1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка - колку ја обожавате и колку ја користите?

Дискусија во 'Лице' започната од doll, 15 декември 2009.

  1. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    42.990
    Не можам да кажам дека ја обожавам шминката - едноставно не ми е неопходна. Користам само црно моливче, маскара и бела сенка, и неизбежното лабело. За секојдневни излегувања, факултет, шетање, не ставам воопшто шминка, само лабело. За излегување, набројав што користам. Ептен ако сакам да изгледам гламурозно, за некој повод, тогаш си се мерачам и комплетно се шминкам. Но тоа е реткост. Евентуално за свадба :) :lol:
     
  2. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    јас обожаваммм шминка имам купишта сенки креони сјајеви и кармини најголемо задоволство ми е кога ке си купам некоја нова шминка било да е и некој најобичен сјај за усни. се шминкам секогаш за секаде никогаш не излегувам од дома ненашминкана ептен ретко има исклучок ако немам време а и тогаш обавезно ставам пудра и сјај.за вечерните излегувања посветувам доста време на шминкањето најчесто се шминкам со црно-креон сенка црна и малку сивкасто или бело
     
  3. Temptation

    Temptation Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    не користам многу шминка, а незнам ни самата зошто ... :|
    многу ретко се шминкам скоро еднаш или двапати месечно и тоа само римел и креон...
     
  4. done

    done Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    73
    obozavam sminka i sakam da se sminkam :D , se sminkam sekoj den i grdo mi e koga izleguvam bez sminka :) a mislam deka treba sekoe zensko da koristi sminka oti so toa ja istaknuva nejzinata ubavina ( se razbira dokolku saka da se sminka) :)
     
  5. AnjaF

    AnjaF Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Секоја жена мора да ја почитува шминката .
    Во зависност од вкусовите зависи колку количински ке ја нанесете на себе инаку ..........девојка без шминка на себе навистина невкусно изгледа , посебно кога е некаде излезена .
    До 18 години шминка користев само за вечерни излегувања (никогаш не била претерана )
    после тоа почнав почесто да ја користам , бидејки сметам дека ја доловува зрелоста на девојката ....пудра хидратантна , не многу нападна бидејки немам потреба од покривање на лицето , малце руж со природна боја и сјај за устата ......ова го користам за фах..работа ..дневни излегувања , за навечер знам да додам римел и моливче ...сенка ретко ....
    Кога спортувам (пешачам , возам велосипед ..ролам или скијам ) само хидратантна крема и лабело .


    Поздрав до сите девојки .......
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Девојка без шминка на себе изгледа невкусно... Уште ова го немав слушнато. Ама човек учи додека е жив нели.
     
  7. AnjaF

    AnjaF Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Изгледа има уште многу да учиш 8)
    и читањето има нераскинлива врска со шминката :D
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Инаку шминката се нанесува за лицето да изгледа поубаво и да се прикријат недостатоците. Само премногу нанесена шминка може да изгледа невкусно. А според мене природно си е природно и нема ништо невкусно во тоа.
     
    На Marence.D му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Јас се согласувам со Реинбоу. По секако ретко користам шминка. Природното не може да биде невкусно. Некако не ми одат овие два збора во иста реченица.
     
  10. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    Vaka sega. Jas mislam deka mlada devojka barem do 18-19 godini vo nikoj slucaj ne treba da koristi nikakva pudra. Mislam deka do togas liceto e mnogu poubavo, prirodno i so mnogu zdrav ten. E sega ima i isklucoci dokolku sakate da prikriete nesto... I do tie godini osven maskara i labelo ili mozebi sjaj za usni ne e potrebno. No veke od 20ta i natamu mislam deka malku poveke od gorenavedenoto e potrebno. Jas sum veke zena imam 28 godini i sum vo brak i vrabotena, i duri poslednive godina dve pocnav da koristam tecna pudra skoro sekoj den (no samo koga sum nadvor, na rabota, vo grad ili na gosti) i osven pudrata koristam i senka ili kreon vo boja, maskara, ruz, i sjaj a nekogas i karmin. mislam deka seuste nemam potreba za kamena podra ne mi e do tolku liceto pa da moram da pokrivam mnogu zatoa samo lesna tecna pudra koristam. Sepak, koga sum doma nastojuvam liceto da mi bide cisto za da moze da disi, primer dokolku sum bila izlezena i sum stavila sminka i koga ke se vratam doma i dokolku znam deka pak ke treba da izlezam posle 2-3 saati, sepak go cistam liceto za tie dva tri saati da moze da dise i da se odmori. Se soglasuvam deka prirodniot izgled e najubav, no mislam deka pravilnoto lesno sminkanje samo ke ja istakne ubavinata i ubavite crti koi gi imate. Pozdrav do najubaviot i najnezen pol... bidete sekogas nasmeani i bez nervozi, taka sekogas ke bidete najubavi...
     
