera e odnesena vo bolnica poradi povrakanje na krv.Problemot e jas ne sum vo Makedonija tuku vo Germanija i pocnav da rabotam.Momentalno mi tece vtoriot del od probnata rabota(znaci rabotam poveke od 6 meseci).Pred da dojdam tuka ne znaev za dijagnozata otkako dojdov bese dijagnosticirana.Inaku majka mi zivee so sestra mi koja e od mene dve godini pomala, tatko nemam toj e pocinat.
    Sega ne znam sto da pravam so situacijata.Bev ednas za Makedonija vo period od 3 meseci za pomos na majka mi togas uste ne rabotev i ucev jazik.Go ostaviv maz mi vo Germanija sam da raboti i da se izdrzuva, se vrativ povtorno pocnav so rabota.Sega povtorno ima vlosuvanje na sostojbata na majka mi.Sestrami se javi i kaza deka moram da se vratam vo Makedonija za da im pruzam pomos deka ne moze sama i i treba podrska.Ne znam sto da pravam mislam se da otidam ama moram da se otkazam od rabotata maz mi povtorno sam da go ostavam.Sega samo sto zemame stan i go sredivme se zaduzivme.Isto taka planiravme za dete(jas veke imam izgubeno edno vo 24 nedela pred 2 godini.Svesno se pazeme za da dojdeme tuka i ako napustam pak ke mi treba 2 god so nova rabota i pak cekanje za dete).Od druga strana setra mi e sama stvarno i treba pomos.Vikam da platam zena od tuka za da ja cuva.Ne e bas izvodlivo i se slosuva vo tekot na nokta, a zenata ke dojde nekoj saat i ke si otide.Ili vo dom za stari lica, ama strav mi e deka majka mi ke go odbie toa.Ima te li iskustvo so ubavi privatni domovi so stvarno dobra nega i koja im e cenata.Pisav na Panada i cekam odgovor.
    Ne znam sto da pravam sestra mi vika lesno e da se grizes preku internet dojdi i cuvaj ja.Znam deka i e tesko, ama do sega majka mi ne i bese loso osven periodot koja ja dozna dijagnozata i togas bev vo Mk.Potoa sama gotvese duri i sreduvase po doma osven vo denovite koga primase hemo.
    Krivo mi e so ne veruva deka i od tuka mi e tesko i deka 3 pati imam lezano u bolnica pravija mi kompet ispituvanje da vidat so mi e:Kolonoskopii, gastroskopii site ispituvanje sto se mozni za infektivni bolesti i karcinomi oti oslabna mnogu nez pricina.Se izleze negativno.Na kraj kazaa deka e od jak stres i ako produzam ovaka mora da mi zakazat razgovor so Psihijatar.Maz mi plakal e kako dete dodeka jas bese u bolnica oti on rabotese na teren togas. Na kraj mi stasa pismo od zdravstvenoto osiguruvanje da dadam objasnuvanje sto e rabotata so mene, dali prethodno sum imala uopste zdravstveno osiguruvanje.Mnogu mi e tesko ne samo na mene na celo semejstvo.Ovaa bolest te kopa popoleka i bolniot i familijata okolu nego.Ve molam za sovet okolu dom ili sovet sto bi napravile na moe mesto.
     
  5. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    @fairy88 Многу е тешко знам.Не ја оправдувам сестра ти што ти врши притисок, кога си во една незавидна состојба.Татко ми кога беше болен и јас се лутев (на брат ми) што се е на мој товар, ама го изгледав до крај со мајка ми. Не си го уништувај животот. Дај оглас за некоја жена што може 24 часа да се грижи. Домовите мислам дека не примаат луѓе на кои што крајот им се гледа.
    Има жени кои што се сами, немаат приходи и сигурно дека за добра пара ќе се сложи да биде постојано покрај мајка ти. Ти оправи се малку со умот, затоа што мајка ти ќе си отиде, а ти нема да бидеш способна да го продолжиш нормалниот живот.
    Не дозволувај сестра ти да ти набива чувство на вина дека ништо не правиш за родителот.Тие ти се околностите и немаш многу избор.
     
    На fairy88 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    7.423
    Probuvam da go zadrzam razumot vo glavata.Inaku majka mi e malku cuden tip i velam da zememe zena ili da odis vo ubav dom za stari lica, nesaka vika sto ke kaze narodot.I vikam sekoe cudo trae tri dena ke zborile komsiite, da ne ti e gajle, ne treba da misle voopsto na toa.
    Kako i da e nema da ima drugo resenie ako i se vlosi situacijata,mora da se zeme barem zena za pomos po doma.
     
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Така, само ти не се оптеретувај многу. Ако е навистина многу болна, а и е ќе се помири и со било кој да ја чува не мора да е близок член од семејството.
    Пак ќе ти кажам немој да си го уништуваш својот живот и иднината.
    Едит: Старите и болни луѓе се многу себични од лично искуство.
     
