1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што му готвите на саканиот?

Дискусија во 'Рецепти' започната од viki85, 20 ноември 2010.

  1. ancetupance

    ancetupance Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    164
    баш во моментов за него готвам треба да си дојде од работа- пилешки крокети со пире, грчка салата и супа.
     
  2. Edie.S

    Edie.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Пилешко во кари, начос, клуб сендвичи, тостови, цезар и тестенини со разни сосови :lol:
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.412
    Пол:
    Женски
    Секаде се пофалив па ајде и овде, денес ептен го нагостив мој Буци, Багелс Пецива и Браунис колачиња. Капучинца со многу пена и срце од чоколадо беа до неодамна најчест напиток во кревет. Оној ручек од минатиот пат беше многу добро прифатен од мојата посилна половина :D
     
  4. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Пита со праз, шницли, пилешко со кари, компир манџа, подварок со кременадли, обожава пржени компирчиња со јогурт и лук (ретко му правам заради лукот) :D , а без разлика што и да има за ручек, мора да јаде плус брокули и прокељ (ме умре со тоа више) :))) .
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Да е сакан, ЈЕ сакан ама денес ништо не му готвам, нека ме носи тој мене на ручек ^_^ а утре ќе добие спанаќ :P за ручек :angel:
     
    На Serafima и rici.aaaaa им се допаѓа ова.
  6. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    најчесто леќа :lol:
     
  7. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Најчесто нешто благо обожава благо сеедно што е он ќе го јаде само да е благо
     
  8. nonenceee

    nonenceee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    1.016
    ХАха ... му имам правено тостови , палачинки , салати .....ајвар ..... обожава коа му готвам . :inlove: :inlove: :inlove:
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Што да му готвам, кога не ми ги сака бучкурушите. :|
    Не дека не готвам убаво, ама многу е пребилрив и не јаде сè и со тоа ми го отежнува изборот при готвење.
    Обожава благо, па затоа палачинките и мафините се на прво место. Неретко се случува да ми се јави и да рече: „Слободна си?“ „Ај смучкај од тие модерните слатки.“ :wasntme:
    Исто на менито се и тестенините - потпечени, запечени, варени, пропржени со некој сос - за нив немаме проблем.
    Јас обожавам сува храна и мислам дека сум главниот виновник кој го навлече на клуб-сендвичиња и потпечени лепчиња. :D
    Приготвувам најразноразни варијанти на сендивичиња - што има во фрижидер тоа, правам комбинации и ги снемува во рекордно време. :lol:
    Пилешко и телешко на разни начини, Цезар салата и ... и тоа.

    Не јадеше ниту печурки, ама му направив полнети потпечени во рерна и многу му се допаднаа.
    Му реков јас, со моето готвење ќе прејаде и суви сливи, ама прашање на време е кога. :D
     
    На Lovely93 и Serafima им се допаѓа ова.
  10. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Вака викендов планирам да му зготвам нешто на либето,ама врска немам што. Он се си јаде,ама јас имам две леви раце,така што ми треба предлог за нешто лесно,брзо и вкусно,што оди во комбинација со розе вино. :)
     
  11. cheetah.girl

    cheetah.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    1.416
    Тој ми готви мене :$ ...најчесто макарони. Најдобрите што некогаш сум ги јадела :inlove:
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Се што ќе посака... :)
    Месо и компир на сите можни начини. Најмногу сака печено, ама ретко имам толку време да му спремам. Он мене најчесто ми прави кајгана за доручек, по негов рецепт. ;)
     
  13. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Што му готвам? Па, тоа што знам. Пилешки прсти, свинско месо направено како селско со црвени суви пиперки, ќофтиња и пржени компири, спанаќ, мекици, копани со ориз, супа.
    Манџи не сака да јаде. За тестенини и кајгана е задолжен тој, и за стекот исто така.

    Од страна на благо ништо не правам, ама баш ништо, а треба да се научам барем палачинки да правам, ги сака многу, ама ете некако ми се досадни и не сум изјавила желба, а да пробам можеби ќе ги направам. :?:
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека не е премногу касно за предлогот.
    Рецептот е премногу лесен и нема шанси да утнеш или да не ти излезе нешто како што треба.
    Тестенини со бел сос - јас преферирам шпагети. :)

    *Мерките ми се од око, за двајца излегуваат дури и порции за репете.

    3-4 моркови средни по големина сечкаш на коцкички и ги ставаш да се пропржат, сечкаш 2 чеснички лукче на ситно или пак пола главица кромид и ставаш заедно со морковот.
    Претходно потпечено пилешко месо сечкаш на коцки и го додаваш да се пржи со зеленчукот или пак можеш да експериментираш - печеница, врат, сланина, чадена пилешка салама - сечкаш и ставаш да се пржи.
    Откако ќе се запржат, додаваш солена павлака за готвење - нема врска дали е течна или пенаста (сум среќавала од онаа за готвење во пенаста форма исто како обичната павлака), таа си се разводенува и станува сос кога ќе се измеша со смесата. :)
    Мислам дека пакувањето беше од 400 мл, но не е проблем и доколку е 500мл.
    Постојано ја мешаш павлаката за да добие одредена густина и по некое време, обично 5-7 минути, тргаш од оган и готово е за сервирање.
    Мене розето повеќе ми годи кога се служи со благце, но мислам дека она аперитивното Стоби баш би одговарало и со тестениниве. :)
     
  15. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.476
    Најчесто пудинг :D
     
  16. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    Хм што му готвам... па гревота е да речам дека САМА му готвам,кога си готвиме заедно двајцата :inlove:
    повеќе сака тој да ми готви мене отколку јас него ..ЉУБОВ МОЈА ЕЕ :inlove:
     
  17. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    денес кифли ми побара милото мое :) па направив :D :D
     
  18. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    83.253
    Пол:
    Женски
    Се што ќе посака :lol: т.е не е некој прибирлив така да знам дека што и да зготвам ќе ме испофали дека е најубаво :lol: Најчесто компири на секаков начин и салати :D
    Од благо палачинки, брза торта со пудинг :D
     
  19. the.child

    the.child Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    34
    Па најчесто пудинг и пуканки , тоа ми е најбрзо :)
    А инаку, пилешки прсти, соја/похована соја со некој сос со тоа што ќе најдам во фрижидерот, похован кашкавал, компирчиња пржени, ресана торта, јо јо торта, салата од зелка , печен сендвич, па што знам,најчесто ова, па сигурно има уште нешто али не ми текнува сеа баш :)
    заборавив да напоменам, мм е доста пребирлив, и голема мака имам :|
     
  20. an4ii

    an4ii Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Некна му направив пица и му ја однесов дома кај него он беше сам дома само што си дојде од работа и бидејќи знаев дека нема што да јаде јас ја направи и му ја однесов готова.
    Инаку он многу почесто ми готви мене посебно макарони и еден негов специјалитет што ми го направи мх мх мх :)