1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Cin 2

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од simona.a, 23 март 2010.

  1. taska

    taska Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    ќути Анита и ја во вторник биопсија , еве 3 вецер по ред не спијам , ајде ќе стискаме заби тоа е , многу го презивеале тоа па и ние , битно е резултатите да ни се добри па за ова це преживиме :*
     
  2. biljanailieva75

    biljanailieva75 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Со среќа и на двете и без страв и паника. Штом јас сум издржала тоа ке го издржете и вие ви гарантирам само мислете дека се ке биде во ред и ке ви даде тоа сила. Па млади сме животот е пред нас треба да го живееме.Поздрав па ке видеме како сте поминале. :*
     
  3. ANITA5

    ANITA5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    13
    Таска ај со помин нека е :sweat: ама јас не сум заспала за утре ...ке ти казам како беше,но како што вика Биле се ке помине :) па ај да бидеме храбри ама јас уште вечер ке си се напијам несто за смируванје :| и така женски ве сакам најмногу и се читкаме :*
     
  4. buce82

    buce82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Eј,па не се плашете бре :) па нели сме женски и поиздржливи сме. Aјде само размислете вакво несто да му се случеше на некое машко,па знаете ли што се ќе беше :D :D :D една војска од 9месеци,па ја раскажуваат цел живот,а не па биопсија,ласер или нешто слично да правеа :lol: . Aјде стиснете заби,знам како ви е.За земање на крв од вена ми требаат само најмалку 3-4дена психички да се спремам,а да не зборувам за се останато низ што поминав со овие CINOVI :D имав и CIN1 и CIN2,па се помина-фала му на Бога :) Сега останува уште третата контрола да ја направам за еден месец.На изминативе две контроли бесе се како сто треба.Го правев се она што геникологот ке ми го кажеше,вагиналетки,витамини,овосје,зеленцук-многу.Aјде поздрав и само позитивни мисли и нисто друго :inlove:
     
  5. ANITA5

    ANITA5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    13
    денеска ми правеа биопсија :whew: и конецно еден чекор напред добро беше не е толку страшно со анестезија и сега ке чекам резултати и за тоа на сите кои не биле им дрзам срека :inlove: и голем поздрав :*
     
  6. biljanailieva75

    biljanailieva75 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Гледаш ништо страшно........Дај Боже и резултатите да ти бидат се ок,да ти се тргне една планина од главата :D . Да можеш мирно да спиеш. Поздрав до сите ве сакам :*
     
  7. ANITA5

    ANITA5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    13
    да мила :* се надевам дека се ке биде во ред и јас ве сакам сите и Таска нешто ни ја нема сепак поздрав :*
     
  8. taska

    taska Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Другари еве ме , немав нет 2 дена .Јас бев у вторникот и пред биопсија ми правеше колпоскопија и реце дека ова не му личело на цин2 и ги споредуваше сликите со предходнта колпоскопија , така да не ми правеше биопсија ,,јас умрев од страв .ми даде вагиналети и за 3 месеци да го повториме папот засто знае некогаш да даде лажен резултат .... незнам дали да идам кај друг гинеколог , јас му верувам на овој посто ми е и домашен пријател а и се убаво ми објаснува , се што це прашам ... мислам да чекам 3 месеци па после ако не е ок да идам и на друг доктор у скопје (ја сум од куманово ) .Ани ти обавезно да јавиш што ти се слуцува и да видиме какви терапии це ни дадат ...сакам и други мисленја .....голем поздрав и бакнеж девојки и многу фала за подршката :*
     
  9. ANITA5

    ANITA5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    13
    :* браво само напред :hug:
     
  10. taska

    taska Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Anita ima li rezultati ?
     
