1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што сè е потребно за новороденче?

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Значи не сум толку дибидус хахаха :D Гледам дека по форумов секоја купува тетра пелени, си викам зарем уште е актуелен тој широк повој, ама ете не ми текна дека и друга паметна намена имаат. :rofl: Шо да правам плавуша сум од раѓање :headbang: :music::sun::f:
     
    На elena.mak, joy1, awl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Јас и за тесен повој користам.
    Некогаш кога цица ми е толку многу активна...крај не можам да и најдам, па овие се тенки и лесни не и ствараат склет а стегната ми е за држење.
     
    На elena.mak, Eli23 и awl им се допаѓа ова.
  3. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Во секој случај паметна работа се и се наоѓаат за многу намени, памучни се тенки, брзо се сушат, одат на вриење и не се скапи една е 60/65 денари, зависи на кое место:D
    Да ви кажам другарка моја како чаршавче за маса си користи пелена:D:D еднобојна дречлива боја е и не се познава дека е пелена :D
     
    На stefanija70 и Eli23 им се допаѓа ова.
  4. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    :?::?::?: Дали сите знаат да повиваат бебе освен јас ? :D А да си отворам јас тема, да не одам тука оф топик. Може некоја што нема што да прави по дома да ми објасни во лп околу повивањето, што оди прво второ трето?

    П.С. Мене ми е досадно на работа па замарам по форумов.
     
  5. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    Отвори си најубаво youtube, со слика и збор :)Па ќе ѕирнеш и бањање ;)
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Не се секирај се ќе научиш со тек на време :D никој не се родил учен:D
    Што те интересира прашај си слободно, мада кога ќе го фатиш бебчето во раце многу работи ќе ти се сменат:D и ќе ги знаеш иако сега така мислиш.
    Ете ако не ти одговори никој пиши ми мене лп јас ќе ти објаснам.:nod:
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Видено на You Tube :D Не ми беше јасно зашто покрај памперсот има потреба од пелена, така натрупано ми изгледа за така мало бебче. Иначе техниката сум ја гледала кај помали братучеди, ама без памперс во тоа време, директно со пеленка.
    Јас мислев само памперсот и ништо одозгора да не ставам. Тука ми дојде забуната :D
     
  8. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Ние ќе ти правиме друштво за скијање ич да не се секираш. Ние имаме и скијачка опрема, така да кога ќе сакаш да ги искористиш хулахопките јави се ;)
     
    На Eli23 и <3 pleza4e <3 им се допаѓа ова.
  9. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    :D:D:D па мислиш нема да го однесам :D ние постојано сме по планини така да ќе биде и бебето со нас:D и на снег и без снег:D
    Него не е сега тоа темата:D има специјални каишки нешто слично како кенгур за да си го носиш бебчето со тебе додека незнае да оди:P:P:D:sun:
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Да се вмешам пак :) Има да, и многу ми се допаѓаа и бев решена да купам, додека еден физиотерапевт не ми кажа дека отупуваат/несоодветно се развиваат рефлексите на бебето при паѓање и дека мора да се научи да паѓа пред да научи да трча... и сега? Неодлучност пак...

    http://tekodoo.com/shop/bebeshka-oprema-i-pomagala/665-tommee-tippee-kaish-za-prooduvae.html
     
  11. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    ау не мислев за вакво :D мене овие ми се многу грди:D се извинувам ако некој ги користи ама мене ми се како куче да шетам....воопшто не ми изгледа убаво :D

    Инаку мислев на каишки како кенгурче што се само поцврсти постабилни за да го ставиш на тебе бебето додека одиш по планини на пример :)
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    На <3 pleza4e <3 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    И јас за холахопчињава се согласувам. Јас купив три пара стартно, абе преслатки се. Ама не ни се носени. Многу тешко се облекува холахопче на новороденче. Имав чувство како да го мачам. А милион пресоблекувања дневно. Ама затоа памучни ѕиврички ептен износивме. Во стружанка има за 100-тина денари различни дебелини. Тоа ти доаѓа како широко холахопче што лесно се облекува.
    Тетра пелените ептен се наоѓаат, за бљуцнување, за бањање за под глава, за на соблекувалната зимно време. Ми се чини милион да имав ќе ги искористев.
     
    На stefanija70, Eli23 и joy1 им се допаѓа ова.
  14. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    A da si prasam jas kade se mozam da najdam ubavi pamucni tetra pelenki? :)
     
  15. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Имаш скоро во сите дуќани како што се Стружанка, Бомико, има во Венис, на Алкалоид пелените ти се убави 60/65 денари една, имаш и шаренки и во боја.
     
    На Eli23 и eatpraylove90 им се допаѓа ова.
  16. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    Во Стружанка и Wenice...сигурно има и на друго место, двете места што ти ги посочив,проверено :)
     
    На Eli23 и eatpraylove90 им се допаѓа ова.
  17. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Porano imase vo struzanka 10 vo pakuvanje okolu 200 den beli. Ne sum barala odamna ne znamdali uste gi ima, nejeftino izleguva.
     
    На eatpraylove90 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Јас полани 550 денари го купив пакувањето од 10 во Стружанка. Ама 10 не ми беа доволно па уште еднаш купував.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Aman be tolku li poskapea? Jas kupuvav pred nekolku godini i bea poeftini kade kade
     
  20. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Мајки, сакам да ве прашам дали имате претстава колку пари ве чинеше подготовката за вашето прво бебе. Значи зборувам за ситуација - комплет опремување од најголемите работи како креветче, количка се до ситниците - чорапчиња и слично. Сакам да знам од прилика колку кошта, без да рачунам на поклони или дадени позајмени работи. Некако мојава рачуница ми искача голема, па ме интересираше вашата. Нормално е дека секој ќе си троши во склоп на своите можности, но сепак некоја средина да извадам.
     
    На Cka и rose60 им се допаѓа ова.