1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што сè е потребно за новороденче?

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Според мене непропустливо чаршавче не ви треба ич. Кога ќе го пресоблакате доста ви е такво непропустливо за пресоблакање, а дека преку ноќ ќе намокри чаршав нема шанси. Доста им е памперсот. Мојата има 5,5 месеци и до сега не се десило да ми пушти пелена преку ноќ.
     
    На Mari*, LadyC, fs-fs-fs и 4 други им се допаѓа ова.
  2. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    Prvite se najprakticni za novorodence pa do kaj 3m.
    So ogled na toa deka glavceto vo prvite meseci im "pagja"...
    Sinko moj uste malku 2god ke polni i oblakanje bodi,kako vtoroto,go nervira i nekogas so trista maki mu ja protnuvam glavata.
     
  3. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Дефинитивно за почеток боди со отворање напред. Мене 6-7 ми завршија работа првите 6 месеци (а и сега толку има). Бенкици немам користено.
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Iskusni mamicku bebceto ke se rodi vo januari vo najladnoto pa ve molam za sovet da me upatite so se mi treba da kupam od postelnini kebinja jorgancinja I po kolku a I garderobata dali da zemam od najmalite ili za eden broj pogolemki za pocetok
     
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Син ми е роден во февруари, слично му доаѓа. Имав еден јорган и со него го покривав тогаш, следната зима веќе мораше во вреќа. Имав неколку ќебенца - едно плик за надвор, едно скроз тенко и 2-3 други, секако и со 2-3 вкупно ќе завршиш работа. Е сега, многу зависи од тоа колку ви е топло дома, дали сте со парно и слично.
    Од гардероба, имав само една 50ка за вадење од болница, другото 56 и 62 (најмногу).
     
    На lejla5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Јас 56ка за почеток земав и мали му беа, една недела едвај ги поноси.. 62ка за брзо носеше, зависи колкаво ќе биде бебето.. а дома ако ти е топло не треба кебиња, јоргани.. само потопла облека, плишани шпихозни... една дебела вреќа за до доктор и за шетање... има со патент и копчиња, исто има такви плишани :)
     
    На Girl-Rabbit и lejla5 им се допаѓа ова.
  7. pink95

    pink95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2016
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    1.352
    Пол:
    Женски
    Јас само ова зедов за новородено( за 3, 6 и 9 месеци имаме поштосни комплети со кошулчиња, тренерки и чуда) околу 8 onsies со ракави и 4 на кратки обични бели, 2 бенкици со копчиња шо се, чорапчиња околу 10-15 пара исто и лигавки, ќебенца 4 имаме сплетено ама ниедно немам памучно тоа сакам да купам, капчиња имаме и плетени и памучни, пижами прибаеѓи имаме и со затворени нозе и обични имаме исто и тие шо се одкопчуваат од горе до доле тие се ко подебела пижама, nightgowns купив само две не знам дали ќе сака да спие во тие. За од болница купив исто убави пижамчиња што се отвараат со патент. Шишенца само две купив и една четка, Car seat и количка купивме. Е сега по мое мислење ми треба само памперс, влажни, креветче и постелнина, коритце и козметика и пешкиршиња..
    Дополнете ме шо друго треба да имам, се изнагледав видеа на јутуб...
     
    На ^angel^ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Ракавички за рачињата, памучни за да не се гребе :) а и тетра пеленки, мене доста ми се најдоа...
     
    На pink95 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Да го напишам мојот список оти пред да станам мајка мислАм дека купив се што треба но појќе што нетреба :
    Бебе-
    1.5-8 бенкици од 3-6 месеци за 0ми останаа некои ич не облечени некои само еднаш
    2.5-8шпикозни и тоа напред цели со петличиња 3-6
    3.10 тетра пелени
    4.5 осмици ако ставате широк повој
    5.1комплетче за кога се зема од болница 1за намолитва
    6. 2 крпи
    7. 1 ќебенце потанко 1подебело
    8. Две постелнини
    9. Капчиња 3 за после капење
    10. 10 чорапчиња
    11. 5мали крпи за бришење лице или кога ќе се одмива само газето полесно е за бришење

    Опрема:
    1.количка со транспортер
    2.кадичка со постоље светска работа
    3.шкафче за повивање
    4.подлога за повивање
    5.креветче, душек
    6.релаксатор
    7.бејбифон
    8.ножички за нокти
    9.чешел (како со многу влакна ако има струпчиња на главчето ставаш кокосово масло и со него нежно кружни движења и за неколку дена ги нема
    10.аспиратор за нос
    11.пригушено светло за навечер кога ќе доите да не се пали лустер:)
    12.2 шишиња
    13.цуцла
    14.стерилизатор
    15.чанта за бебе -ако нема во количката