    На Scorpion-sk и fairy88 им се допаѓа ова.
  8. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Вака ми треба мислење од некој кој има искуство со геирјатриските домови . Имено после доживеаниот мозочен удар баба ми ја сместивме во геријатриски дом. Вториот ден од престојот при одењето во домот на моите им било кажано дека овие 3-4 дена да не ја посетуваат ( посетата не е забранета туку топол совет од докторот кој моите го послушале а јас не можам овие 2 дена да отидам бидејќи сум 12 часа на работа ) бидејќи се вознемирувала и во текот на првите 24 часа од престојот и била доста немирна. Сместена е во домот Бранкица во радишани. Нечии искуства околу тој дом и спроведувањето на терапијата во иостит ( бидејќи бабам и прима цел куп на терапии) ?
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Jas imam raboteno vo starski dom 9 meseci . Mislenjeto pogore e pisano pred izvesen period , no za terapijata koja ja prima liceto treba da se dogovorat so odgovornite na starskiot dom ili vie da ja nosite . Normalno e staroto lice da bide voznemereno privite denovi od koga e smesteno tamu . Ako ne se odi na poseta nekolku dena bi bilo i loso i dobro se zavisi od zdrastvenata sostojba na staroto lice , ako e svesno i podvizno ke pomisli deka namerno e ostaveno i napusteno od strana na familiata.
    No vo starsikiot dom treba da ima socialen rabotnik koj razgovara so liceto i objasnuva za negovata sostojba i olesnuva pri samiot prestoj tamu.
    Za nega na star vo domasni uslovi za 24 saati treba da se najde zena koja nema maz i obvrski za da zivee zaedno so liceto. No moze da se dogovori smena od sabajle pa popladne da se posetuva staroto lice. :wasntme:
     
  10. anmol77

    anmol77 Нов член

    Се зачлени на:
    19 мај 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Сместена е во домот Бранкица во радишани. Нечии искуства околу тој дом и спроведувањето на терапијата во иостит ( бидејќи бабам и прима цел куп на терапии) ??????
     
  11. anmol77

    anmol77 Нов член

    Се зачлени на:
    19 мај 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Situated in an elegant Brankica in Radishani. One's experiences on the premises and implementation of treatment iostit (because her grandmother receive a whole bunch of therapies) ??????



    === www.solitairewithbuddies.com ===
     
  12. Houp 33

    Houp 33 Нов член

    Се зачлени на:
    20 мај 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Samo da se nadovrzam na pogore napisanoto.Najdobro resenie za cuvanje i nega na staro lice se domovite za stari lica.Tamu najprofesionalno se davaat site uslugi koi gi zadovoluvaat pred se sekojdnevnite zivotni potrebi na lujgeto, se dava zdravstvena zastita i plus nesto sto site go zaboravame a toa e socijalen zivot.E sega treba samo dobro da se razgledaat uslovite i uslugite sto gi nudat domovite sprema potrebite koi gi ima liceto sto se smestuva vo niv.Veruvam deka site domovi gore dolu se trudat i gi davaat potrebnite uslugi.Ubava vecer na site ...pozzz.
     
  13. Anche92

    Anche92 Нов член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали некој познава некое старо лице за догледување?
     
  14. Biljanastane

    Biljanastane Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Вака мајка ми има деменција и решивме дека најдобро решение е да ја сместиме во старачки дом ..јас и мажот ми повекето од денот сме на работа а она сама не може да остане дома..бев во повекето домови за стари и долго време се распрашуваме и на крај решивме да ја сместиме во домот Лабос ..можам да ви кажам дека сум презадоволна од луѓето кои работат таму и како се однесуваат према старите..стварно старите ги третирсст како да се нивни најблиски ..
     
  15. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.164
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае за сервис кој нуди услуги на неговател/ка во домашни услови, секој ден, неколку часа дневно?
    Се работи за свесно, но неподвижно лице на кое му е потребна помош. Живее со уште едно старо лице кое не може во целост само да се грижи за него.
     
  16. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Пиши во кој град или место.
     
  17. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.164
    Пол:
    Женски
    Скопје, заборавив да пишам.
     
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Нега Центар, во соработка со црвен крст.
    Јас ги барав за мајка ми ама немаа слободни негователки тогаш..
    Иста беше ситуацијата и кај мене иначе, со подвижното и неподвижното лице, па само они ми беа некако најОК..

    Има и едни други, исто обучени.. Нега плус се викаат, ама мислам дека сите се ромки, од некој проект беа.. Ако не ти смета тоа ...
    Ги има и двете на фб иначе, има бројчиња таму
     
    На An-na и mira.mira им се допаѓа ова.
  19. Kalimero pileto

    Kalimero pileto Нов член

    Се зачлени на:
    20 јули 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Pocituvani ja vidov temata i resiv da vi se pridruzam, prasanjeto mi e za nekoj iskustva vo vrska so stareckiot dom Milica vo Pripor i Soncev Dom Todorivski kij e podobar spired vase iskustvo zatoa sto vo odnos na cenata se isti
     
  20. Kalimero pileto

    Kalimero pileto Нов член

    Се зачлени на:
    20 јули 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Inaku prasuvam za majka mi, taa ima demencija veke vo naprednat stadium seuste e podvizna ama za se drugo i treba pomos jas ja cuvam sam veke 5 godini i resiv da ja smestam vo Dom zosto mene zivotot ne samo sto mi zastana tuku i vo mnogu nesta se vrativ i nazad