1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детергент и перење на бебешките алишта

Дискусија во 'Бебе' започната од novamama, 9 јуни 2011.

  1. Kikance

    Kikance Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Fala PUPICA i jas taka mislam, ama pretpostavuvam deka Duel Baby tecen nema tuku prasok, posto mi rekoa deka jorgance pernice I takvi raboti pidobro bilo so tecen.
     
  2. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Nemam video Duel tecen,ni bebeski,ni za vosrasni...prasokot e za od 20-100 stepeni,ne se grizi...jas ic ne sum zadovolna od persilot bebeski tecen,ne go ni dotrosiv,si zemav duel prasok.A zosto podobro tecen?Sepak,sekoj so svoeto iskustvo,odlukata na kraj e tvoja :)
     
    На Kikance му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bibi 88

    Bibi 88 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    I jas sum isto za duel prasok i omeknuvac. Inaku ja peram na 30 ka pamuk programa i super e.
     
    На Kikance му/ѝ се допаѓа ова.
  4. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Мамички, ме интересира со каков прашак ги перете белите алиштиња,тетра пелени?Јас шарените ги исправ со течен Персил сензитив, без омекнувач на 40 степени.Сега ми останаа нови тетра, бенкички ,се бело и незнам дали на 90вриење да пуштам или што да правам ?Зборувам за нови алишта...
     
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Како за прв пат, не ти треба на вриење ако се нови. Всушност и понатаму да не переш на вриење нема ништо да му биде на бебето зашто верувам дека после тоа ќе ги пеглаш, тоа е доволно за стерилизација. Јас до сега ни една машина не сум пуштила на 95 степени. И сите алишта ги бутам заедно (и бели и шарени) на 60 степени. Нормално, кога веќе знам дека некое парче не пушта боја :)
     
    На TIGARCE86 и espana им се допаѓа ова.
  6. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас на 40 перам негови алишта (сите на куп) со Персил сензитив. После ги пеглам и мислам дека е доволно.
    А тетра и шведските пелени и онака не доаѓаат многи во контакт со неговата кожа, не гледам зошто би се вриеле кога веќе бодињата (90% од нив шарени) се перат на 40.
     
  7. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Jas koristam Persil sensitiv bebeskiot beliot sto e, a omeksivac Lenor sensitiv isto bel sto e. Site alista gi peram na 40% i nikogas ne gi peglam ( osven na pocetokot) Bluzickite sekogas gi pruzuvam na zakacalki i ne mi se guzvaat.A Duel bebeski ima tecen. Majka mi gi pere alistata so nego.
     
  8. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Duel bebeski?Prv pat slusam...da ne si greska?
     
  9. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    I mene me interesira bidejki nemam videno dosega...od kade e kupen, ako go ima???:^)
     
    На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Duel bebeski prasok ima so takov peram, od vero go kupuvam, a omeknuvac na chicoo beliot go koristam I jas kako @Kitten I beli I sareni na 60° peram,dosega sum nemala nikakov problem
     
  11. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Koga ce odam kaj majka mi ce go sliknam i ce vi go pokazam. Sigurna sum deka so takov pere.
     
  12. zoketo

    zoketo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    исто и јас користам персил на 40 ка ги пуштам
    и сум задоволна од него
     
  13. Kikance

    Kikance Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Mamicki mi treba sovet.
    Od brat mi imam zemeno koristeni transporter i relaksator.Transporterot ne e tolku los no na relaksatorot ima nekoi flekicki. Neznam dali da probam da gi isperam jas ili da gi odnesam na hemisko cistenje.
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Во принцип лесно се перат, но ако се вадат навлаките. И јас имав транспортер на користење на кој му ја перев навлаката во машина на 30 степени.
     
    На Kikance и PUPICA им се допаѓа ова.
  15. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Pa ako se vadi navlakata isperi ja sama,kakvi i da se flekite,sigurno ne e nisto strasno,bebceto sto gi koristelo rabotite doprelo so kasicka i sl,navremeno ne gi iscistile i zatoa ostanale.Ako se vadat navlakite,isperi gi vo masina i zavrsena rabota.Ili direktno,bez da gi vadis,pomini gi so mokra krpa so prasok,na flekite stavi na primer vanish i gotovo,ke ti bidat osvezeni.
     
    На Kikance му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Galicka

    Galicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Mamicki, jas se sto imam za bebeto sto doaga koristam Frosh baby, tecen detergent. Germanski, hipoalegetik, znam deka navistina e dobar i za luge so posenzitivna koza....Go ima vo tinex marketi.
     
    На bambusce и joy1 им се допаѓа ова.
  17. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    И јас сега го користам истиот и сум задоволна.
     
  18. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Jas koristam Duel baby prasok I omekbuvac.
     
  19. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Користам и Persil expert sensitive, и Ariel sensitive whites + colors. Пеленки и пешкири за бањање перам на 60 или 95, а облека на 30 или 40. Омекнувач не користам.
    Не пеглам, ама сушам во машина за сушење алишта.
     
  20. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Јас нема прашок кој го немам пробано, бидејќи сум таква по природа и сакам да испробувам нови работи.
    Долго време перев само со Ариел и за мене тој беше закон. И почнаа да ми се мешаат поискусниве домаќинки, како бил скап, како ми се давале пари за него, па прашок си е прашок сите биле исти..бла бла.
    И пак почнав со експерименти, и од искуство тврдам,освен Ариел другово ништо не ми одговара.
    За мене е најдобар !!
     
    На Kaetana, Rabbit, Kitten и 2 други им се допаѓа ова.