    Козметика:
    1.шампон
    2.крем за пеленска регија
    3.павловичева
    4.памперс
    5.миризливи шамивчиња 1паковање ќе се најди
    6.марисол капки за нос
    7.газа, 3%хидроген за папок

    Мајка:
    1.многу влошки :)
    2.влошки за гради
    3.пижами за доилки 2рала
    4.чај за доилки
    5.пумпа за одмолзување

    Многу љубов и трпение времето брзо минува но не се враќа !
    Се надевам се опфатив поздрав до идните мајки
     
    На MiloMalo, pink95, Grungie и 5 други им се допаѓа ова.
  10. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Жени кое бројче на алиштенца купувате за бебушот кога ќе се роди?
    50 см во ред ли е или 56 см помеѓу кои има драстична разлика во должина. Или 1 месец или од 1 до 3? Многу величини има и навистина не знам што е најдобро?!
    Овде зворувате за бројки на кај мене такви бројки нема има само величини новороденче и од 0 до 3? Не знам навистина што е најпаметно. Се мислам дал ќе му бидат премали или големи..
     
  11. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    му земaв 56 и 00 тие му се тaмaн , сегa му зедoв и мaлку пoгoлемки 0-3 месеци или 58,62 нo мaлце гoлемки му се, нo мoевo е ситнo бебе мoже зaтoa. Зa пoчетoк не зимaј мнoгу мaли дoвoлни се некoлку ептен брзo рaснaт, и земи 56, 50кa мнoгу мaли ќе се, или 00 месеци земи aкo имa тaкви :)
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Сега видов. До сега алиштенцава се ми 62 ки искрено делуваат големо :). Сега на ред е 56 нели најдобро за новороденче мислам.. прашањето ми е колку и од што за почеток за потоа ќе знам инатинктот ќе ме води ама за почеток?
     
  13. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    oф 62 дефинитивнo гoлеми ќе му се нa пoчетoк. Земи му бoди сo дoлги, крaтки, пo три имaв јaс зa преперувaње, шпикoзли, пaнтaлoнчињa кoи му ги oблaкaм кoгa ќе му oблечaм бoди ,чoрaпчињa, тoa е oнa штo јaс зедoв пoсле дoкупувaв.
     
    На joy1 и vitamina им се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Зависи бебчо колкав би бил, на мојов едвај му го облекоа првото комплетче кое беше 56ка, за една недела веќе не му беше точно, а за помалку од месец премина на 62ка. Некои памучни шпихозни се собираат, од 62ка може да стане 58ца, ако се од Џамбо помали од 56 ке станат :D
     
    На Sunshine_1979 и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  15. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Ме упраи сега.. работава е "се е индивидуално" :D ќе земам 56 ки и 62 ки што е тука е па ќе се оправаме понатаму :).
    Од 56 до 62 ги споредував и разликата е баш голема:^)
     
  16. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.126
    Допаѓања:
    147.102
    Пол:
    Женски
    Добро утро мајки најубави. Извинете што ви се мешам во темава, но најубав совет можам да добијам од сите вас тука. Ме интересира за почеток дали да купувам повеќе тетра пелени, од каде и шведски исто така? Колку би ми требале и што најмногу се користи за бебуш обично од почеток? Ако не ми е прашањево во соодветна тема, ја молам @RainBow да го премести.
    Ви благодарам. :)
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Јас тетра 10 имав и многу ми се најдоа, за градите кои ми течеа ко луди, за бебуш кога одевме на лекар да постелам, а и дома го легнував секаде на таква пеленка дека многу бљуцкаше.. :)
     
    На Girl-Rabbit и LadyC им се допаѓа ова.
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.399
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш на широк повој јас не ставав, ретко кој препорачува освен во мајчин дом, широкиот повој нема врска али ај. Тетра пелените се многу практични, јас ставав на коритце за бањкање на почеток, сега пак ќе ставам оти ладничко му иде, постилав, покривав, па дури и шишенца миев и сушев на одмор на нив. Имам многу ама ми се наследени.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Јас имам 20 тетра пелени ги користев за син ми, имам пишувано за кои намени.
    Истите се здрави, прави и планирам да ги користам и за второво.
    Мислам дека 10-15 доволно ќе ти бидат.
    Шведски не ти требаат, освен ако не планираш широко да го повиваш.
    Ако ти е во план, земи од нив 10 доволно се.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  20. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Jas imam 20.tetra peleni i 6osmici. Na sin mi mu stavav sirok povoj do 3meseci (polesen mi bese za drzenje), za bliznacive ke vidam, najverojatno isto ke terame. Tetra pelenite uste gi koristam za odmivanje na gazeto, za postilanje na krevet koga spie, za takvi nekoi nameni. Ako stavas sirok povoj kupi si 20, zima e tesko se sushat. Ako ne 10 dosta ti se.[/QUOTE][/QUOTE]