1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

„Играње“ (треперење) на окото

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од enca.69, 8 јануари 2010.

  1. Asterion

    Asterion Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    5.622
    Jaс пак имам слушнато дека кога ти трепери окото некој сака да те види. :$
    Па во моментот кога ти трепери требало да прашаш некој кое око ти трепери, па ако погодел точно било.
    Јас искрено не верувам. Уште едно суеверие. :rofl:
     
  2. MilanoGirl

    MilanoGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    152
    Ми се има и мене случувано. Не е ништо чудно. А патем имам слушнато дека не треба да се кажува кога ти игра окото.
     
  3. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Па јас не сум баш суеверна но чувствувам непријатно чувство кога ми трепери окото и не знам но ми имат кажувано дека доколку ти трепери левото око ќе ти се случи нешто лошо а ако ти трепери десното нешто добро.Колку е вистина не знам но братучетками ми има кажувано дека и треперело левото око и тоа многу и после тоа и бил најлошиот ден во животот.Сега можеби е само случајност а можеби и има вистина во таквите кажувања :wasntme: .
     
  4. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Ех, и јас сум го слушнала ова, инаку, едно време така и мене ми трепереше окото, ама само од себе престана... не ми се случи нешто добро или лошо, да се случеше, ќе памтев, ама не знам...
    Мене само што ме нервира, ама не верувам дека тоа е всушност некој знак или така нешто. Не верувам во такви работи.
     
  5. feminaiskra

    feminaiskra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Јас се исплашив мене ми ИГРАШЕ ОКВО негде 2 и пол недели и ми беше страв но (од стрес) ;)
     
  6. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Тоа се случува поради премореност или несоодветно примање на нервни импулси од страна на мускулите кои го движат окото ,ама народ ко народ ,мора на се да му придаде некое мистично значење.

    И зошто секогаш левото мора да асоциира на зло?????
     
  7. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    899
    Допаѓања:
    1.958
    Пол:
    Женски
    Не сум знаела дека и ова е некоја мистериозна работа и дека ќе ти се случи нешто ако ти мрда окото. Мене стално ми игра, не сум му обрнала некое големо внимание.
    Ме замисливте сега да ви кажам. :fubar:

    Интересно.. :D :D :D
     
  8. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Ми се има случено неколку пати. Еднаш ми играше кога бевме искочени со друштвото и јас им реков на две-три девојчиња онака: -Еј ми игра окото. Една од нив ми рече: -Не треба да кажуваш,несреќа носело :?: . И јас онака абе ајдее!! После некое време излегоа некои караници за кои неможам да ви раскажам подетално. Сите од друштвото се испокараа и имаше и плачење, па некои мислеа дека моето треперење на окото го "предизвикало" тоа. |(

    Иначе и на мајка ми и трепери окото понекогаш и таа вика дека секогаш кога и трепери се случува нешто лошо али штознам :?:
     
  9. thegirl2

    thegirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    39
    истото и мене ми се има случено :(
     
  10. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема врска дека носи порака,ама добро,ај може и да може,којзнае :^) Кај секој се случува,и мене 100 пати ќе ми се случеше и првите пати се чудев,мислев нешо сум си се пореметила :lol: прв пат слушам дека не треба да се кажува дека ни игра окото :^) свашта... што се не ќе слушнеш веќе |(
     
  11. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    леле истото ова и баба ми ми го има кажано мене.
    И мене ми се случува да ми игра окото и јас знам дека не треба да се каже. Ам мене баш сум забележала дека секогаш коаг ми игра окото после плачам. ;( ;(
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    мене обично кога ми игра лево око,секогаш се радувам,добивам убави вести, навистина голема радост.
    но кога ми игра десно око и не се баш толку убави вестите :|
     
  13. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Mене често пати ми игра окото,баба ми кажа дека лево е лошо,и десно за убаво,но кај мене е обратно,и кога е лево си кажувам,а за десно си кутам :D


    SanjaEva и мене истото баба ми го кажа ако играш за убаво играј,ако си за лошо престани :|
     
  14. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.057
    Допаѓања:
    72.323
    Пол:
    Женски
    ^ И јас така му се заканив, ама еве го веќе втор ден...
    Ми ствара нервоза дури...
    Нит сум под стрес, нит сум уморна... Ама оково ми се изнаигра... НЕ МОЖАМ ВЕЌЕ. Не и денес!
     
  15. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Многу смешни ми се бабиниве деветини за играњето на окото.
    Не сум пробала да му се заканам, али во наредна прилика ќе му упатам апел, нека не се секира. :rofl:


    Колку ме држи сеќавањето, најчесто левото ми игра, а досега толку лоши работи сметајќи ги сите „играња“ на окото, не ми се случиле да чукнам во дрво. :fubar:
     
  16. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.057
    Допаѓања:
    72.323
    Пол:
    Женски
    ^ :D :D :D :D :D
    И ја еве еден јавен апел му упатувам...
    Абе и јас не верувам, и кажувам на некој, и сите НЕ НЕ,не се кажува, закани му се... Се смеев и ја, ама на психа ми мавна...
     
  17. DeadMary

    DeadMary Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    53
    Кога огра десното око има среќа, а левото кога игра несреќа. :(
    Баба ми ми викаше да не кажувам кога ќе ми играло окото, а зошто и јас не знам... :)
     
  18. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Има денови кога многу ми игра окото. И многу ме нервира.
    Викаат дека, ти треба да дознаеш, кое око, што ти значи, дали добро или лошо.
    А некогаш стварно ми се има случено нешто лошо, кога ми играло окото, а некогаш и не. Така да, колку и да не верувам, ми фуфка така по малце.
     
  19. Idealist-ka

    Idealist-ka Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    И мене ми се случува истото, но не му обрнувам внимание... Едно е вистина (според мене) : ако веруваш дека играњето на окото ќе ти донесе несреќа, така и ќе биде... затоа мисли позитивно, одбери го она што најмногу го посакуваш и замисли дека играњето на окото е предзнак за тоа... Верувј ќе се чувствуваш многу подобро :)
     
  20. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    443
    Допаѓања:
    17.747
    Пол:
    Женски
    Пред неколку години и мене ми се деси истото ;( Лани пак почна интезивно да ми игра окото баш добро се преплашив и испадна пак на лошо ама овај пат беше поврзано со мојата работа...Сега кога почна истото играње приметив и запаметив на кое око (десното ми играше) пак бев под голем стрес на раб.место и низ разговор со личност од друга вероисповед ме посоветува да ја пуштам чешмата да течи вода и да и кажам на водата дека ми игра окото и да замолам да ми игра на арно...Од тогаш помина некое време,не се случи ништо лошо на раб.место(тоа е најголемиот извор на стрес кај мене) а во меѓувреме си пијам и Б6 :) и секако ке ги имам во предвид и сите позитивни коментари за играње на десното око ;)