1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. cvetcetea

    cvetcetea Нов член

    Се зачлени на:
    14 март 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Sega gi pustiv stariot pap test pred godina ipol na edna doktorka i mi rece na nego pisuvalo cin 1 a jas neznaev a sega pa i hpv 52 i 59 rizicnite ima li sansa toj cin da prerasnal vo cin tri ili nesto poloso :(
     
  2. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    17.203
    Девојки не сум многу информирана за вирусов.
    Може да се пренесе само преку однос или ?
     
  3. cvetcetea

    cvetcetea Нов член

    Се зачлени на:
    14 март 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Da najmnogu e prenoslivo preku odnos
     
  4. maja *

    maja * Нов член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, ve molam da mi dadete sovet za hpv 16 i hpv 31 , edniot go ima drugarka dr jas , ginikologot ni rece 4 meseci da pieme vitamini i ako nema promeni da go gorime sto mislite ?
     
  5. mecence987

    mecence987 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3

    Zdravo
    Jas bi ti preporacala da ti napravat biopsija,so biopsijata ke znaes tocno koj tip na CIN imas i ke mozes podobro da reagiras. :)
     
  6. pcelata

    pcelata Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, nova sum na forumot i po nekolku procitani iskustva reshiv i jas da ja spodelam so vas mojata TRAUMA :) se pocna od prviot bris koj pokaza cin 3 (mislev deka ke umram vo momentot) potoa sledese vtor bris na koj imase samo inflamacija, potoa sledese biopsija koja pokaza cin 1, pa bris po 3 meseci cin 2 iiii mnooogu stres me zakazaa za kiretaza no resiv da odam na privaten genikolog da si platam fino lepo posledniot bris kaza samo prisustvo na hpv nema nikakva promena na kletkite eve denes tipizacijata ja dobiv, od visokorizicnite 31 i 66 postojat i mi prepisa betaimune, iskreno mnogu se namachiv pred se psihichki a maticniov mi bese nekako "labav" so strasno me iznervira definitivno treba da ti se pogodi i doktorot. Sum zemala gineks forte, i betadine vaginaleti, zell oxygen sirup ja smenav ishranata totalno i odime ponatamu da se borime so virusot sega dokolku imate nesto plus preporacajtemi... glavata gore devojki ne e nisto strasno stresot samo ja vlosuva rabotata neka ne ve plasat kako sto mi napravija mene i sekogas barajte i vtoro mislenje oti za malce ke me secnea na zdravo sto se veli pozz od napatena pacientka :)
     
  7. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    може да .. ако тој го имал може да ти го пренесе..
     
  8. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Значи долго време го имам овој проблем каде што имав цин2 па ми беше правена и биопсија и излезе цин1 после пиење на биоумин во трање од 3 месеци и други витамини и сокови домашни за имунитет и мелеми и што уште не денес ми стаса резултатот дека јас сеуште имам цин1 .. мислев дека се ми е средено после тие работи што ги внесував, но сум се лажела..

    Цело време имав сексуални односи со кондом, но во последниов месец имав 4-5 пати и без кондом дали е можно да ми е пренесен или да не е излечен..
    Загрижена сум.. доколку некој знае нешто + за овој проблем нека сподели ве молам..
     
  9. pcelata

    pcelata Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Edno nesto sto sigurno go znam e toa deka cin ne moze da se napravi za kratok vremenski period, moze da si nositel samo na hpv rizicnite tipovi a da nemas cin no se razbira rizikot e pogolem i zatoa se i tie terapii za zajaknuvanje na imunitetot za organizamot da se bori protiv virusot, a mozno e da ne e izlecen ali ne se otkazuvaj cin1 se leci a i imalo nekoja intervencija gorenje so laser na kletkite koi se opfateni taka nesto bese ama sepak jas sum za prirodnoto :) pozz
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mecence987

    mecence987 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Јас мислам дека треба да продолжиш со внесување на погочеми количини на витамини,секако дека неможе да помине неколку месеци бидејки и самиот цин не се прави преку ноќ,а за односите со или без кондом не знам што да ти казжам,бидејки јас кога го прашав мојот гиниколог он ми рече дека можам и без кондом мегутоа они препорачуваат со кондом за да не дојде до добивање нешто друго (не дај боже).
    и јас имам цин 1 и ставарно ми беше многу тешко се додека не сватив дека треба време и голема грижа за себе за да може да се избори самиот организам, :)
    Ако треба нешто тука сме :)
     
  11. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Има ли некој искуство со Вартек крема за кондиломи? И со Ацидосалус вагиналетките за ХПВ ?
     