  11. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Јас лично имам проблематично лице со акни и слични заебанции и сепак течна пудра не ми е на одмет...сепак никогаш не останувам само на тоа...сигурно римел и руж па може и некоја по нежна сенка...ако не сум расположена за шминкање! :)
    Сакам да се шминкам и имам приметено дека комбинација што дури веќе несвесно најчесто ја одбирам е бела и кон крајот на окото црна сенка и на долниот капак кон крајот црна сенка малку да ми се поклопи! :D Тоа дури и кога ме мрзи да изведувам бесни глисти, така си се шминкам! Сепак ко личност со проблематично лице морам да истакнам дека ми дава поголема самодоверба! И во средно сум ставала пудра...ама тогаш само пудра дури не сватив дека не изгледа убаво кога имаш само пудра ...ем тогаш не ни ме интересирало шминкање...пудра ми било до миење лице насабајле! :lol: И после онака почнав да си ипробавам со сенки комбинации и сл. и то!
    А инаку чистење лице ОБАВЕЗНО! И кога највеќе ве мрзи и кога сте најпијани :lol: :lol: :lol:
     
  12. LadyCroft

    LadyCroft Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    32
    не излегувам од дома без шминка!
    кога идам на факс или за било каква обвраска во текот на денот користам дневна шминка кој се состои од: малку коректор, креон, маскара и руменило...додека вечерната шминка е поинаква од дневната. не се шминкам нападно, практикувам едноставни шминки, кои ги разгледувам во разни списанија и за секакви совети, новитети...
     
  13. annngel

    annngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    6
    Никогаш не сум имала проблеми со кожата на лицето,бидејќи немам комедони,акни,имам посува кожа и лесно се справувам. обожавам да се шминкам,и секогаш настојувам шминката да ми се совпаѓа со облеката,ставам се што се подразбира под козметика,некогаш се шминкам нежно,а почесто нападно т.е зависи од ситуацијата.како и да е,мислам дека женета која се шминка е секогаш по шармантна,и остава впечаток на посветеност на себе и својот изглед.немора да биди многу истакнато,но нека биде со вкус.ПОЗДРАВ
     
  14. Menasss

    Menasss Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    39
    Zenstvenosta e prekrasna rabota..Bravo za devojkite sto sakaat da se sreduvaat..!!!Liceto e ogledalo na dushata i treba da e cisto nezno da izgleda ubavo...Go pocituvam i prirodniot izgled epten ..ama ponekogas navistina treba da si najubava!!! Sminkata mnogu pomaga vo toa...!!!Respect :clap:
     
  15. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81
    Порано да , сега ммммммм па и не баш нешо брки фрчат :D
    па се плескам со креми и лосиони, ко демек сакам убава кожа.
    Се шминкам ептен за излегување или
    кога има некој битен состанок на работа, инаку избегнувам.
     
  16. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.745
    Допаѓања:
    130.765
    Јас не се шминкам баш многу. Каде и да одам обавезно ставам лабело со розев сјај, бидејќи устата ми е ептен бледа, понекогаш и маскара иако многу ме нервира кога треба да ја бришам, а ако имам некој состанок ставам течна пудра и руменило. Што знам, кога ставам пудра и руменило се чувствувам како зулум да и правам на кожата...
    Сенки практично и немам - децата ми ги упропастија па не сум купила нови - толку ми требале :D.
    Ни колешките на работа не се шминкаат нешто претерано - само кога имаат нешто важно.
    Како и да е, секогаш носам со мене течна пудра, руменило, маскара и лабело, па ако излезе нешто непланирано - се потсредувам :D
    Кога одам на свадба, обично одам на професионално шминкање, особено ако сум кај некој близок.
     
  17. Eena20

    Eena20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Ja obozavam sminka :D se sminkam skoro sekoj no stavam samo kamena pudra perli,rimel i crno molivce.a za vecerni izleguvanja se razbira stavam poveke sminka.A za toa deka sekoe zensko e poubavo so sminka mislam deka ne e tocno,imam edna drugarka koja emnogu poubava bez sminka nego so sminka. :D
     
  18. lavica23

    lavica23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    28
    обожавам шминка ....некогаш се лутам на самата себе зашто трошам толку мн пари на неа ..ама тоа ми е слаба страна исто како и обетчиња чевли и ташни...абе жени што би рекол дечко ми ..никогаш не ми е доста од козметика и облека и модни детали !шминката многу зависи од ситуацијата преку ден ,вечерна итн....дневна шема се знае крем пудра маскара црно моливче малку нежна сенка во зависност во која боја си ..сјај за усни безбоен или нежен !за вечерно излегување пудра бронзени перли ..маскара,туш сенка обично бело-сиво-црно,обично црвен кармин секако зависно и од облеката !!! :roll: :roll:
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Значи пред некој ден бев да се сликам за табло и кога отидов во студиото не можев да си ги препознаам колешките. Ја разбирам шминка да ставиш ама тоа беше претеризам. Па што ако беше сликање за табло зарем мора ко за на карневал да се шминкаме? И на крај јас се почувствував грдо зашто имав најмналку шминка.
     
  20. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    :clap: voopsto ne treba da se cuvstvuvas grdo, tebe sepak vo spomen ke ti ostane slika kade sto ne si imala potreba da stavas mnogu sminka i mislam deka ponatamu ke se goordees so sebesi. A razmisli kako ke se cuvstvuvaat tvoite koleski posle 20 godini? Tie togas nema da imaat uspomen od mladosta i prirodnata mladalaska ubavina, tuku ke se zamislat i ke si recat jas na 20 godini sum bila kako tetka :lol: ... zatoa uzivaj si, prirodno si e prirodno, eh da imav jas sega 20-21 nikogas ne bi stanala tetka :lol: