1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. infinity

    infinity Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    ни мене не ми е ниШто јасно......образлоЖението беШе.....резултатот за присуство на HPV е позитивен но поради ниска концентрација на вирусната DNA не е возмозно да се направи типизација ,јас поЧнав терапија со BIOBRAN и не ми е јасно до следниот преглед сто ке се слуци????сега ако не концентрирана следниот пат ке биде поконцентрирана???? NO COMENT
     
  2. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Јас ги користев Ginex forte во комбинација со капсули за јакнење на имунитет од некаков мачји нокот ( не се сеќавам како се викаа) 3 месеци траеше терапијата и од тогаш сум заборавила што е hpv :) не се појави еве веќе 2 години !
     
    На svezdana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    biobran e fantasticen za HPV
    jas go koristev tri meseci po 4 tableti dnevno a posle po tri i veke edna godina sum negativna so hpv
    inaku koristev i gynex forte koi se isto taka super i ne mi gi prepisa dr tuku sama si gi zemav
    gi koristev tri meseci postojano
    posle koristev tri meseci betadine vagitorii
    i odvreme navreme koristam kantarion za procistuvanje i obnovuvanje na sluzokozata
    obavezno so ova doaga vo kombinacija i ACE+SELEN
    uspeh zagarantiran
     
    На Nefertari, Lolita7, svezdana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    И после резултатите негативни на ХПВ ја продолжи терапијата?
    АЦЕ+Селен, мислиш на шумливите таблети, нели?
    Не сум сретнала друга форма на Селен, освен во шумливи, Олигогал Селен, и Селен на Natural Wealth.
     
  5. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    ACE +Se na dr Woltz - germanski se i od prirodno poteklo, gi ima vo zegin
    oligogalot ne go preporacuvaat veke ni na ginekologija zatoa sto e toksicen
    sumlivite tableti sozdavaat talog i vo bubrezi a i pravat genitalni infekcii
    piev i caj za hpv i cin od bilna apteka od 13 trevki
    nego go piev eedna godina
    gineksot si go koristam sega odvreme navreme zatoa sto ne e steten tuku naprotiv deluva kako lokalen imunostimulans
    a biobranot e nesto najako dosega koga stanuva zbor za imunomodulatori
    so nego nema sansi da si pozitivna
    ti kazuvam zatoa sto jas i mav hpv 16 a toa e visokorizicen i cin1
    sega veke edna god sum negativna i pak prodolzuvam na sekoi 4 meseci so kontrola a postojano pijam ACE , jadam morkovi po 2 dnevno no ne sekogas, jadam mnogu ovosje i edno vreme jadev erevcinja i bademi zatoa sto i tie se preporacuvaat za hpv i cin
    jas 3 godini imav problem so hpv i cin i otkako pocnav so gynex forte i biobran problemot konecno se razresi
    inaku na ginekologija kade sto odam na kontroli nemaat pojma ni za gynex ni za biobran
    jas sama si gi najdov na internet i po nekoi stranski sajtovi.

    [mod-kirilica:2r0c8n1q][/mod-kirilica:2r0c8n1q]
     
    На Marilyn-Monroe му/ѝ се допаѓа ова.
  6. infinity

    infinity Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    загизена 1 откако ги испи биобранот продолзи со витамините и чаевите или направи пауза? а за гинекс пишува дека се користат само 1 месец ти продолжи усте 2 месеци?кај беше порано да напишеш колку ми требаше вакво мисленје порано?позз и дA ми си здрава и жива
     
  7. tina1985

    tina1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    ме интересира дали резултатите од хпв типизацијата се оние кои се поверодостојни
    јас барем гинекологот така го разбрав
    дека ако типизацијата е негативна, нема присуство на вирусот поздрав
     
  8. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    ХПВ типизација се прави со цел утврдување на присуство на вирусот и доколку е присутен, за кој тип се работи (ниско или високоризичен).
    Доколку е негативна, не постои присуство на ХПВ.
     
  9. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Дали може присуство на ХПВ да даде некои видливи или осетни симптоми??
     
  10. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Во принцип не, но не мора да значи.
    ХПВ се изразува и при присуство на инфекција пропратена со бело прање, пецкање, болки при односи.
     