  12. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Почетно ХПВ во тек на бременост...Дали некој се соочил со такво нешто?
     
  13. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    pred 5 godini na prviot pap test mi najdoja cin2,bev mnogu uplasena zatoa sto mojata doktorka mi rece deka treba da se gorat kletkite i t.n .pa resiv da odam na privaten genikolog kade ke si napravam saglam pap test.na toj pap test imav cin1,hpv od tipot 16.doktorot mi rece deka treba samo da go zajaknam imunitetot i da pravam redoven pap test,nisto strasno.zedov edni minerali koi doktorot mi gi preporaca bea okolu 2500 denari i gi piev 3 meseci.posle edna godina imav normalen pap test.sega sekoja godina pravam test i se e ok.mnogu e vazno koga ke go pravite pap testot da nemate nikakva infekcijai da ne go pravite na drzavna bolnica oti site se pogresni na mnogu zeni im stigaat strasni rezultati a posle toa ispagja nemalo vrska.redovno pravite kontrola i toa e toa.
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. onthetopoftheworld

    onthetopoftheworld Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Zdravo devojki,
    pred okolu eden mesec bev na rutinski genikoloski pregled i mi bese konstatirana kandidijaza i somnenie za HPV. Za kandidijazata mi dadoa vaginaleti so antibiotik - Ginodaktarin od koi najverojatno imunitetot mi zaslabna i vednas po koristenjeto mi se pojavija kondilomite. Gi ima okolu vaginalniot otvor a mislam deka gi ima i vo vnatresnosta. Doktorkata mi rece da go koristam Glizigenot vo kombinacija vo viusid prasokot, megutoa na internetov procitav deka dosta efikasna e PAPILOMA KREMATA - vo proizvodstvo na edna srpska faramacevtska kompanija koja sto treba da se kombinira so cajot za imunitet- sekako i ednoto i drugoto se na prirodna baza.
    Gi kupiv gi koristam veke okolu 10 dena sto sekako e kratok period za bilo sto . Za vnatresnite kondilomi mi gi preporacaa vaginaletite ginix forte isto na prirodna baza koi lokalno bi mi go pojacale imunitetot i bi go isterale virusot. Dopolnitelno za imunitetot pocnav da zemam b complex , med , mnogu ovosje i zelencuk, folna kiselina, cink i ostanatite vitamini koi gi najdov vo zegin. Mnogu sum isplasena .. doktorkata kaza deka nema seuste cin i mi kaza za 3 meseci da pojdam povtorno megutoa custvuvam deka cudava se namnozuvaat i ne znam sto da pravam. Sto mislite dali da napravam uste edna kolposkopija i tipizacija ???
     
  15. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Samo wartek kremata e spas za kondilomi od iskustvo.
     
  16. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    јас ја примав вакцината ХПВ на 11 год кога бев 6 одд
     
  17. onthetopoftheworld

    onthetopoftheworld Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    A kade moze da se najde/poraca ?
     
  18. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Mene mi ja donesoa od Grcija 20 evra.
     
  19. At.ena

    At.ena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    32
    Не треба да одиш на уште една типизација, туку треба да одиш на отстранување или со азот, или со радиобранова терапија, електрокаутеризација или ласер, ако не тие само ќе се множат.Мислам дека спрејот и кремата нема да ти помогнат многу.
     
  20. Zocizoci

    Zocizoci Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Јас би ви препорачала Beta Glucan таблети од Euro Vita словенски за зајакнување на имунитет.
    Таблетите ги има во зегин и се оклу 3 000 денари, 60 во пакување.
    Мене многу ми помогна за справување со вирусот.
     
    На *sisi* му/ѝ се допаѓа ова.