1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ново научивме денес?

Дискусија во 'Бебе' започната од НаталиЛили, 24 декември 2014.

  1. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Веќе подолго време го дига рачето највисоко што може, мафта и вика ТАУууу.
    Денес и пуштив да гледа бумба и на крај мафтаат со рацете и мојава им мафта и им вика Таууу.
    Сонце. Ме изнасмеа.
     
    На galapce, green.eyes, bambusce и 7 други им се допаѓа ова.
  2. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Синоќа за прв пат успеа сама да се исправи во креветчето. Ја оставив седната и оп за 2 минути застаната на нозе. Се израдував ептен. Исто денес ја забележувам дека сама сто во креветчето (во она како игротека) без да се држи. Кратко... ама прави обиди. И се смее, демек јака женска сум, сама стојам ^_^
    Исто така прави ,,здраво,, Јас и подавам раката и и велам ,,здраво,, па таа за возврат ми ја подава својата рака и една прекрасна насмевка :D
    Се научивме и да пласне со рачето (highfive). И велам ,,плааас,, и ете ја со рачето плеска горда што ме израдувала.
     
    На galapce, green.eyes, bambusce и 4 други им се допаѓа ова.
  3. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Кога ќе види јадење мљацка со устето. Исто и кога ќе го види блендерот.
    Прееска јас и давам да јаде, а мм јадеше чоколада, и таа покажува со рачето накај чоколадата и мљацка.
    <3
     
    На green.eyes, snegulkata, bambusce и 3 други им се допаѓа ова.
  4. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Научи да пρави чао со ρачето,исто од лежечκа позиција во седечκа се испρавува κога му виκам дојди κај мама со ρацете,κога ќе го види тањиρчето неможе да дочеκа да јаде и вρесκа љуто,κао ајде ма побρзо дај ми лифен на мама буцκо,и κога го дρжи тато му виκам ќе дојдеш κај мама и пушта ρаце да го земам :hug::l:
     
    На green.eyes, snegulkata, bambusce и 4 други им се допаѓа ова.
  5. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Кога вашите бебиња почнаа да се превртуваат од грб на стомак и обратно?
     
  6. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Некаде после четвртиот месец.
     
  7. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ни
    Ние имаме 5 ипол и уште не се врти. :|
     
  8. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Ќе биде, кај и да е, не се секирај.
    Секое дете е различно.
    Од една блиска пријателка, малото е 7 месеци и уште незнае да се превртува, а си седи.
    А мојава од кај 8.5 - 9 месеци почна да седи.
    Така да нема место за грижи.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу :)
     
    На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
  10. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    @chocolade , малиот мој уште не се превртува, искрено не знам ни дали ќе се преврти, малку плашлив е :D Му тежи газето, кога ќе дојде до точката да е настрана и да се преврти, се плаши и почнува да плаче и се укочува така. Го фаќа страв изгледа :D На сестра ми и двете не се превртеа воопшто (машко и женско има), така да изгледа дека не мора секое бебе да се превртува. Секое е приказна за себе.
     
  11. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    Моето почна пред еден месец да се превртува, значи околу 8 месеци. И јас знаев дека некои бебиња порано почнале да се превртуваат ама исто така знам дека секое бебе не е исто. Мамичке нема место за загриженост ;)
     
  12. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    moeto ima 4 ipol meseci se vrti levo desno i na stomace ama koga treba da se vrati na grb izgleda neznae probuva probuva i neuspea ili pa e mal seute.
    naucivme koga se otvara vratata deka nekoj vleguva i toj obavezno se vrti da vidi koj vlegol.
    koga go vikame po ime mnogu pate se vrti i se smee.
    dava baknezi na mama so usteto,se priblizuva do obraz go lepi usteto i pravi zvuk so usteto, :D .
    mm legnuva na zemja i pocnuva da gi mrda nozete i sin mi go imitira
    na sabajle me gali po liceto,se stami koga ke vidi nekoj nepoznat se luti koga go gasime tv i pocnuva da piska na cel glas .

    ovie veceri sme poslebno teski za zaspivanje.
    od mirno dete sto zaspivase da ne recam sam ili na grada,sega vristi na cel glas i nejke da spie,znaci mora da zaspie vo race,pa ako go stavam na krevet kako bocki da ima krevetot ahahaha pa pak se prezaspivame i se taka vo krug dodeka se zaspie cvrsto,
    dali e skok vo razvoj ili zapcinjata poima nemam ama bitno mama muskuli pravi oti koga ke go vidi tato bukvalno poluduva,se mrda vreska za da se igra so nego i nejke da spie.

    najnovo e sto pocna da si gi faka stapalata :D i gi analizira
     
    На snegulkata, TIGARCE86, galapce и 2 други им се допаѓа ова.
  13. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    @green.eyes мојата не се плаши туку не знае како. Газето го крева и врти лево десно но рачето не знае како. @Rabbit на сестра ми без полни 4 месеци се превртуваше, прооде на 9+1 недела. Фала ви мајки :*
     
  14. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    @chocolade , ќе научи :D Ќе видиш како ќе те изненади некој ден со куп нови работи што ги научила :)

