1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детергент и перење на бебешките алишта

Дискусија во 'Бебе' започната од novamama, 9 јуни 2011.

  1. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    јас и на 60 степени ги перам и гајле немаат :D
     
  2. bucale

    bucale Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    37
    Јас перам до Дуел прашак и омекнувач Ленор,Орнел,Дуел и до сега сме супер.Алиштата му ги перам со нашите истото го правев и со првото дете и сега со второво.Малку да се зајакнат т.е може така се погодиле и децата и немам проблеми.
     
  3. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Од кога се роди до сега само со Персил сензитив и прашокот и течниот и немат некоја разлика.Сега во Карфур има промоција на Фрош заедно со омекнувач земав па ќе ви пишам каков е :)
     
  4. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    167
    јас од почеток си перам со Факс и омекнувач Ленор и не сум имала никакви проблеми со малиот :P
     
  5. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Гледам дека повеќето користите Персил сензитив прашок па решив и јас да купам таков. Од каде го купувате, во Карфур пред некој ден не најдов, а во СП има само течен? Што е разликата меѓу течниот и обичниот? Викендов ќе перам алиштенца, купив ленор бебешки омекнувач, само прашок ми фали
     
  6. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Чаче го има во Тинекс и во Веро и течен и прашкаст,јас планирам течниот да го земам,гледам повеќето тој го користат
     
    На chache87 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    На почетокот и јас перев со Персил сензитив, и супер беше. Но, почна да не ги вади флеките претходно третирани, да ми ги сивее алиштата, да се расипуваат на ќерка ми шаренките алиштенца, и тоа на ниска температура. Променив прашок, сега користам Дуел сензитив, и можам само да кажам дека сум презадоволна, во комбинација со Чико омекнувач. Омекнувач почнав да користам после 30-тиот ден, пред тоа само со прашок на дупло плавење.
     
  8. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Јас го користам Тео бебе течниот прашок и задоволна сум од него. На самата машина имам опција за вадење дамки од храна и пуштам обавезно дупло плакнење. Омекнувач сеуште не користам.
    golqmo_zeleno_shihe.png
     
  9. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Уште од самиот почеток користам течен детергент Persil sensitive и омекнувач Chicco, алиштата преубаво мирисаат и се навистина меки.
     
  10. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    елена ама тој дуел сензитив го нема во последно време,ако уште го користиш кажи од каде го купуваш,мислеме на тој што е со бебе на сликата така?
     
  11. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Да тој е, последно го купив од СП маркет, сега во понеделникот.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  12. maweja

    maweja Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    324
    Мајки,каде може да го најдам Мерикс дечји сапун? Го има ли во СП маркетите?
     
  13. * Zence *

    * Zence * Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Јас зошто го немаше ДУЕЛ земав мерикс во супер тинекс на првомајска и бев скептик за мериксот али не е лос во комбинација со ленор бебескиот ;)
     
    На maweja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Женки давајте совет за прашок... Персил сензитив не ми ги вади флеките од храната, морам да го сменам. Знам дека Ариел е одличен но и е јак...има некоја искуство да пере со него бебешки алишта? Или сепак да си земам некој друг сензитив?
    Ама ептен сум во дилема, ич немам искуство со прашоци :?:
     
  15. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Душо јас сум презадоволна од Дуел Бејби Сензитив почнав пред еден месец да го користам, преубаво мирисаат алиштата и се многу меки, 2,5 кг е некаде околу 239,ден од Тинекс пробај ќе видиш се исплати поздравче :)
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.225
    Допаѓања:
    30.320
    Пол:
    Женски
    ЈАС! Откако се роди перам со Ариел, и не ми е сменет,па до сега чувај Боже се е во ред.Но флеките од храна,од лигувчињата и ариелот не ги вади баш баш. Омекнувач сега имам АБЦ лилав и мнооогу нежно мириса,ми се допаѓа таков мирис.
     
    На leona83, Kitten и joy1 им се допаѓа ова.
  17. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Јас перев со Мерикс дечји сапун и многу сум задоволна. Омекнувач користев Frosch органски од бадем, и од Frosch купив и одстранувач на дамки од детски алишта. Овие се малку поскапи ама јас ги начекував во Tus на 1+1 акција па пристапни беа. Од одстранувачот за дамки ептен сум задоволна и уште го користам и за наши алишта.
    Еве линкче од нив http://frosch.de/Produkte/Baby/Baby_Gattungsseite/index-2.html
     
    На Kitten и joy1 им се допаѓа ова.
  18. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    И јас како @LaDyDoLl од почеток перам со Ариел и малата фала Богу ми нема пикажано реакција на прашакот ама и мене за жал не ми ги вади флеките од храна. Пробај со некое средство за флеки да видиш дали ќе излезат.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  19. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    До кога перевте одвоено бебешки и ваши алишта? Малце луда ме прават мои блиски дека сеуште (бебето е 9 месеци) јас ги перам одделно бебешките алипта од нашите. Некако не ми иде да ја ставам бебешката облека со нашата. Ептен ретко правам исклучоци.
    Инаку перам со Мери Мерино (течен) на 40 степени помалку извалканите алишта а на 60 степени повеќе изваканите алишта. Алиштата со каки и дамки од јадења кои не излегуваат ги вкулучува некогаш и на 90 степени (со Дуел а во последно време и со Ариел) е тогаш правам исклчок и перам со наша постелнина или некоја помалку извалкана наша облека.
     
  20. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    И јас уште перам одделно