1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

40 денови по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од lenkich, 20 ноември 2013.

  1. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    15.375
    Жени а точно на 40 дена ли се прави молитва и од денот на раѓање ли се рачуна? Треба ли нешто да носам во црква?
     
    На bronhi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Бев на контрола и се е во ред кажа мојот гинеколог, матката е во првобитната положба а за крварењето ми кажа се е индивидуално, некои имаат 40, некои 50, 60 дена крварење... Најверојатно само ќе помине. Не напоменав дека сум царски.
     
  3. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Азелеа мила, мене ми кажа попот во црква дека не е стрикно 40 дена, може на 50, 60 дена... кога ќе ти престане крварењето тогаш се одело по молитвата и ништо не требало, само ти без бебуш и после можеш слободно на крштевката да присуствуваш (штом ја имаш земено првата молитва што била за мајката и се викала очистителна молитва). Така ми кажа така пренесувам.Да од денот на раѓање јас знам дека се рачуна.
     
    На ♡BuBaLe♡ и okcenzi им се допаѓа ова.
  4. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Ние отидовме на молитва со полни 40 дена, значи тоа би дошло 41ви ден. Попот воопшто не не праша колу дена има бебето, мислам дека не е штета и покасно да го однесеш ако не можеш. Молитвата е за мајката и детето, таткото не мора да доаѓа но ќе ти треба некој да ти го придржи детето. Ќе ти кажува попот, во лева рака ќе го држиш бебето, со другата свеќите и ќе се прекрстуваш, молитвата се прави во задниот дел на црквата, после некој ќе ти го подржи бебето и со попот се влегува кај олтарот, ќе допее попот и толку. Јас бев во Св. Петка, носев шише зејтин, ќе ти каже попот каде да го оставиш, и две свеќи мислам дека бели треба. Платив 400 ден за молитвата.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Nie bevme tocno na 40 den. Popot peese samo okolu 10-15 min. I tolku. Si zaminavme pravec na kafe zaedno so bebuska i tato.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Не чекав 40 дена за ништо. Чекав онолку дена колку што мислев дека треба. Првата прошетка во парк беше на 25 дена. Убав ден, 10 степени, сонце. Дете на воздух, ама и мама на воздух.

    Не сакав многу гости, со царски бев породена, не знаев првите денови што е ноќ што е ден, одев на мерење за напредок на бебе цело време, се нервирав со секакви глупости, немав баш енергија да спремам ништо ниту пак гости да чекам.

    Правев мали прошетки, на пример во сабота, ја надоив малата, и му реков на сопругот дај јас до продавница да одам. Тоа ми беше како мала слатка победа на монотонијата. Исто, меѓу две доења бев на фризер.

    Секое мало издишување на воздух ми беше благопријатно.


    Носењето на детето надвор, гледав да е од бенефит за него. Првата прошетка што ја спомнав беше во парк, половина час. Не правам муабет дека си отидов на кафе.

    Молитви и крштевки не правам. Не верувам во земнава рефлексија на религијата, тоест црквата. Ако има бог, се разбираме ние убаво. :)


    Секс прв пат после два и пол месеци. Немав душа од ноќните подои. А и крварев долго, околу 50тина дена.
     
    На crazylady, Sweetheart87, galapce и 2 други им се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.671
    Пол:
    Женски
    Me interesira neli bebceto se nosi na molitva posle 40 dena, dali treba da zakazam vo crkvata??? :)
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.592
    Пол:
    Женски
    Јас не закажував .
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас се јавив да прашам и ми рекоа само кој период од денот да појдам и толку.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Kako za prvoto taka i za vtorovo detule ke odam vo crkva za 40 dena.vo nedela ni se pagja pa sakam vo sv.Petka ds otideme.posle toa sigurno kaj moive na rucek posto tatko mi do sega ja nema videno.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Vo sabota pravime 40 dena a vo nedela zdravje molitva!Tukuda ve prasam.Pred desetina dena prestanav da krvaram,samo nekoj zolt ligav iscedok cat pat.Eve veke vtor den krvaram kako cesma.Na 20 min sum vo wc,uloskata non sto upot.Krvta i temna i sveza,pa i parcenca.Mestruacija e ili?Ne sum imala obilni menstruacii.Prviot den imav bolki,vtoriov ne.Porodena sum carski.
     
  12. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.392
    циклус ти е галапче да си знаеш дека на некои жени вклучувајки ме и мене меѓу нив после секој пораѓај ми се менеше циклусот како мома имав и болен и обилен после 1пораѓај ми се смени на краток и без болки исто после спонатаниот пак ми се смени на обилна и после 2пораѓај ми се смени на кратка Сега на почеток може и нема да е редовна не се паничи
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Eve i nie napraivme 40 dena i denes bevme vo sv.Petka.Za 5 min plativme 550 den..aj samo za ubavo neka e pomina i toa.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Мамички може не е тема ама да прашам. Даи навистина бебето мора секој ден до 40 дена да се бања?
     
  15. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.386
    Пол:
    Женски
    Дали МОΡА не знам,но деκа е ПОЖЕЛНО е,па 9месеци било во вода и нечистотии,убаво е κожичκата да му се измие темелно.
    Може е ρазлично во сеκој гρад,но κај нас,на тρетиот ден отκаκо ќе се ρоди детето,сопρугот(или дρуг од фамилијата)оди во цρκва по молитва и таму му се дава вода,κоја тρеба да се става 40дена по малκу во водата κаде се бања бебето.
     
    На m.i.g и okcenzi им се допаѓа ова.
  16. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Pozelno e.Jas seuste go banjam sekoj den.Moze glava da preskoknam da mu izmijam samo.
    Od banjanje ne veruvam deka ima steta.Da ne se porodi?
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Не се породив но сега слушнав за тоа.
     
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Jas prvoto dete go banjav sekoj den do 1 godinka koga napolni, posle preku eden den ili na 2, 3 dena, a sega i ova bebe go banjam sekoj den, od banjanjeto i spienjeto povekje rastat bebinjata ;)
     
    На galapce и okcenzi им се допаѓа ова.
  19. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јас ја бањав само за да ја "уморам". А ако заспиеше пред да ја избањам не ја будев специјално за да ја бањам. Ама до ден денес ја замивам долу и не користам влажни марамици.

    А никогаш не сум се раководела дали да ја бањам од религиозни причини или адети.
     
    На galapce, Bozica1980 и mariz им се допаѓа ова.
  20. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    А за 40 дена, досега од искуство одев јас со бебуш и стоевме вовлезот од црквата, бебе некрстено не смее во црква да влегува и колку што можев да чујам и сфатам таа молитва се однесува на мајката. Е њега прашањето ми е дали мора да се носи и бебето или може само мајката??