    Моево веќе месец дена си го знае името. Му извади сопругот надимак ]:) и на него се врти. А ако му кажеме „злато, срце“ итн. не се врти :D
    Обожава кога го легнувам доле на ќебиња со играчките околу него. Прво на стомаче кога е, му стваам играчки малку подалеку со цел да поче да се движи. Пружа рачиња и не ги стига, и почнува да се буни. Е вчера научи дека може да го потегне ќебенцето и да му се доближат играчките :D
    Од мало обожава да си игра со раце. Моите ги откри пред 2 и пол месеци, неговите пред 1 месец. Многу беше смешен кога ја увиде разликата во големината на неговата и мојата рака :D
    Најмногу сака да си го соблекува чорапите, или чизмичките кога сме излезени. Само го наоѓам босо, џабе облекувам, ја вади чорапата за 3 секунди.
    Веќе 3 недели вика „ба-ба-ба-ба“, „та-та-та-та“, „да-да-да-да“. Ама не вика „ма-ма-ма-ма“. Кога ќе му каѓам да каже „мама“, ми се смее во фаца :D
    Знае дека кога седиме пред компјутер не работиме ништо и ќе почне да збеснува да го земеме во раце. А кога гледа дека правиме јадење, миеме садови, пегламе исл. ќе си седи мирен и не остава да работиме. :)
    Има едно топче, со очиња, носе, уста и ушиња. Знае каде му се очињата и устата. Играчката што му свири сам ја стиска на рачето (мече) за да почне музиката.
    Иначе, се превртува од грб на една страна, па на друга нон стоп, многу сака да си игра така :D Ама да дојде на стомаче, или од стомак на грб, тешко. Не ми се верува дека ќе се преврти :)
     
    На danichap, snegulkata, ubavka1 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Odamno ne sum pisala pa eve nekoi novosti od malata :D

    pocna da odi po zidovite :D. da odi na noze i race zaedno(pravi 2/3dvizenja taka)
    kazuva -dane(date oti taka go vikam tato jas). buba,dis koga ke padne ili ako ima strav dane padne.
    si igrame so topka,jas nea ona mene.
    odi so mala pomos damo na ednoto race :) se nauci da nosi patiki :D prvin placese i gi trgase a sega gi zema i gi stava na noze sama,za mama da i gi stavi dobro i znae vednas da odi kaj vrata :) demek patiki za setajne bile :D
     
    На green.eyes, snegulkata, Jagoda123 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Многу работи сте научиле вие, бравос. Паметно бебенце :). Најмногу ми се допадна дека разбира кога работите и тогаш не плаче :D
    Еве и јас прв пат да кажам што знаеме. Исто, чорапчињата си ги вади и она :). Колку и да плаче кога ке почнам да ја соблакам одма почнува да се смешка и одма си ги фака стапалата. Ги става прстите од нозете во уста:lol:. Знае да се преврти на лево и на десно. Знае кај е вратата од спална соба. Кога ме нема гледа накај врата и чека да влезам. Си го знае шишето. Знае дека кога ке ја легнам на кревече ке пие млеко и додека и го местам лигавчето прете со раце и нозе и дише забрзано од што е нестрплива за да се напие :). Сабајле кога се буди знае дека мама и тато се до нејзе и спијат. Крева глава и не гледа со очињата. Гледа дека нема реакција и пак си легнува. И се така едно 30 мин додека не и здосади:lol:.Препознава дека ке ја ранам по лажичето и одма затвара уста(facepalm) знае кога ја седнувам во транспортер дека ке оди на шетање :). Знае да прави балончиња со уста. И мама е најсрекна затоа што знае сама да заспие :) доста за вечер :wasntme:
     
    На anina, LaDyDoLl, snegulkata и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Син ми ја видел баба ми како си ја чеша ногата и сега постојано си ги крева тренерките/пижамите што и да носи и си ја чешка ногата само со показалецот. :rofl:
    Кога ќе го прашаме каде е пилето? Си го фаќа к*рето. :wasntme::$ Ова е масло на татко му.
    Знае и да ме бакнува, до душа тоа личи на дување во образ но тој мисли дека така треба.
    Ме бакнува секогаш кога ќе му кажам бубни ја мама. :l:
    Редовно го четкаме тоа едно бисерче од заб што го има во устето. Јас мијам заби а тој ме гледа и отвара уста. Чека со неговата четка да му го исчеткам запчето и јазичето. Умно дете мое! :inlove:
     
    На bubic.k, anina, LaDyDoLl и 8 други им се допаѓа ова.
  18. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Денес синко на два пати се пушти и сам направи чекор-два кон мене. Се надевам дека за брзо ќе се осигура и ќе прооди. Многу е смешен оти му е страв и мора газот да му е допрен до креветот и кога го викам накај мене пробува да оди со нозете нанапред, а му е страв да го одлепи газот и паѓа. Ама ете два пати му се згреши :)
     
    На chocolade, TIGARCE86, ubavka1 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Научи да не кара :D
    Бидејќи не може да ги свитка прстињата и само со показалецот да не кара, таа цела рака ја мрда доле-горе и вика диди-диди (кај нас викаме ѓиди-ѓиди, по другиве места незнам дали се користи оваа фраза).

    Татко и ја научил да прди со устето, кога тој ќе ја праша како прдела таа :)
     
    На chocolade, TIGARCE86, ubavka1 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Ние денес ги направивме првите самостојни чекори.
    Момето мое тргна да оди само .
    Еве да почестиме нешто благичко за првата самостојна прошетка од цели 10 чекори.:^:
     
    На chocolade, bubic.k, danichap и 8 други им се допаѓа ова.