  11. marijavasileva

    marijavasileva Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    sakam da prasam nesto imam bakterija HPV pomooos kako da se izlecam od ovaa infekcija POMOS VE MOLAM bev i na ginekelog mi kazaa deka ja imam ovaa bakterija NOGU MI E STRAV oti se doaga do rak na matkata
    [mod-kirilica:37lfnbkb][/mod-kirilica:37lfnbkb]
     
  12. StefiNikola

    StefiNikola Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    57
    POMOS

    Овде никој нема да те излечи, следи ги упатствата на докторот и земај ја редовно терапијата, можеш да му кажеш на партнерот да оди да се провери бидејќи 99,9% ја има и тој.
     
  13. marijavasileva

    marijavasileva Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    знае ли некои колку чини АЛОЕ гелот и како се користи??? т.е колку пати се конзумира
     
  14. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    ХПВ не е бактерија туку вирус, и немора да значи дека со сигурно ќе дојде до рак на грлото на матката.Види што ќе ти каже докторот и направите ХПВ типизација да се види за која група на ХПВ се работи, т.е. дали е предизвикувач на рак или не.Со среќа.
     
  15. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Вчера ми се јавува медицинската сестра од гинеколошката ординација:
    Мед: Ало, здраво, Мерлин?
    Јас: Да?!
    Мед: Се јавувам од гин.ординација, стигнале резултатите од вашата типизација, дојдете да си ги подигнете.
    Јас: ама не сум во градот, ќе наминам за неколку дена.
    Мед: Ок, поздрав, се гледаме.
    Јас: Чекајте малце, може да ми кажете што велат?
    Мед: Па немате ХПВ. Дојдете да си ги земете, се гледаме.
    ...
    ...
    ...
    ту-ту-ту...
    :^)

    Значи да трчам да ги земам, а немам ништо за да би можела лично да се консултирам?! :^)

    Ќе и се јавев сама после тоа, ама не знаев што да одберам, дали да и кажам дека претпоставената и докторка ќе ја запалам со фенер или да и однесам благо да се почестиме за крајот на стресовите што ми ги предизвикаа?
    :envy: :envy: :envy:

    Како и да е, немам ХПВ, одма е друго! ^_^
    Ги чекам уште резултатите од Пап-тестот, се надевам и нив доволно им беше месец дена обработување. |(

    За 6 месеци своеволно ќе си одам на преглед. Нов Пап, но овојпат ќе си одам приватно кај друг. Нека се пусти. :mm:
     
  16. svezdana

    svezdana Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Ги прочитав мислењата од сите вас и се наоружав со доста корисни информации :) Ви благодарам :)
    Мене гинекологот за имунитет ми преспиша апчиња ИМУНОБОР во црвено пакување, не се многу скапи околу 500 ден. И ме советува после сексуалниот однос обавезно да се користат БЕТАДИНЕ вагитории.
    Инаку имам читано дека за ЦИН 1 било добро да се пие зелен чај...
     
  17. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    VВо Македонија на неколку места се испитува ХПВ. Сум била во лабораторијата на ПМФ и таму ми рекоа дека 70% од жените во светот го имаат а во Македонија бројката е сигурно над 85%. Лошото кај овој вирус е што многу лесно се пренесува дури и при орален секс или во јавно веце. Мажите се само носители но на нив само во 1% случаеви може да им настане посериозен проблем.
     
  18. snezance

    snezance Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Kaj mene se pojavi na testot hpv napraviv dopolnitelni ispituvanja vo manu i mi kazaa deka se so brojki 82 i 53 visoko rizicni, mi kazaa da go podobram imunitetot pa da gi povtorime testovite za 1 mesec.Neznam dali da cekam sto da napravam ?
     
  19. Sheron

    Sheron Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    6
    Може да ми каже некој колку чинат GINEX FORTE - вагинални таблети дали одат на рецепта и каква улога вршат?
     
  20. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    нема врска јас сега брзо правев хпв тест ( негативен беше) и додека чекав во ману за резултати, т.е додека го бараше таа резултатот видов можеби едно 30 резултати кои беа негативни, така да.. многу е висок овој процент од 85.