1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детергент и перење на бебешките алишта

Дискусија во 'Бебе' започната од novamama, 9 јуни 2011.

  1. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.376
    Допаѓања:
    34.164
    Пол:
    Женски
    И јас сеуште одвоено и ги перам алиштата и не планирам уште неколку месеци да и ги мешам со нашите.
    Можеби летоска ќе почнам да ги мешам. Не знам.
    Јас се мислам за омекнувач да почнам да користам :?:
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Ниеден детергент не вади флеки освен ако не се ептен тазе, ама и тоа ретко. За флеките ќе си земеш средство. Јас користам наизменично Ариел, Персил и Мерикс, моментално имам Мерикс, супер ми пере. Ама за флеки користам Омино Бјанко или сапунчето за флеки од ДМ, што имам во моментот.
    Што се однесува до мешањето, од прв ден ги перам заедно, не делам. Што знам. Може зашто многу ретко перам на ниски температури. Минимумот ми е 60 степени, без разлика за какви алишта се работи. Не дека ние којзнае колку се валкаме, често алиштата на детето се повалкани од нашите. А за она, немешање долна облека и слично, ми нема ич врска. Ни најмалку. Долна облека перам на 95 степени, на вриење, па нема шанси нешто да остане.
     
  3. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    Iskreno,mislam deka nema vrska dali,kako,so sto gi pereme alistata...ako organizmot e sklon na alergii,bebeto ke se nafrli ne daj boze I ako alistata mu gi pereme odvoeno,so vakvo ili onakvo sredstvo...mada I jas mu gi peram baska,cisto od muabeti...po preporka koristevme duel I prasak I omeksivac,I so tecen bebeski persil,I beliot omeknuvac chicco ama mu ostanav verna na duelot,spored mene,nezamenliv e
     
    На bucale му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Јас некаде докај 4 месеци ги перев нејзините алишта посебно, па не можев да ја навасам со алишта (да чекам да се соберат нејзини) и почнав да ги мешам со нашите. Сега перам со персил обичен , не сензитив, а омекнувач каков ќе ми дојде при рака, или Ленор плав или бел.
     
  5. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    Од старт персил сензитив и белиот на chicco омекнувач. Од кога е роден ако имам три кесиња прашок потрошено... Мн. е педантен, не валка многу:) а и по малку прашак ставам...
     
    На t-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  6. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Koristam Denk Mit baby i tecen i prasok. Tetrite gi peram na povisoka temperatura so prasok, a obleka so tecen. Omeksivac Frosh. Voopsto ne mirisa, i bi go smenila no pustoto strav mi e, zosto se izmacivme so kozata, se plasam da ne mu napravam problem.
     
  7. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    И јас користам Персил Сензитив, од почеток.
    А нејзините алишта ги перам посебно. Некогаш со пижамките од бато или моите, а понекогаш и со постелатаа, зависи.
    Омекнувач ставам сосем малку, од синиот Ленор
     
  8. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Persil sensitive i Nila od rozevata, za silk sto e i chicco omeknuvac, 3,5 meseci sme i super gi podnesuva. Omeknuvac pocnav od 2 meseci. Mnogu malku stavam i prasak i omeknuvac a ako e potrebno preplavuvam uste ednas. Gi peram posebno.
     
  9. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
  10. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
  11. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ги перам посебно сеуште со Дуел бебешкиот и немам потреба за омекнувач затоа што мирисаат преубаво.
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.550
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Mamicki mene denot mi se blizi, pa alistata novi za bebco treba da si gi isperam. Dali mozam da stavam omeknuvac? Jas i za mene i mm si koristam bebeski Ornel, pa mislev malku da stavam od toj. Isto me interesira kolku prasak da stavam? :)
     
  13. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    3.491
    Јас многу сум задоволна од течниот Тео бебе до розево капаче, многу пријатно мириса и алиштата се меки, омекнувач не користам за бебушка. Прашок ставам колку ми е дозерот на машината за течен прашок, некогаш и помалку, зависи колку ми е полна машината. И да, нејзините алишта посебно ги перам, евентуално уфрлам нешто и од поголемата дадичка:)
     
  14. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    I na ovaa tema ima milion iskustva i se se sveduva,se e individualno,sekoj kako misli taka. Jas na sinko alistata gi peram baska od nasite,vo momentov so tecen bebeski persil ama nekako duelot prasak bebeski(sensitive) mi e najubav I istiot omeknuvac.Go probav I tolku faleniot bel omeknuvac na chicco ama ne me bendisa.Merica ne koristam,se od oko stavam ;) sreka bebco nemal nikakva reakcija od hemikaliite ...
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Би рекла да почекаш за омекнувач. Јас почнав некаде после 3-4 месеци старост.
    За преперување нови работи доволно ти е малце прашоче, третина дозерка за полна машина отприлика.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bibi 88

    Bibi 88 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Duel baby sensitive i prasok i omeknuvac nema podobri! :) omeknuvac pocnav da stavam negde okolu 3ti mes. Na kerceto sekogas perev odvoeno od nasi, a sega zaedno so alistencata od bratceto.
     
    На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
  17. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    @Bibi 88 i as go delam istoto mislenje. Probav i "persil","frosh","chicco" ama spored mene, bebskiot "duel" i prasok i omeknuvac se najdobri :)
     
  18. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    @Bibi 88 i jas go delam istoto mislenje. Probav i "persil","frosh","chicco" ama spored mene, bebskiot "duel" i prasok i omeknuvac se najdobri :)[/QUOTE]
     
    На Bibi 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kikance

    Kikance Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Mi treba sovet dali bebeskata postelnina, so se jorgance pernice i stranici za krevetce mozam slobodno da ja isperam vo masina, bez da mi se osteti.
    I dali e podobro so Duel Baby prasok ili tecen detergent Persil Baby.
     
  20. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    Pa bi trebalo.Jas ja peram na 40-ka.Sigurno na etiketata,deklaracijata ti pisuva.Inaku,jas glasam za duel,i prasok i omeknuvac.
     
    На Kikance му/ѝ се допаѓа ова.