1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Jaјца

Дискусија во 'Рецепти' започната од wolf4e, 19 октомври 2010.

  1. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    феминки дали јадете јајца и колку? мислите дека се здрави? јас порано повеке јадев,скоро секој ден,ја јадев белката,жолчките ги вагав,ставав вегета,киселина и малку масло, и мислам кога јадев јајца повеке бев послаба :lol: кажете вие како ги јадете?некои рецепти за салати?јас знам само да ги пржам и само салата со киселина и масло :$ се надевам ви се допага темава
     
  2. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    :) Јас само варени не ги јадам, посебно жолчката не ја поднесувам. Инаку ги сакам и на око со пожива жолчка за макање :D , или пржени /матени со печурки, шунка , или пак пржени со сирење и печени пиперки ....
     
  3. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.542
    Пол:
    Женски
    Варени, пржени, со оцет, пржени со сирење, пржени со пиперки. Скоро секој 2 ден јадам. Јајца пржени и ајварче ммм :)
     
  4. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Јас не ги сакам пржени , многу ми се мрсни, ама затоа варено многу сакам, и јас ги јадам со вегета и оцет. Особено за Велигден :lol:
     
  5. Tenna

    Tenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    331
    Не ги сакам,од никогаш не сум сакала да јадам јајца.Они ми се само за ептен вонредни ситуации,кога ама баш нема што да јадам :)
     
  6. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Јадан јајца, варени, пржени...и можам да кажам за нив дека треба да се јадат и дека се здрави бидејќи се богати со протеини. :)
     
    На Caramelle му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Јајцата колку се здрави толку можат и да се штетни и јас имам читано дека 2 јајца се доволни за цела недела, а исто така и содржат мн холестерол поготово жолчката
     
  8. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.088
    Допаѓања:
    6.799
    Пол:
    Женски
    Јадам секакви јајца,преку два-три дена :) Ги обожавам...Знам да си испржам кајгана,омлет,на око,да сварам...Инаку обожавам јајца и исецкани пиперчиња целото заедно промешано и испржено или пак јајце со коцки колбасчиња целото заедно испржено.Често си правам ваков ручек :)
     
  9. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    варени и тоа строго полу живи :inlove: со течна жолчка!! :mm: :mm: :mm: ги љубам вака :lol: а тврдо варени ми се :puke: ....
     
    На bebeto93, OnlyGirl1, Name и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Варени јајца сакам, но некако белката не можам да ја јадам. Пржени ги сакам со сиренце или кобасички исечкани на помали парчиња. Знам и сама да си спржам и да не сум ги погодила не се жалам. :D
    Сакам и кога се варени и на кругчиња исечени и одозгора со оцет. :P
     
  11. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Периодично е кај мена тоа, некогаш ги сакам некогаш не! Ете во последно време јадам скоро секој ден пржени јајца на око со пожива жолчка! Ги јадам и варени а матени (кајгана) не ми се баш вкусни!
    Има периоди кога воопшто не ми текнува да си спремам јајца за јадење!
     
  12. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Не сум некој љубител на јајца, најчесто ги јадам варени. Затоа ќе ви кажам еден минирецепт, може и го знаете:
    Јајца колку што ви се јадат
    Мајонез
    кисели краставички
    кари
    Јајцата се варат, се сечат на половина, се вади жолчката и во сад со многу ситно сечкани краставички и мајонез се пасира.Кога смесата ќе се соедини , со мало лажиче се зема од смесата и се полнат белките. Озгора се наросува кари. Многу е вкусно, а може да послужи и за декорација, кога сервирате сувомеснати производи ;)
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Јадам јајца секакви. Варени, на око, кајгана, салата од варени. мх мх мх
    Жолчката повеќе ја сакам, со солца. Милина :inlove: А кајгана со доматче почест ручек/поручек ;)
     
  14. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Ретко ги јадам а кога ги јадам пржени на око со пожива жолчка,за можам да си макнам со лепче :D
     
  15. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Обично јадам пржено јајце на кое додавам малку вегета и една голема лажица пресно млеко. Млекото не менува на вкус, ама го прави јајцето како сунгер меко, а вегетата му дава посебен шмек.
    Јадам и варени јајца, обично со некои додатоци како салата, ама на око имам само еднаш пробано и никогаш повеќе |(
     
  16. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Јајца ОБОЖАВАМ. Порано ги јадев премногу често, сега не толку. Најмногу ги сакам пржени на око, и тоа жолчката да биде недопржена и да се разлева, па да ја макам со леб. Ммммм....
    [​IMG]
    Кога сум била ептен малечка на мајка ми сум и‘ викала Сакам јајце на око недоварено со макана :lol: :lol: :lol:
     
  17. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Највеќе сакам пржени но полуживи, така кога жолчката се разлева... И со кечапче плус... Мммммммммм
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски

    И јас ги сакам вакви, ама посипани со буковска пипер... малку да ме излутат де :lol:
    Варени не ги сакам, ама ги јадам во салати, а доста често правам омлети со различни состојки, како ќе ми дојде инспирација :)
     
  19. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Поздрав до феминките љубителки на јајце на око со овој егзотичен специјален додаток. :rofl:

    [​IMG]
     
    На Phyramide, Shelea, Hipica и 2 други им се допаѓа ова.
  20. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Најубаво ми е јајце на око со пожива жолчка за макање :D
    и со бибер одозгора ммм прсти да излижеш
    мала кога бев многу јадев сега помалку бидејќи штетно е многу холестерол има жолчката
    како и да е- си користам јајца често :)
    понекогаш од жолчката си правам маска за коса а од белката шлаг
    многу економична сум :rofl: