1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kога вашите бебушки почнаа да лазат?

Дискусија во 'Бебе' започната од butterfly.mk, 22 јуни 2014.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    ОД седум месеци почна да подлазува. Ќе го кренеше газето и некако се влечеше:lol:.

    Еве ја сега неколку недели покасно во дневна прплец прави напред назад.
    Стави и компјутер или телефон на 1-2 метри пред неа и фрц врц со лактите се влече.
    Само нанапред лази, ама ротира за 360 степени па си се врти каде сака и тргнува натаму.

    Не знае сеуште да се подигне сама во седечка положба.
     
    На ines.h, SpangeBob и Miss.Sweet им се допаѓа ова.
  2. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Синко на 7 и пол пролазе и почна да се врти околу својата оска за 360 степени. Порано се нервирав што не сака на стомак да биде свртен а сега едвај менуваме пелена, одма се врти од грб на стомак и лази. До вчера се дигаше сам ако му ги фатам ноџињата, а денес на неколку пати стана од лежечка во седечка положба ама еднаш и се преврти со главата накај решетките од креветчето па кога писна коса ми се исправи :D
     
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Официјално започна денес со оно право лазење, на рацете и колената. Доста се влечеше ко војник. :lol:

    Абе мерак ми е, цел ден да ја гледам колку е слатка.

    Инаку, за 4 дена полни 9 месеци.
     
    На Saraa, Eli23, Espadrila и 4 други им се допаѓа ова.
  4. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    Ние започнавме да лазиме пред 10 дена..... 10 дена пред да наполниме 10 месеци. Претходно 3 месеци се нишаше на колена и на рачиња. Јас дури изгубив надеж дека ќе пролази детево. Ама нема интерес многу да лази. Лази само на кревет. Ако ја ставам на под се мести во онаа куче поза во јога што е и ја крева едната рака нагоре си мисли така ќе стани. Денес прв пат успеа да се крене на ножиња, фајќајќи се за нешто и повлекувајќи се нагоре.
     
    На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  5. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.866
    Допаѓања:
    134.463
    Пол:
    Женски
    Golemiot lazese dosta pred da proodi samo neznam toxno na kolku meseci mislan nakaj 8 pocna. Malaba e 7m seuste aber nema za laze je znam deka e mala samo me neevira sto nesaka mnogu na mese da lezi, m ogu brzo.pocnuva da se nervira koga ke na staam na stomak. Na zemja ja ostavam po malku koga ame sami nemozam koga e brat i doma aepak e dete mi e strav da ne napravi nekona belja nesakajki. Doduse i on ne bese tollu na zemja a si poc a sam da lazi prvo na spalna pa na zwmja
     
  6. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    моето глувче почна на девет месеци убаво да лази а од и пол почна со тркалање
     
  7. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Синко не сум сигурна дека ќе пролази.Стално го вртам на меше ама ич не сака се нервира.Ама ќе видиме уште е мал ... а да патка сака дури и сам бара :rofl::rofl:
     
  8. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.866
    Допаѓања:
    134.463
    Пол:
    Женски
    Eve veke 9m ke napravi aber nema.od lazenje a moze i ic da ne prolazi. Abe 1sec na stomak da ne se sakalo odma se.prevrtuva ma grb i se nervira da stane. A za na noze stoenje e prva ama normalno nemoze sama da se krene. Znam deka nemora da laziaae sekira malku toa sto ic ne saka na stomace za da gi okaca mallu muskilc8njata na racete. A id mala ja mestev na mese i nikogas ne sakala mnogu. Aj denovivd sme na ortoped bas da vidam sto ke mi kazat. Na pislednats kontrola bese super vo odnos na kolkcinja glavce i sl. Mi naglasi doktorot da ne se forsira da stoi t.e. da ne ja paykame ama nikoj ne ja patka i pak celo vreme gleda nekako da se ispravi
     
  9. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    Првото ми прелаза на 8месеци а второто на една недела пред да наполни 9 а на точно девет почна да се фаќа за што најде и да се испрајува. Сега сум у нај тешкото се по него
     
  10. Proudmama

    Proudmama Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Околу 7 месеци :)
    Прво ползеше
     
  11. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    na 2 god (facepalm):D
     
    На zuto и mariz им се допаѓа ова.
  12. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Да си се пофалам.... мојава бебушка почна и официјално да лази на неполни пет месеци.
     
    На Girl-Rabbit, Sweetheart87, *цветче* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Синот не лазеше , од дубак директно на нозе . За лазење не сакаше да чуе . Еден месец не сакаше ни дубакот да го види не па да седне во него . Тој период шеташе околу маса и кревет , и наеднаш се пушти . За ќерката е сеуште рано :)
     
    На Sweetheart87 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Milla989

    Milla989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Цин ми почна да се влече :) при крај на 8 месец, веќе има 9 месеци и само на стомак се влече со рацете, колената не ги свиткува и се врти во круг :) до сега уште нема покажано знаци дека сака да се иправа, сигурно ќе биде дете што ќе прооди малку покасно. Сега ќе уживаме во лазењето :)
     
  15. kristince51

    kristince51 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.021
    na 7meseca i 10dena
     
  16. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Да поставам овде прашање поврзано со темава,на што ги ставате бебенцата да лазат на земја да но на што?Ние и зедовме коцки но излегуваат од нив и оп на теписонот ,кај мајка ми кога бевме иѓ послав чаршав го собраа целиот и пак на теписон рацете.Се нервирам незнам како да постапам џабе е шо го усисавам секој ден не ми е ил хигиенски ве молам за совет
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.829
    Пол:
    Женски
    На мојата никогаш ништо и немам постилано.Само ламинат и толку.Него го поминував со џогер еднаш дневно.Не им се потресувај толку
     
    На Mari*, azelea и mariz им се допаѓа ова.
  18. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    На тепих и паркет. Не можеш дете да ограничиш до каде ќе движи. Теписи се перени, поминувам со правосмукалка и со џогер паркетот, но не секој ден. Нема шанси секој ден. Од како почна да се превртува неколку пати ми падна од кревет, и пресеков, го ставив доле со играчки на сите страни. Ем безбедно, не може да се повреди, ем се стимулираше и пред 6 месеци веќе лазеше. Не се притресивај, мора да се јакне. Важно ми е само со кондури да не се влегува, тоа не дозволувам на никој.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Не бе какви кондури ние посебни чорапи имаме за внатре посебни за надвор
     
    На TutiFuti и kristince51 им се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.829
    Пол:
    Женски
    Мој совет ти е -не така.Секако не го сваќај ова како некоја навреда.Дома можеш да стелиризираш се ама на гости,на одмор во хотел,во градинка како ке градат имунитет каде се е изгазено,исфаќано од друг?
     
    На azelea, Lolipop23 и mirandaa им се допаѓа ова.