  11. ANITA5

    ANITA5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    13
    нема Таска уште ништо :* се надевам на добро ама пак сум скептик :?:
     
  12. Annabelle

    Annabelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    denes dobiv rezultati od pap test...i mi kaza doktorkata deka imam HPV...dali nekoj ima da mi objasni sto e poloso HPV ili CIN...prvpat vo zivotot mi se slucuva ova..doktorkava po telefon ne mi objasni bas dobro..i sega sum vo misla celo vreme.... :( :( :(


    [mod-kirilica:33ov6cx8][/mod-kirilica:33ov6cx8]
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски
    Поздрав Annabelle, добре дојде на форумов. Има тука тема за HPV HPV - дали сте информирани, па можеш да прочиташ повеќе за се што те интересира. Искрено, не знам како докторката ништо не ти објаснила, барем јас таков впечаток стекнав. Неа ќе мораш да ја прашаш се што сакаш да знаеш, во врска со тестовите и резултатите, а овде можеш само да добиеш основни информации за HPV и CIN.
     
  14. malena23

    malena23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    vaka sega smireno samo gledaj da ne se nerviras jas se imam praveno konizacija na grloto n amatkata pred 5 godini togas imav cin3 od togas ne mi dosol cist rezultat eve sega bas imam pak hpv .poloso e cin od hpv megutoa ako veke ims hpv otidi na tipizacija da se vidi koj tip e zosto ima nekade okolu 160 vidovi od koi 13 samo se maligni,a moze i prejaka infekcija na hpv da imitira znaci na cin....go minuvam jas toj pat znam kako ti e no i pregolemiot stres i ako dopolnitelno primas drugi lekovi moze da imas hpv kako i toa sigurna sum deka znaes oti e prenoslivo .......eee zenski maki ti posakuvam das imas dobri rezultati
     
  15. Annabelle

    Annabelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Мене докторкава само ми рече по телефон дека имам Хпв..и дека не е ништо страшно,да пијам витамини и во случај ако имам зголемено бело прање да дојдам на контрола..инаку после 6 месеци повторно Пап-тест..но јас пак сум уплашена :( ;(
     
  16. taska

    taska Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Анабел без нервози , прочитај ги форумите , ама обавезно докторката да си ја прашаш се што те интересира :) Инаку хпв го има секој , ама со поголема настинка , т.е. пад на имунитет се појавува , докторката сигурно ќе ти даде да направиш хпв типиззација , тоа е исто како брис кога ти зима и ќе го однесеш у ману или у државна да се определи кој тип хпв имаш, само неколку се ризични , коои предизвикуваат карцином , а отсанатите не се опасни .Така да хпв е најголем причинител на циновите , мада кај мене не најдоа хпв имам само кандида и од цин 1 ми отиде као на цин 2 пијам витамини за појачување на имунитет . Како што реков без панка и редовни контроли да си го сватиш као обврска тоа е ;) поздрав
     
  17. Annabelle

    Annabelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Vi blagodaram na site mnogu ste ljubezni,se izvinuvam sto pisuvam latinica no toa se slucuva samo koga vleguvam preku telefonot na forum
    :)
     
  18. marija-b

    marija-b Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    kako pomina na biopsija i kade ja pravese i jas treba da pravam te molam kazi mi nesto poveke
     
  19. taska

    taska Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Навистина Анита пиши што направи :hai:
     
  20. Eleni73

    Eleni73 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    0
    CIN 2 и LLETZ

    Здраво на сите,
    Пред извесно време за прв пат ПАП-от ми покажа CIN 2. Веднаш направив типизација и биопсија по препорака на мојот гениколог. Типизацијата HPV 18(бинго:)), а биопсијата најмногу до средна дисплазија CIN 2. Не побарав второ мислење бидејќи имам голема доверба во мојот доктор кај него сум повеке од 15 год. Кога ги комплетирав сите наоди ме препорача да одам во Ремедика на LLETZ.
    Оваа недела ми закажаа операција. Ве молам ако некоја друга има поминато низ оваа процедура нека сподели искуство.
    Благодарам,