1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што научивме од шпанските серии

Дискусија во 'Насмевка' започната од Victorya, 17 август 2010.

  1. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    самоиот јазик-спански- :)
     
  2. awayfromyou

    awayfromyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Всушност тоа не се "Шпански серии" , туку "Латиноамерикански".. Јас, го научив јазикот,перфектно го знам.Моите дома се чудат како успеав да го научам.Мене не ми е чудно бидејќи јас од како знам за себе, памтам дека само серии сум гледала :D Штета што почнаа овие ТУРСКИ .. :/
     
  3. Butterfly14

    Butterfly14 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    456
    Благодарна сум до негде на шпанските серии бидејки го научив јазикот и го знам.Си читам понекогаш нешто на шпански, зборувам и не ми претставува проблем.Инаку има некои серии што уште ми се омилени,интересни приказни имаше.Како и да е според мене подобро шпански отколку турски.
     
  4. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    а за јазикот секако тоа дека го научивме ... НО И ВНИМАВАЈТЕ КАКО СЕ ОДНЕСУВАТЕ ПРЕМА ВАШИТЕ СЛУГИНКИ ... ТИЕ СЕ ВАШИТЕ МАЈКИ ... :headbang: :D :D :D
     
  5. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145


    и јас истово ќе го пишував... и јазикот нормално иако ни треба некое мало освежување за јазикот... :D
     
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Освен јазикот, ништо друго поучно.
    Главниот лик е најдобар, невин , на мува не гази, секогаш има некоја вештерка која на крај може да и излезе мајка, па таа автоматски од лоша добра станува, главниот лик на почеток е сираче , без раце нозе, слеп, на крај се му е тип топ , секогаш има принц на бел коњ со кој поминуваат многу препреки со главната хероина и на крај се сите наокопу среќни, весели итн итн
     
  7. jjoovvaannaa

    jjoovvaannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Шпански :lol: :rofl:
     
  8. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    Научивме класика изрази: Но ме токес, ѓо те керо ми амор, ту ес ми иха (ова во секој филм го има, на 30 години ти кажува мајка ти дека ти е мајка) и сл. :D :D :D
     
    На MaggieTatum му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lokumche

    lokumche Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    7
    па ако тоа го нема нема ни да биде интересно само што во секоја серија се случува скоро исто само превртено :)
     
  10. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Хаахаххахахахаххахахаа ме изнасмеавте да знаете. :D :D :D :D
    Дала браво за тебе се погоди, можеш да снимиш некој шпански филм!! :rofl: :lol: :geek:
     
    На MaggieTatum му/ѝ се допаѓа ова.
  11. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Ние вака може нова серија да направиме :D
    Стандард, слугинката после 20 години и кажува на девојката дека всушност и е мајка ама неможела да и каже, ја оставила пред врата затоа што кога ја родила била многу млада.
    После имаме еден љубодев триаголник, главната личност која секогаш како што кажаа е невина и бла бла, еден фраер и една злобна женска која ќе измисли дека е бремена за да го задржи па оваа главниов лик дека нели многу фина ќе се откаже од љубовта за детето да не расте без татко. :lol:
     
    На MaggieTatum му/ѝ се допаѓа ова.
  12. princess11ska

    princess11ska Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    64
    Да, всушност сите Шпански серии се слични, но незнам мене ми фалат некако. Не дека бев фрик по нив и дека сите ги гледав ама барем знаев да пратам некоја. А, ова турскиве... ни 2 минути не губам на нив.

    Јас го научив јазикот, или барем добив желба да го учам и со понатамошни курсеви, а и факултет супер го усовршив.
     
  13. bubibubibubi

    bubibubibubi Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    25
    Да во право си сите Шпански серии се слични и мене ми фалат :) А што научивме - јас го научив јазикот и самата не бев свесна дека го знам се додека не имав прилика да работам со Мексиканки и да зборувам на Шпански јазик, го знам јазикот можам да кажам 99%
    Кога одев на часови по Англиски јазик професорката ми рече јазик најлесно се учи од филмовите, сериите ;) и во право беше
     
  14. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.155
    Допаѓања:
    46.950
    Пол:
    Женски
    Јазикот дефинитвно го научив, потоа продолжив да го учам и на факултет , сепак граматички не го знаев добро :)
    И моментално гледам/в две латино-американски серии , од кои едната заврши завчера :( а другата ја има сеуште, ретки се нашиве телевизии кои даваат вакви серии ама ете една сеуште ги дава :D и ептен сум и благодарна за тоа :D нема поубави од овие серии, нема :shake:
     
  15. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    обавезно главниот лик од почеток е сиромашна и невина девојка и се заљубува во згоден и богат дечко со кој го доживува првиот бакнеж и со него ја губи невиноста,па поминуваат низ 300 препреки,и обавезно има некој лоша која и расипува се на главната хероина,и сум приметила дека главанат улога мора во секој серија барем еднаш да биде во затвор иако ништо не направила,и по првиот однос обавезно затруднува а во мегувреме се разделуваат со типецот и она мора да крие дека е трудна,типот се оженува а она пак си го има меракот со него а битно во маало она обавезно си е најубава,најдобра,најхумана,сите од мало до големо ја сакаат,и одеднаш типот останува без богатство а во мегувреме она добива од некаде наследство,и накрај и он си го врака богатството и повторно се заедно на крај,срекни,весели и мора да се богати,обично последните неколку минути од последнат епизода па се до крајот младенците си удираат така едно дооообро лапање и така FIN
     
    На silk и baby-star им се допаѓа ова.
  16. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    ^^^
    Ме насмеа :rofl: Ама буквално ваква содржина имаат шпанските серии...
     
    На esperansa777 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Те ќеро мучо, ела на каучо.
     
  18. Perina

    Perina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    321
    Дека се е можно :D
     
  19. Buterflygirll

    Buterflygirll Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    77
    Јас научив шпански јазик ахахахахахахаххаха
     
  20. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Сите шпански се исти.
    Еве ја главната хероина најфина во маалото,најубавата со најмногу другачки.Ќе се фати со некој и така среќно си живеат.Потоа ќе и дојдат непријателки и ќе и праат 300 трактанци за да ги разделат.Ама,видиш хероината да ти била бремена.И ги разделуват и типацот и мава корпа.По 20 години случајно станува служавка во куќата на ќерка и.На која патем пари и течат како мрсули од нос.Ќерка и ја понижува а,таа липа.Типацот е сеуште заводлив по 20 години и се наоѓа со служавката повторно судбината не успева да ги раздели.Ама непријателките ќе ја пикнат служавката во затвор.Ама она е невина нели и одма искача.На крај ќерка и ја заскакува и си живеат и одма се happy family.Чича мича,готова прича.Дејството трае околу 400-500 епизоди. :rofl: