1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Мене гинекологот истово ми го кажа пред 2 месеци, а ПАП-от ми беше уреден, не покажа ништо. Можно е да сум имала инфекција, не знам.
    Кај тебе каков беше резултатот? Јас планирам да го повторам.
     
  2. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски

    И мене ми рекоја дека се е во ред според резултатите. За џабе ме исплашија. Ќе си одам сега почесто на гинеколог од страв.
     
    На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Ada kako se vika kremata koja si ja koristela za genitalnite bradavici. Falaa
     
  4. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Дечки имам едно прашање. Пред една недела правев пап тест, и денес ми се јавија и ми кажаа дека има клеточни промени што асоцираат на вирусни инфекции ХПВ и да се консултирам со гинекологот што да правам.
    Арно ама, лани во истиов период добив ИСТ резултат, и веднаш направив ХПТ типизација, пришто резултатите беа супер, немаше присуство на хпв.
    И сега стварно не ми е јасно, гинекологот ми рече нема потреба пак да правам типизација, кога ете лани истово се случи и немаше ништо.. Мене сепак не ми е јасно, зошто тогаш покажува такво нешто, а уствари немам ни хпв ни цин ни ништо. Некако и гинекологот не ми беше јасен, ми кажа само повторно да одам на преглед за една година, дека нема место за паника.
    Му се случило ли на некој слично нешто?
     
  5. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Pobaraj vtoro mislenje i povtori go pap testot. Dokolku ne daj boze ima hpv od nizok rizik togas se pojavuvaat kondilomi a od visok rizik cin ...dali imas oseteno nekoja nadvoresna promena na vaginata
     
  6. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Ништо никакви промени. Ни пецкање , ни надворешна промена.
    Навистина чудно. Или намерно коа нема ништо пишуваат вакви резултати, за да даваш пари за типизации и чуда. :^)
    За секој случај ќе си направам пап на друго место.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BOJANA992

    BOJANA992 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdr. me interesira za tie so koristat Izoprenozin tableti dali imaat efekt od terapijata? Inace mi imaat postaveno dijagnoza cin1 hpv 31 visokorizicen pa ginekoogot mi gi prepisa ovie tableti pocnav da gi koristam i osekam zgolemen apetit i veke nakaciv i nekoj kg dali istoto vi se slucuva? Sekoj sovet mi e dobredojden vo vrska so mojata dijagnoza vi blagodaram odnapred
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Betaglukan se dobri za taa problematika .
     
  9. BOJANA992

    BOJANA992 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Fala mn inace vo maj odam na kontrola ke vidam kako ke bidi rezultatot ako e pozitiven pak ke probam i so beta glukan a me interesira dali visokorizicnite tipovi na hpv mozat da se prenesat i preku kondom ili toa vazi samo za niskorizicnite
     
  10. pelegrina

    pelegrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    36
    Здраво,
    моите резултати гласат:

    Со PRC амплификација на Е6- Е7 регионот од геномот на ХПВ и користење на техниката на реверзна хибридизација, во испитуваниот примерок детектирано е присуство на DNA од HPV со нискоризичен тип 6.

    Дали треба да паничам? Немам симптоми на ХПВ, друг тест ми покажа дека имам гарденела, меѓутоа дека не можам да ја излечам таа инфекција, на проверка ми открија ХПВ.
    Ќе ставам полигинакс за гарденелата, досега 2-3 пати имам користено и поминува само на неколку дена, после се повторува истото. Можеби е и кандида, па поради тоа се враќа. Исцедокот е потечен, накај жолтеникав.
    Мене другите инфекции не ми се страшни како што ми е страв за ХПВ. Дали треба да направам дополнителни исптувања, и кој е лекот? Само да почнам со здрава исхрана и без нервози или има нешто друго? Гинекологот баш не ми објасни најдобро, напротив, ми рече дека е високоризичен и дека може да дојде до ЦИН, а во резултатите пишува нискоризичен. Дали сака да ме уплаши или навистина може да дојде до посериозна компликација?
    Ве молам, било какви совети се добредојдени!
     
  11. BOJANA992

    BOJANA992 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Видови на ХПВ со низок и со висок ризик (онкогени) [​IMG]

    Хуман папилома вирусите се група на вируси кои обично доведуваат до појава на брадавици. Некои од типовите ХПВ се пренесуваат по сексуален пат. Од нив се одвојуваат две категории, ХПВ со нисок ризик и ХПВ со висок ризик:

    • ХПВ со низок ризик (ХПВ тип 6 и тип 11).
    • ХПВ со висок ризик (најчести: ХПВ тип 16 и 18).
    ХПВ со низок ризик (ХПВ тип 6 и тип 11)
    Овие типови на ХПВ предизвикуваат појава на генитални брадавици.

    Според најновите сознанија, нискоризичните генотипови (ХПВ 6 i 11) не можат да предизвикаат инвазивен карцином, туку само бенигни промени како што се гениталните брадавици - кондиломи.Повеќето од луѓето инфицирани со овие типови на ХПВ воопшто и не знаат дека се инфицирани, бидејќи кај нив воопшто и не се развиле брадавици по гениталиите. Брадавици можат да се формираат со недели, месеци или години по сексуалниот контакт со лицето инфицирано со ХПВ. Гениталните брадавици најчесто се поврзани со ХПВ тип 6 и тип 11. Најмногу може да предизвикаат ЦИН 1 се додека немаш симптоми т.е кондиломи не ти треба некоја посебна терапија само да го јакниш имунитетот со здрава исхрана и без нервози и да си правиш почести контроли а докторот да не мислел на хпв тип 16 незнам а овој тип 6 со сигурност е нискоризичен и не е опасен исто да внимаваш да немаш др инфекции кои можат да го активираат вирусот како на пр кандида.

    ХПВ со висок ризик (најчести: ХПВ тип 16 и 18)
    Инфекцијата со високоризичните (онкогени) ХПВ типови е силно поврзана со настанувањето на цервикалниот карцином. Тие се обвинуваат како високо ризични, бидејќи нивната поврзаност со CIN III (тешка дисплазија) и со Ca in situ е извонредно честа (50-93%). Затоа, од голема вредност е ХПВ типизацијата во одредувањето на ризикот за настануавањето на цервикалниот карцином.
     
    На pelegrina му/ѝ се допаѓа ова.
  12. pelegrina

    pelegrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    36
    Епa пиев aнтибиoтици пред дa нaпрaвaм испитувaње бидејќи имaв инфекцијa, a дoктoрoт се сoмневaше декa е кaндидa меѓутoa пoкaжa декa немa, сaмo имa oтсуствo нa нoрмaлнaтa микрoфлoрa.
    Дaли имa шaнси дa пoмине oвa без пoјaвa нa кoндилoми? И дa си се излечи сaмo oд себе? Кaкo влијaе кaндидaтa нa вирусoт?
     
  13. BOJANA992

    BOJANA992 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Зависи од имунитетот ако имаш јак имунитет немаш гајле а штом имунитетот ти падне можи да ти се појават бидејќи немаш сигурно вирусот не е сеуште активиран а кандидата можи да ти се јави од пиење антибиотици, паднат имунитет и сл. Јас исто пред да ми откријат хпв имав кандида и ја излечив сега користам гел за одржување на нормалната вагинална флора за превенција од инфекции а секоја инфекција може да го активира вирусот па така и кандидата а колку год имаш?
     
    На pelegrina му/ѝ се допаѓа ова.
  14. pelegrina

    pelegrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    36
    26 гoдини имaм, дoсегa сум немaлa вaкви инфекции. Кaкoв гел кoристиш и дaли пoмaгa? Мoментaлнo кoристaм пoлигинaкс, aмa пoсле тoa и јaс требa дa кoристaм нештo зa дa ми се врaти нoрмaлнaтa микрoфлoрa
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BOJANA992

    BOJANA992 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    За кандидата користев канестен 3 маст и една таблетка дифлукан мислам дека беше и ми помина после продолжив со релактагел за превенција од инфекции ми помогна
     
    Последна измена: 2 април 2016
  16. pelegrina

    pelegrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    36
    Кога ќе завршам со полигинакс, за колку време да се јавам на гинеколог? Кога да проверам дали уште имам ХПВ?
     
  17. BOJANA992

    BOJANA992 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Pa najdobro e stom zavrsis da pojdis dosega sigurno veke si bila a za hpv virusot mislam deka e rano da proveris dali go imas zatoa sto sigurno uste go imas vikaat deka treba najmalku 1 god jak imunitet za da se izbori so virusot.
     
  18. BOJANA992

    BOJANA992 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdr gi koristam istite tableti me interesira dali imaat efekt dali bese na kontrola fala odnapred
     
  19. Beluchi222

    Beluchi222 Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    22
    Ќе идам наскоро па ќе ти кажам. Во аптека кога ги купував ми ги испофалија дека се многу ефикасни! исто и јас имам зголемен апетит
     
    На dromka и BOJANA992 им се допаѓа ова.
  20. BOJANA992

    BOJANA992 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Фала премногу за одговорот исто и јас планирам да одам наредната недела чекам да пишиш ти посакувам добри резултати :)