1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка - колку ја обожавате и колку ја користите?

Дискусија во 'Лице' започната од doll, 15 декември 2009.

  1. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    po doma nikako, a koga izleguvam da,no serazbira zavisi kade odam-taka se nasminkam,poveke-pomalku no glavno imam staveno po nesto :lol:
     
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    bez sminka sum samo po doma i do prodavnica,inaku kade i da odam obavezno imam perli,mnogu rimel,korektor i sjaj,a za navecer smokey eyes :)
     
  3. BlueEye

    BlueEye Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    29
    obozavam sminka za na uciliste samo pudra maskara i nekogas ruz
    a koga izlegvam na kafe mora nekoj eksperimenti da si pram i sekoe izlegvanje sum so razlicna smina obozavam da eksperimentira so sminka i to posebno so senkite :)
     
  4. ajvi

    ajvi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Не користам шминка, само некогаш. Во некогаш спаѓаат свадби, мојот роденден или некоја друга прослава, ставам шминка само кога "морам" и не сум љубител на пудри, кармини, сенки, моливчиња, маскари...
    Мислам дека не ми ни треба! Башка што ми е тешко и несфатливо наутро да станам 10 мин. порано за да се нашминкам, тоа време ми е инвестирано во сон :$
    Кога се шминкам ставам само моливче на краевите од очите и маскара, лабело и тоа би било тоа :D
     
  5. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Кога сум расположена за искачање тогаш обожавам да се шминкам , за во школо не .. тие што ставаат , кога ќе ги видам без шминка ми се као гробови :D Само кога се дотерувам се шминкам .. Порано повеќе ставав и не ми беше чисто лицето .. сега не ставам толку многу и као стакленце ми е :)
     
  6. B.B.B

    B.B.B Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    сакам да користам шминка но имам еден проблем.....кога и да сакам да ставам пудра за преку ден на пример за на школо или за низ град....мн се нервирам ...бидејки имам пеѓи по лицето и какво и пудро да ставам ми се познава од километар дека имам нанесено пудро ...иако не нанесувам премногу.....па затоа обично за на школо само маскара и коректор и по потреба лабело....затоа ако можете некако да ми помогнете со некој совет...???? :( бидејки би сакала да користам и јас преку ден пудра
     
  7. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    И јас многу сакам кога сум нашминкана, ама па кога сум ненашминкана некако поубаво се чувствувам, по слободно, не знам како да објаснам...
    за во школо ставам пудра, римел и сјај, понекогаш и перли и моливче, зависи до расположение, за искачање знам да поминам и без сенки, ама обично ставам сенки, по убаво ми изгледа, сепак вечерно искачање. за преку ден за на кафе исто како за на школо, сјај римел пудра и моливче :D
    Премногу сакам туш, ама не знам да ставам :sweat:
     
  8. natasa69

    natasa69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    5
    да така е ама и сакаш некогаш да си средена да ги истакнеш убавите црти на лицето ако воопшто ги имаш :^)
     
  9. anije

    anije Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    39
    Скоро никогаш ептен некогаш за на свадба па малце да се нашминкам инаку вака може само едно лабелце и толку нормално помади чистење на лице. :)
     
  10. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Шминка многу-многу не преферирам во последно време.
    Кога ставам, ставам минимална доза на пудра, а пред тоа обавезно хидратанта крема (по природно изгледа) и само еден слој маскара бидејќи сакам убави трепки... ова за во школо.
    Кога искачам навечер... на пример на свирки... повеќе се шминкам. 8)
    Туш (не се фалам, убаво ми стои :$ ) креон, сенка, маскара... протокол е тоа. :D
     
  11. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Probuvam da ne koristam mnogu sminka, no koga treba, treba sto da pravime :rofl: !
    Inace koristam prvo kremce, da ja hidratiram kozata, posle pudra miss sporty, moze senka nekogas da stavam, koristam tush i maskara and im done :)))))! Sminkata ne ja obozavam, ama dobro e ponekogas ako sakam da ostavam vpecatok i da se sredam! Denski samo tush, maskara i labelo koristam, a navecer tuto completo :))!
     
  12. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Баш ќе пробам ваква шминка...
    [​IMG]

    А ваква О-БО-ЖА-ВАМ!
    И баш ми стои... 8)

    [​IMG]
     
  13. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Јас скоро секогаш сум така нашминкана, како втората девојка, за искачање ставам сенки и појако руменило а некогаш и појак кармин
     
  14. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    баш ми е убава оваја шминка како на втората слика и гледам сите се шминкаат така сега. едноставно туш на горниот капак, маскара, малку сенка може но не мора и карминче или сјајче :inlove:
     
  15. ana05

    ana05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    34
    Сакам да се шминкам ама не сакам многу да биде нападливо.Повеке си сакам така нежно за преку ден и на работа, а за навечер може да си дозволам и малку појака шминка.А знам да си правам експерименти дома кога сум сама и кога не ми е во план да испаѓам и да забегам малце со јаките бои :lol: ама јас така си се учам, и после кога треба да се покажам во вистинско светло и да изненадам си знам што како ми стои и се чувствувам многу убаво кога ке почнат да ми делат комплименти за make up-от 8) :lol:
     
  16. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    моја опсесија :) обожавам шминка и не можам да се замислам без неа, едноставно самата на себе не си свиѓам без шминка. Ставам течна пудра, црн креон црна маскара и црна сенка (понекогаш и црн кармин, ама поретко) :D
     
  17. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    6.781
    Пол:
    Женски
    Обожавам шминкање.За онака на кафе или на школо секогаш ставам пудра,коректорче,црн креон,маскара,руменило,сјај.Инаку за излегување се шминкам 1 саат хахах..
     
  18. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.136
    Допаѓања:
    88.488
    Пол:
    Женски
    Кога бев во средно се шминкав секој ден, за среќа се шминкав за 5 мин, а редовно ставав пудра, руж, сенка, туш, црно моливче маскара и сјај. Кога тргнав на фах малце овој мој изглед не беше прифатен, бидејќи никоја од нив не се шминкаше, па со тек на време и јас исфрлав по малце од мојата дневна шминка, за сега да одам на фах само со маскара и сјај. Но затоа за излегување надоместувам, но дефинитно од мојата шминка го исфлив црното моливче. Природно си е природно, но сепак нашминкана девојка изгледа далеку посредена од ненашминкана.
     
  19. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646
    Ја обожавам и си се шминкам....кога ќе си ги направам трепките и ќе му се растрепкам на дечко ми и тој ајде не ми се шмизлај.... :D
    Озбилно си сакам шминка не си ги сакам очите кога си ги гледам не нашминкани,а без пудра ни до продавница не одам,само незнам оти кога ќе се нашминкам сите ми викат дека изгледам многу озбилно.... :?:
     
  20. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Isto i mene me maci problemot so luspi :worried: taka da pudra ne stavam tolku cesto a sekoj den obavezno siva senka,maskara i labelo :*