1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка - колку ја обожавате и колку ја користите?

Дискусија во 'Лице' започната од doll, 15 декември 2009.

  1. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Ептен сакам козметика,кога ке отидам во парфемерија неможам да се воздржам сите пари можам да ги потрошам :D
    Не се шминкам нешто нападно,не ми ни стое,имам потемен тен па од сенки ништо живо не ми се познава :lol:
    Ставам некои кремасти,сребрени и други посветли нијанси.
    Исто пудра,маскара,сјајче или посветол кармин обавезно,а за руменило зависи како ке ми текне.
    Инаку ова е за навечер,преку ден доволна е само маскара и сјајче:)
     
  2. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    I jas obozavam kozmetika i sminka.Super mi e koga se doteruvam.Se sminkam sekoj den koga sum izlezena nekade a isto i za vecerni izleguvanja,ama ne preteruvam nikogas nesum napadno ili premnogu nasminkana.Koga se sminkam stavam prvo hidratantna krema,potoa samo malku tecna pudra(samo takva i koristam).na ocite stavam crno molivce i maskara,senki voopsto ne koristam nekako neznam ubavo da gi stavan nemi se ni poznavaat,potoa satavam malku perli i na usnite za preku den labelo i nekoj nezen karmi a za navecer nekoj pojak karmin i toa.A za posebni priliki za svadbi i sl idam na profesionalno sminkanje i togas sum kompletno nasminkana :)
     
  3. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    sminka mnooogu sakam najgolem merak mi e koga ke si iznakupam se i sesto,ama pak se znae dnevna i nokna sminka kako i dali e na rabota ili fakultet ili pak na kafe i slicno
     
  4. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Скоро секој ден ставам маскара.. пудра многу ретко.

    За навечер си ставам пудра + маскара + моливче (црно/кафеаво) на горниот капак (складно нанесен) + црвен кармин = и готова сум :D
    Го сакам ваквото шминкање, без многу сенки со прелевање на нијанси и слично. Ваквата класична комбинација ми е секси :)
     
  5. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    :up: :up: :up: se soglasuvam so tebe i mene mi e poubavo so ednostavno nasminkani oci i usni so jak karmin bez senki tusevii takvi stvari i mislam nema nisto poseksi i od toa izgleda privlecno a sepak ne si natrupana so mnogu sminka :)
     
  6. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    сакам шминка ама не сум опседната со неа, сепак мислам природно си е природно.. обожавам да купувам и кога влегувам во парфимерија ги трошам сите пари што ги иам за шминка.. иако сета таа шминка и не ја користам баш.. и некој ден од дома ке ме иселат заради купување работи кои само ги преполнуваат фиоките :lol: :lol: :lol:
    иам 18 години и за научилиште или воопшто не се шминкам или ставам само маскара..а лабелото е секогаш покрај мене дури и кога спијам..
    а за вечерните излегувања, ставам малце пудра, креон, маскара, сјај и перли.. зависи од местото каде што одиме вечерта знам и да не ставам пудро..перли маскара креон и сјај и така изгледа навистина добро.. барем мене и на дечко ми ни се свиѓа тоа :D :D
     
  7. Bisera.Sk

    Bisera.Sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    12
    Шминката ми е оспесија! Често си купувам нови и нови ствари.Пудри моливчиња маскари сенки за очи руменило се се се! :D Лицето ми е чисто ептен и убава сум и без шминка(така ми викаат) и свесна сум за тоа ама едноставно обожавам да се шминкам и се осеќам многу убаво коа ќе се видам со измиена права коса со совршен тен на лицето и истакнати црни очи со црно моливче и уште поголеми трепки од природно што ми се и се останато :D Шминката ми е навистина голема опсесија и неможам без неа хахахахаха :D :D :D
     
  8. snegulcence

    snegulcence Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    3
    Јас мислам не си зенско ако немас барем малку сминка на тебе, така да јас секој ден сум насминкана не излегувам од дома без сминка.Знаци обозавам да се сминкам претезно користам пудра од макс фактор најдобра е а и римелот е добар и ставам секакви бои на сенки во зависност од облеката.
    Не мозам да сватам како некое девојце мозе да излезе од дома без сминка, ама тоа е тоа , секој има свој вкус...
    Позз од мене
     
  9. maserkaTA

    maserkaTA Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2010
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    7
    Обожавам да се шминкам и да се средувам...колку и да брзам и колку и да немам време, секогаш постигнувам да се средам и да заличам на човек... :D А тие што мислат дека шминкањето е губење време, очигледно не се прави дами...па мислам алоооо...сепак женски смее...треба да внимаваме на себеее....Позз ;)
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Не е шминкањето губење време, но некогаш мислам дека едноставно не ми е потребно, како на пример за до продавница, за до на кафе кај другарка ми или за на училиште.
     
  11. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Секоја девојка треба да биде средена и соодветно нашминкана за соодветна прилика.Меѓутоа не се согласувам и не ги оправдувам воопшто девојките кои се шминкаат за да седат по дома,на кафе кај другарка или на џогирање.
     
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    ja obozavammm.....no vo NORMALNI KOLICINI SEKAKO :clap: ne koa ke vidam nekoja so 3kg sloj pudra :worried:hock: duri i onaka potemna od nejiznata prirodna boja :worried:ilent:
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    i jas obozavam sminka ali ne preterano , mnogu sakam da koristam maskara , i senki za oci plava , bela , kafeava boja najcesto :) se sminkam samo koga odam nekade , za doma ne :D
     
  14. zica

    zica Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    сакам шминка,но само за вечерни излегувања и тоа не се шминкам мн нападно ставам пудра,руменило римел и моливче и кармин. сенки не ставам.преку ден не користам, евентуално само ставам римел и моливче
     
  15. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    Обожавам да се шминкам!Значу буквално,нема ден за мене а да не сум нашминкана не само што дава дополнително ниво на самодоверба туку и сметам дека секоја жена и воопшто девојка треба да е секогаш средена макар и да станува збор за минимална шминка со природен ефект.Креон сенки маскара сјаеви кармини добра квалитетна пудра.Ах,не би можела да си го замислам животот без тоа :worried:hock:
     
  16. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    И да,тука ептен се согласувам.Шминка за џогирање или за во теретана - никако :!: :!:
     
  17. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    Сакам да се шминкам,само да не биде претерано не сакам баш многу јака шминка затоа што и не ми ни стои,секој ден употребувам течна пудра малце руменило и маскара за на факултет,немам проблем со лицето чисто ми е али кога ќе си го видам подочњакот на сабајле неможам да замислам да не си ставам пудра :D ,за излегување ставам или моливче на горниот капак црно или лилаково или малце светки и нормално руменило и маскара, а за по дома и за на вежбање секогаш чисто без ништо, :)
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Не сакам да се шминкам.За излегување користам камена пудра и сјај за уста.
     
  19. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.240
    Допаѓања:
    5.688
    Пол:
    Женски
    не сум целосна без шминка , како дел од мене е :)
    нормално , само на кеј и во теретана ја немам на мене ..
    И по дома ..
    Иначе , секогаш и секаде сум нашминката :angel:
     
  20. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    за излегување на кафе редовно ставам пудра, маскара и сјај, а за во диско обавезно и сенка за очи,руж и кармин црвен или лилјаков(потемен) во последно време :)