1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка - колку ја обожавате и колку ја користите?

Дискусија во 'Лице' започната од doll, 15 декември 2009.

  1. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Обожавам да се шминкам. Се шминкам за излегвање за во школо но само моливче и сијај. :)
     
  2. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    ја користам само кога излегувам :D :D
     
  3. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    ја откривте мојата слабост :lol: многу сакам да се шминкам и дотерувам плед огледало ... инаку повеќе преферирам природен изглед (за поприроден изглед користам сјај за усни, креон, римел и малку руж ) ;) :inlove:
     
  4. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.693
    Пол:
    Женски
    Уште сум мала но сакам шминкање,ете така сум се навикнала.Без шминка се чувствувам голо :)

    За на кафе,школо,до град онака со два збора кажано преку ден користам течна пудра или некогаш само коректор,црн креон обавезно,маскара,руменило исто обавезно поради тоа што имам буцкасти обравчиња и сјај.Можеби не треба олку шминка за на школо,ама поубаво се чувствувам кога сум вака нашминкана.
    За викенд излегувања истиве работи + сенка или туш,ги исцртувам очите,појака шминка ставам и слично.
     
  5. pejcevska

    pejcevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Можно е твојата кожа да е презаситена од пудрата што ја употребуваш. Затоа пробај со некоја друга пудра и на твоето лице е потребно мала масажа со некоја помрсна крема или масло.
     
  6. little.piggy

    little.piggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Може ли некој да ми ги објасни постапките при шминкањето во однос на ставање течна и камена пудра , како се нанесуваат , која пред а која потоа . Досега користев само течна пудра пред излегување и кога се вратам лицето ми е како воопшто да немам шминка , бледо ми е и ми се познаваат црните кругови под очите :( :(
     
  7. maa

    maa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    38
    Epa little.piggy ke si kupis na seventin pudra tecna i ke nemas potreba od kamena.Kamenata pudra samo ti go pravi liceto kako brasno da imas stavano...Toa ti e sovet od mene,a na primer jas veke 3meseci ne sum stavila pudro na liceto i nemam nitu edna bubalicka ako mi veruvas si stavam samo nivea krema i nisto poveke...Dobro sega i 1kg rimel :)pozz
     
  8. BlackXSs

    BlackXSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    20
    При шминкањето,во однос на ставање течна и камена пудра,прво се нанесува течната,а потоа камената пудра,и двете во умерени количини.Со добра подлога и пудра која одговара на твојата кожа,лицето ќе ти изгледа прекрасно.поззз :)
     
  9. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Па сакам да се шминкам , ама без претерување.Не ми се допаѓаат девојки што претерале со шминката :puke: Ништо премногу , секогаш се предводам според ова.За школо ставам само малку коректор , маскара и сјајче ...за излегување секако и пудра, често знам да експериментирам со боите , користам и туш но никогаш не се шминкам пренападно :)
     
  10. little.piggy

    little.piggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Fala vi na odgovorite , pozz :)
     
  11. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Сакам да се шминкам, и се шминкам...најчесто за излегувања. Ја обожавам шминката. :inlove: : Не сакам премногу нападна шминка, секогаш шминката треба да одговара со пригодата, и со облеката, нормално... Најчесто користам: маскара, креон, сјај, итн...
     
  12. frutini

    frutini Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    252
    Ја сакам шминката, и навистина ми е интересно да се шминкам. Но преку ден и за на школо не користам никаква шминка освен коректор (по потреба) и сјајче, и мн ретко малку маскара. А за излегување, а тоа е посебна приказна. Си се шминкам и се трудам секогаш нешто ново да смислам. Но сепак никогаш не претерувам со шминката, и се водам од правилото само еден дел од лицето да биде потенциран пр. очите или усните .... Ма обожавам шминка :D
     
  13. swety

    swety Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    5
    neznam kade da pisam i da prasam valjda ni treba tema koristite li ruz? dali e nekoj koristel na bourjois ubavi li se?
     
  14. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Не ја обожавам многу шминката, имам темен тен и чисто лице и не се трупам со шминки... Ставам ептен ретко само за некоја посебна ноќ (нова година, свадба...) што значи 4-5 пати годишно :) ...
     
  15. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.404
    Допаѓања:
    22.587
    Пол:
    Женски
    Не знаев каде да го поставам прашањето, се надевам дека е на соодветно место, ве молам предложете ми некое добро руменило за лице, само да не бидат руменилата во топчиња од Авон и Орифлејм ги имам користено, сакам да сменам малку.. :)
     
  16. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Се шминкам само за посебни пригоди, а секојдневно користам сенка , креон и маскара :makeup:
     
  17. sugar.nn

    sugar.nn Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    15
    Обожавам да се шминкам :inlove:
    За секоја прилика соодветно, без претерување, за преку ден само пудпа, римел и некои мат сенки во земјени тонови. А навечер може и малце по нападно...
    Сјаеви несакам многу. Римел секогаш имам, ама баш секогаш :)
    Пудра, коректор... Ахх најубаво е да си женско. Многу ми се свиѓа кога ќе видам убаво нашминкана девојка со стил :)
    И да не заборавам дека шминката на Kim Kardashian ја обожавам секогаш ми е прекрасно средена :)
     
  18. wild-rose

    wild-rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    5
    Шминки...шминки...шминки..аа која не обожава да се шминка? хехе секогаш сакам да сум нашминкана(соодветно се разбира) веќе и дома ме заборавија како изгледам без црн ајлајнер, преку ден може да користам и нежни сенки, а за излегување најчесто експериментирам и со појаки тонови
     
  19. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    А која девојка не обожава и не сака да се шминка? :D
     
  20. wild-rose

    wild-rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    5
    Има и такви...што заборавиле дека се девојки...извинете малце сум оф топик, ама кога ќе ги видам така запуштени и несредени ми се плаче