1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Дали само Бета Глукан пиеше или и нешто друго во комбинација? И колку време јас веќе не знам кој да ги купам се мислам дали да ги земам Бета глукан или Иммуне Ассист 24/7?
     
  2. Zocizoci

    Zocizoci Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Само Бета Глукан пијам еден месец веќе и од тогаш не ми се појавуват кондиломи, а претходно пиев и еден сируп за имнитет и Ц витамини, селен, цинк... и секогаш ми се појавуваа нови кондиломи. Од ова видов резултати па се надавем нема веќе да имам проблеми.
     
  3. At.ena

    At.ena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    32
    Девојки дали знаете некој да се излечил од HPV вирусов, со тоа што не само да има негативен PAP тест, туку и негативна типизација?
     
    На mecence987 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. *Cloudy Girl*

    *Cloudy Girl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2015
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    407
    Zdravo feminki

    Pred 2 meseci napravena pap i tipizacija so rezultat prisustvo na viskorizicen HPV
    Dobiv terapija koja ja primam 2 meseci i naredniot mesec imam kontrola
    zemam
    Beta Glukan
    Surup od Dr.Wolz za imunitet
    Vaginaleti Gynexforte (posle ciklus)
    i mesec dena I Femibion 1 zatoa sto se nadevame na bebce i dve crticki sekoj mesec
    Promeni od tipot na kondilomi ili promeni na grloto na matkata ili matkata nemam
    Nekoe mislenje vo odnos na toa kako deluva HPV na zacnuvanje i dali da zemam nesto drugo za pobrzo se "otarasa"od gadnovo virusce

    Pozdrav
     
  5. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Virusot kolku sto sum informirana ne smeta na zacnuvanje, a za HPV za zal se uste ne postoi lek osven na podobruvanje na imunitetot da se raboti znaci cel zivot ke si bideme nositeli na toj gaden virus sto recisi od 10 devojki 8 go imaat. Ako misles deka virusot e precka za bremenost ne e. kolku vreme se obiduvate ? pozdrav
     
  6. *Cloudy Girl*

    *Cloudy Girl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2015
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    407
    Toa e i najlosoto sto nema lek za gadotijava ... inace veke 8 meseci se soocuvame so edna crticka ... a skoro 3 meseci odkako mi kazaa deka go imam ...
    Veke imas iskustvo so HPV i ti ?
     
  7. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Mene prvo mi otkrija cin 1 i piev mn vitamini i antioksidansi posle na narednite 2 pap testa mi bea cisti bez cin, no mi se pojavija kondilomi i ete do den denes si gi imam i samo si gi goram de so krema de so azot aman veke preku glava mi se nema spas za niv, inaku na pap test mi se nema pojaveno deka imam HPV a nitu pak imam praveno hpv tipizacija imam nekoj vid na hpv a koj e nz i podobro samo psihava ke me mava kako sto sum slaba. Znam deka neli koga se pojavuvaat kondilomi se raboti za niskorizicen hpv,pa so toa nekako si se samata tesam :D
     
  8. *Cloudy Girl*

    *Cloudy Girl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2015
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    407
    E kaj mene e visoko rizicen samo ne znam koi bea brojkite

    Kondilomi ili bilo kakvi oromeni vnatresno ili nadvoresno nemam

    Sto konkretno zemase od vitamini i antioksidansi
     
  9. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Lele uste sto ne vaka prvo piev: Koriolus mrl,Vit.C 1000mg,cink,selen,beta karoten,Folna k-na od 5mg,potoa piev Germanium 132+natural,na krajot gi zemav Beta glukanot gi piev 2 meseca mislam ne me fakaj za zbor, i sega momentalno si pijam preventivno i glizigen sprej koristev isto taka i gelot na glizigen i gynex forte vaginaletite. Cin 1 e mnogu blag stepen na promeni sto mozat i sami od sebe da se povlecat. Ti posakuvam pobrzo da si ostanes bremena i da si se oslobodime od ovie gadni raboti :@
     
    На *Cloudy Girl* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. *Cloudy Girl*

    *Cloudy Girl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2015
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    407
  11. mecence987

    mecence987 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Здраво сакав да прашам дали некој има правено ЛИКВИД БЕЈЗ ПАП тест ....
    Фала :)
     
    На *Cloudy Girl* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nemir26

    nemir26 Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    закажав преглед во ремедика поради резултатот од брис-хпв вирус и цин1.дали некој правел таму хпв типизација и колку пари е.сум била таму на преглед кај др димитров но ова ми е ново и непознато.некој ако има искуство од таму или слично
     
  13. *Cloudy Girl*

    *Cloudy Girl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2015
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    407
    Zdravo , devojki

    ne znam prasanjeto dali mi e bas za tuka ama ako ne e brisete me

    Kako sto imam kazano i prethodno veke nekolku meseci sum so imunostimulatori poradi dijagnosticiran visokorizicen HPV , no i mn dodadov na kilaza
    koe e vaseto mislenje mozno e od terapijata ili ne

    ubav den na site
     
  14. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Da i jas mn imam kaceno toa e od vitaminskata terapija mnogu otvara i podobruva apetit ali sto da pravime pa zdravjeto na 1 mesto ke si oslabnime ajde :D
     
  15. *Cloudy Girl*

    *Cloudy Girl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2015
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    407
    e to e daj boze da nema potreba poveke od nisto pa i da skinime nekoe kilce :)
     
  16. Paljus

    Paljus Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Jas pravev skoro mislam 2500 bese
     
  17. *Cloudy Girl*

    *Cloudy Girl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2015
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    407
    Tipizacija jas pravev vo plodnost 3800 den bese
     
  18. Brigitte Bardot

    Brigitte Bardot Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки, нова сум на форумов, само што направив профил. Имам еден проблем и сакав да чујам ваши мислења. Пред 1 месец правев Пап тест, резултатите се ХПВ и Цин1. Ме пратија на колпоскопија, гинекологот рече не може да види никакви лезии, дека се изгледа во ред. Толку се израдував и после ми вика да размислам за конизација со ласер. Негова причина е зошто ми се појавува ХПВ два или три пати до сега. Вика за да бидеме 100% сигурни. До сега кога имало ХПВ на Пап тестот ми давале витаминска терапија (цинк, селен, ехинацеа, фолна киселина етц), здрава исхрана, одмор и сл. и на следниот Пап тест се било негативно. Два или три пати ми се јавува до сега секогаш кога сум под огромен стрес. И сега поминувам низ еден тежок период, па ете и вирусот пак се активирал. Е сега, прашањето ми е дали да почекам некој месец без никакви операции, да ја земам витаминската терапија и да направам уште еден Пап тест и колпоскопија или да правам конизација сега? Разбрав дека не е толку едноставна процедура и дека може да има компликации и сега и во иднина (зачнување, спонтани абортуси, неможност за природен пораѓај, крварење, инфекции и сл.) Јас имам 30 години, не сум мажена и немам деца. И поентата ми е би избегнала операција од било кој вид ако нема апсолутна потреба од неа. Би сакала да чујам ваши мислења пред да одлучам (ќе се консултирам и со неколку гинеколози затоа што овој доктор не ми изгледаше многу сериозен).
    Друго, после колпоскопијата ми направи ехо и на ехото имаше како мало крукче во матката и ми вика може да си трудна. Му викам знам дека не сум сигурно, ми направи тест, испадна негативен и го прашувам што е тоа тогаш и ми вика ах ништо, може да е крв. Толку бев збунета таму што не успеав ништо да го прашам. Имате ли некаква идеја што може да е тоа, како се појавува и како/дали се лечи и дали има некаква врска со ХПВ-то или ЦИН-от или е нешто сосема друго? Фала ви однапред девојки. Голем поздрав до сите.
     
  19. Paljus

    Paljus Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Jas imam praveno konizacija no poradi CIN 2 i kako sto znam za CIN 1 ne preporacuvaat a i pred bilo sto moras prvo biopsija,kako taka toa vednas operacija ti predlozil ...jas primer sekogas pravev redovno PAP test na godina ili godina ipol a nikogas ne pokazalo cin 1 I koga podocna gi prasuvav doktorite tie rekoa deka nieden pap ne e siguren 100%
     
  20. Tatjana95

    Tatjana95 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Да споделам искуство и јас и да си прашам..
    Пред една година открив дека имам ХПВ тип 11 нискоризичен.. Кристинка од Систина ми кажа дека треба и јас и партнерот да земеме нешто за имунитет и ми ги препорача Beta-G како најдобри. Терапијата ја зедов но ХПВто уште си е тука. Докторката ми рече дека не мк требала друга терапија, ниту дека ми требаат некои дополнителни прегледи, само контрола по година.. Мене ова ми е сомничаво некако... Што мислите вие.. Треба да земам нешто или..? Како беше кај вас?:?: