1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

40 денови по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од lenkich, 20 ноември 2013.

  1. Yeats

    Yeats Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    66
    Јас раат не видов одкако се роди бебушка. Нон стоп имаше некој околу нас, нити можев да се одморам а нити да поспијам преку ден. Ќе дојдеше некој и мораш да седиш, а неможеш, се живо те боли. Отсабајле
    ќе ни се закитеа домашните во спална да го виделе бебто како се буди, немав мир со мажот ми и со бебето. Уште и кога ќе дојдеше некој близок без да се најави.... Според мене првите 40 се исклучително за мама да се одмори и да се привикнат со тато на бебето а и тоа на нив. Никакви гости чуда. Жената раѓа бебе и никако не е способна да седи. И треба мир, помош и пред се разбирање. Кај мене првите 40 беа ужас токму заради......безосетни луѓе, и заради мене сама што не сржев на време.
     
    На <3 pleza4e <3, okcenzi, galapce и 2 други им се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.523
    Пол:
    Женски
    За син ми не чекав 40дена, па нема ни за второво. Знам дека свекрва ми ќе се буни, ама ич не ми е гајле. Овој пат нема да и дозволам да прави како што сака.
     
  3. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Јас едвај чекам да направиме 40! Не за друго, да си го ставам бебе во количка и да се утепаме од шетање :) До сега го носев 2 пати на контрола и толку му е од шетање. А јас излегувам, дури и на работа појдов еднаш :lol: А за доаѓање, доаѓаат тие што ни се најблиски. Имаше неколку луѓе што не сакав да дојдат, па кога ми се јавуваа им викав дека не примаме никого до 40. АМА има луѓе упорни, па по 100 пати се јавуваат ( башка сестра ми се породи 5 месеци пред мене и си примаше секого, па мислеа и јас дека ќе примам ). Јас се вадам на тоа дека бебето е родено сред зима и не му требаат дополнителни влијанија за закачување вируси. Кога можеше педијатарот да ми каже да не го носам, туку прво да му се јавам па да одам ако мора, може и сите останати да си почекаат. ако треба и повеќе од 40 дена!
     
  4. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Mislev deka ke si se pridrzuvam do 40 dena ama ne. Si ja vadam bebuska na vozduh pred zgrada, idam u market da pazaruvam, ja vadam na terasa.Duri bevme i za detska soba da razgleduvame.Gosti pocnaa da mi idat nekade posle tretata nedela ama bebuska si e vo spalna i si spie.
     
  5. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    438
    Допаѓања:
    268
    не ми е јсно какво е тоа правило , јас скоро го дознав и баш се зачудив ајде мајката неможе да има односи заради раната, но др членови од семејството свекорот , свекрвата , брат, сестра , нели доколку се во истата куќа, стварно не ми е јасно?
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    Ние најнормално си имавме односи 21 ден по порагај бидејки не бев сечена и не крварев.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  7. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    438
    Допаѓања:
    268
    па као демек ке се исфрлало бебето со брунчиња или незнам што..
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    Не бре какво нафрлање ?Чиста е ко стакло :)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Според мене тоа се глупости. Не знам кој уште верува во бабини деветтини. Пред еден куп години на јатрвата не и се сакало да има односи со мажот па измислила некое правило.
     
    На Cka и joy1 им се допаѓа ова.
  10. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас три месеци после пораѓај немав односи, а син ми кога направи два месеца страшно се нафрли...и ај сега :)
    Па имаше коментари од типот, го видела некоја што имала добиено, па го видела некоја што спиела претходната вечер со маж, да не сум ги оставала алиштата преку ноќ на балкон итн, итн итн....што би рекла Сабина триста људи-триста чуди ;)
     
  11. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Jas iskreno cekav da zaminat 40 dena. Najnormalno izleguvavme so MM navecer ili preku den na kafe, samo bebuska ne ja setav nadvor tuku na terasa si sedevme na vozduh. I posle koga udrivme skitancija, koga po gosti, nekoi idea kaj nas, po labavo bese. Ama barem za tie 40 dena se odmoriv i nikoj ne me zamarase.
     
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Оффф односи...што беше тоа? Многу ретко и некако под стрес, де едно се буди де другото, де жива ненаспана сум, упм, ај ќе пораснат:)
    Јас пазев првоте 40 дена кого пуштам дома искрено, заради заштита од болести а и немав сила со две деца да спремам, чистам и сл.
     
  13. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    40 денови по породувањето ми беа многу тешки. Имавме испореметено ноќ и ден, рано не фатија грчеви, не можеше бебето да се искака, дома имавме безосетни суштества кои буквално се преселија кај мене. Плус...бев старшно малтретирана со суеверија и непишани правила за одгледување на бебето. Кога само ќе се сетам дури се нервирам.
    За среќа брзо се средивме и нормализиравме.
    Не шетавме никаде, најмногу затоа што јас не сакав да излегувам од причини што бебето беше плачливо и имаше страшни грчеви па ми беше страв да отидам некаде. А и јас бев многу истоштена па до шеткање не ми беше дојдено.
    Инаку односи имавме пред 40 дена само еднаш, ама како што кажав и до секс не ми беше...стварно бев истоштена.
     
  14. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Некои велат полесно е со две деца, некои потешко... Јас со едно сум ама ни заби на раат не сум измила. Си викаме ај ќе пораснат, ама ни помало, ни поголемо не се остава само...

    Мене повеќе ми се врвчеа дома првите 40 дена, сега никој нема. Им помина меракот :D
     
  15. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Односи после 5 месеци за прв пат,до сега само 4 пати а сме веќе 7 месеци, првите 3 месеци од грчеви за сон плачев барем 1 саат цел за спијам а до секс не ми ни дошло.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Да не искочев од дома 40 дена сега ќе бев во лудница. Искачав секој ден, за да се издувам. А за разлика од вашите, мојата свекрва ме бркаше од дома само за да остане она сама со бебето :^) Пусто ме фати пост породилна депресија па ја оставав. Сега се каам што ја оставав но тоа е... Бебето си го вадев пред зграда на сонце по 5 минути. 40 дена ноќе не ја изнесов.

    А кога сме кај односите. Одкако се породив имам страшна желба за тоа :$ но крварев па затоа си почекавме 40 дена. Сега си имаме редовно, а желбата е уште иста :lol:
     
  17. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Не најдов посоодветна тема да пишам, па овде. За крварењето, поминаа 50 дена а јас уште имам, некоја слично искуство?
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Дали имаше прекин во крварењето и промена во исцедокот? Дали е обилно, дали има промени во бојата и изгледот? Оди да те види гинеколог, секако мора да се оди на контрола околу месец дена после породувањето.
    Јас крварев три недели, само што ми прекина, добив менструација, точно еден месец после породувањето (со царски рез). Ама крварев предолго, премногу, па морав да пијам ерготил капки. Задолжително консултирај се со гинеколог.
     
  19. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    И јас крварев до пред неколку дена и го сопрев со ерготил капки. Ако не те виделе на ехо оди да се осигураш дека е чиста матката. Ако крвариш обилно ке ти дадат капки ако не нормално ќе си прекине. Мене др ми рече дека кај секоја жена е различно и може да се крвари до 2 месеци.

    Туку јас сакав да ве прашам колку време по престанок на крварењето имавте односи? Бебе има 53 дена раната ми е зарасната но ми е страв да не почнам пак да крварам...
     
  20. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Не би требало да кравариш штом веќе прекинало,ние имавме после 40 дена односи јас крварев може до 2 месеци по малку ...