1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Jaјца

Дискусија во 'Рецепти' започната од wolf4e, 19 октомври 2010.

  1. swetygirl

    swetygirl Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Секакви пржени,варени едноставно ги обожавам само за варените несакам недоварени сакам да си бидат доварени а за пржените така со пожива жолчка и уживам во нив кога ги јадам ммм.. :D :D
     
  2. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Обожавам да ги јадам и варени и пржени и неделно 3-4 пати сигурно јадам јајца. :)
    А и сама убаво си ги правам, не ми се разлева жолчката кога правам јајце на око, а и тоа е единственото јадење што знам совршено сама да си го приготвам (не дека и друго не знам да правам, ама не е вкусно). :D
     
  3. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.695
    Допаѓања:
    15.071
    Пол:
    Машки
    Здраво

    Сакам да ми дадете совет и рецепт како да зготвам јадење. Машко сум и досега не сум готвел, но би сакал да се научам како се пржат јајца? Кои состојки и колку време треба да се пржат?
     
  4. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    Прво ќе ставиш масло во една тава на оган за да маслото се загрее. Потоа треба да го скршиш јајцето, да ставиш малку сол, го муткаш или не мора ако сакаш на око и кога маслото е загреано го истураш јајцето во тавата.
    За да проверам дали маслото е загреано со вилушка ставам една капка од јајцето и ако почне да крчка, да се пржи значи може да го ставиш и остатокот.
    Кога мислиш дека е доволно испржено од едната страна ќе го превртиш да се испржи и од другата и готово. Ако ти е тешко наеднаш, раздели го јајцето на два - три делови за полесно да го превртиш.
    Јајцето, ако е на око, е отприлика готово кога жолчката не растекува, не е жива, притоа внимавај да не ги препржиш краевите од белката, а муткано е готово кога ќе стане потемно жолто, накај окер боја.

    Кога веќе ќе стекнеш навика како се пржат можеш да си ставаш оригано, печурки, виршли и да си правиш интересни оброци. :)
    Се надевам помогнав, еве и видеа:


     
    На okcenzi и Stark им се допаѓа ова.
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.107
    Пол:
    Женски
    Јадам јајца, најчесто пржени. Варени не ги обожавам баш.
     
  6. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.023
    Пол:
    Женски
    Јајца јадам само на око и тоа жолчката да не е скроз допржена туку да се разлева. Иначе ги пржам без масло, во тенџере за пица печење и супер ми се такви. Пред некое време си купив и калапче за јајца на око, да не ми се разлева многу низ тенџерето.
    Moeто калапче вакво е
    Screenshot_2.png
    И овие си интересни
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На girl-miri, joy1 и Kukla994 им се допаѓа ова.
  7. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    од каде го зема калапчето,колку кошташте?
     
  8. vanna

    vanna Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    1.641
    Пол:
    Женски
  9. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Кога сме веќе кај јајцата морам да кажаљм дека ги обожавам :) најмалку ги сакам варени а највеќе пржени со урда илил сирење. Се трудам да ги избергнувам поради холестеролот, но еднаш неделно си дозволувам да уживам во магичниот вкус на јајцата. Инаку една одлична јака холестеролска бомба се прави ако се искомбинира пржени компирчиња (помфрит) и при крајот во ни да се додадат 2-3 јајца, сето тоа добро да се промеша колку да се спржат јајцата.
     
  10. anuvcheto

    anuvcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    352
    Ги сакам варени,на око,омлет.. Многу ми се убави недоварени,кога жолчката е со потемна портокалова боја, такви ги обожавам:)
     
  11. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.865
    Пол:
    Женски
    Сте пробале ли вака, интересно ми изгледа
     
  12. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.023
    Пол:
    Женски
    Од Алиекспрес го порачав за 0,80е (50денари) Кај нас го имам видено во Мр. Бриколаж 239 денара е.