1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kога вашите бебушки почнаа да лазат?

Дискусија во 'Бебе' започната од butterfly.mk, 22 јуни 2014.

  1. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Ние скоро 3 недели лазиме. Претходно едно 2 месеца се подготвувавме :whew:
    Сега сигурно уште два - три месеца ќе поминат додека прооди :) Претпазливи сме :D
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  2. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мајки вчера животот ми се скрати. имам пишано дека малата си завзема позиција на лазење но не знае рацете да ги крева. Ја ставив доле на земја и како и секој ден си игра, се превртува од грб на стомак и обратно. Одеднаш кога списка ќе се онесвестев. Раката и се заглавила под телото, ја кренав и висеше раката не ја мрда никако. Па не можевме да ја смириме. Одма на лекар. Направија ренген снимка скршеница нема но лактот и бил исчашен. ;( Ја фати докторот и ја намести за 1 минута ама мене ми траеше како 1 саат заради плачењето на бебе. Се расплакав :(. Сега ми е страв да ја ставам пак на земја. Си викам за да се деси беља 1 секунда е доволна. До нејзе бев само што кренав поглед од нејзе се деси ова. Господ да ги чува малите души наши
     
    На green.eyes и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  3. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Моето не верувам дека ќе лази право ќе оди изгледа...има 7м и 5д
    но воопшто не се труди да лази. Цела соба ја минеме превртувајќи се од грб на меше и обратно,
    до секоја цел стасуваме на овој начин :) и нема шанси да го најдам на местото каде што сум го оставила.
     
    На malooto му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Моево дете пролази на 18 месеци. :)
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  5. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Моево е 8мес,не знае уште да лази,ама затоа се превртува низ цела соба.од еден крај на друг:)
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.734
    Допаѓања:
    72.639
    Пол:
    Женски
    Bebus pravi 8m za 3 dena, se butka nanapred ako saka da zeme igracka nekoja, se kreva cel od zemja, ama ona lazenje noga pred noga uste go nema :D ama kaj i da e mislam kje pocne ubavo da lazi, zatoa sto se trudi se kreva se butka, ne se otkazuva :D
     
  7. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Кај мене почна пополека нанапред да посегнува по играчки што ќе му ги поставам, се тегне, се бутка ама тешко му оди...затоа за наназад сме прави експерти, многу е брз:lol:
     
  8. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    moeto nelazese nitu eden den..sega e vekje golem odi odamna ama pak neznae da lazi ..se obiduva sirot ama ne mu odi :D:l:
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Синко мој 10 ќе прави задутре, ама не лази. Се нервира ако не може некоја играчка да достигне, ама се откажува пред да се придвижи. Татко му вика мрзлив за вежбање на мајка му бил :wasntme:
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  10. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    моите (две керки)за 5 дена ке правиме 7 месеци, едната од 6 месец се превртува од стомак на грб нон стоп, 2 секунди не е мирна, ама напред не оди, а другата сеуште неможе убаво да се преврти, помрзлива е изгледа :) малку и фали, ама сеуште не се врти
     
  11. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Mojava aber nema lazenje.sest ipol meseci ima i nema aber ne se vrti mnogu znae samo na strana se isprava za sedenje ama stavija na stomak se smee na glas i malku ke proba da se krene ke vidi ne i odi i tolku ne se ni obiduva povtorno izgleda sme malku mrzlivi
     
  12. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Nie sme veke osum pa ne lazeme.]:)
    se prevrtuvame,klocame,so djamperot sekade odi ako go ostavam,i celo vreme saka na noze,nikako sedenje.
     
    На Mekuska му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    На еден ден пρед полни 9 месеци, моето бебенце почна да лази. ΚОНЕЧНО. Цел месец наназад лазеше. Наκај газето ... ама сега, дочувај го аκо можеш! ;)
     
    На Sky-butterfly и Mekuska им се допаѓа ова.
  14. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски
    и моето за некој ден ке има полни 9месеци,лазе само наназад,а кога е ставен на петосед имаме и кога го пуштам оди о нанапред.почнува да се исправа и стои,тоа.му е ново и интересно
     
    На SpangeBob и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  15. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Официјално лазиме од 7 месеци, се качува на маса, стига секаде, 10 очи оворени со него (син на тато, мм проодел на 8 месеци). До 5 месеци беше бебе, е тогаш преку ноќ почна само да се врти превртува, да се тегне, влече, не застана. Инаку ни минута не е ставан во дубак или џампер.
     
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Мојата има 8 и пол и лази војнички :lol:
    Со нозете во права положба за лазење оди наназад, ама никако да и кликне да така оди напред. Се случи да ги направи два-три лазечки чекори нанапред ама толку само и се спушта во позиција влечкач.
    Ваљда ќе и тргне наскоро.
     
    На *цветче* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Kaj mene sin mi prvo preodi pa odposle pocna da laze.
    Koga ne bese siguren za odenje si kleknuvase i ke si izlazese do tamu kade sto saka,pa pak ke stane i ke odi.
    Komedii kako satka bese :lol:
     
    На *цветче* и SpangeBob им се допаѓа ова.
  18. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Мнооогу насκоρо! ;)
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  19. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Taka pocnuvaat ;)
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Син ми прво почна да оди. Тогаш и пролазе, кога паднеше лазеше да се фати за нешто и да се придигне и да продолжи.
    Инаку никаков интерес немаше за на меше да биде свртен, ужасно се нервираше. Ама прооди на 11 месеци убаво.

    За малечка многу сакав да лази бидејќи бебињата што лазат ми се многу слатки и таа уште рано покажуваше интерес. Можеби и порано ќе почнеше да лази ама ја ставав во дубак едно време, сега ја почесто оставам на подот дека знае и да се придигне сама во седечка положба, па и таа повеќе и подолго ужива во игра. Па се надевам наскоро ќе пролази. :)