Oмилени книги од детството

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од x.Daisy.x, 6 ноември 2010.

 1. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  4.189
  Допаѓања:
  31.423
  Пол:
  Женски
  Пајажината на Климентина, девојките на Марко, Хајди, Марта, Исти очи, Двојаната Лота, има уште многу .
   
 2. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  `Марта` `Бојан` `Исти очи` `Ќерката на сонцето` `Двојната лота` исл.
   
 3. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.317
  многу сакав да читам и сите посебно ги доживував но големи и мали дури и ја сонував :D и онаа со различните приказни за ламјите итн незнам како се викаше :D
   
 4. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  1.883
  Пајажината на Климентина, Доктор Офболи, Зоки Поки :lol:, Девојките на Марко, Робинзо Крусо, Марта, Бојан... :)
   
 5. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  597
  Пол:
  Женски
  Робинзон Крусо, Самовилското коњче,Таро од земјата на планините,Шеќерна приказна,Алиса во земјата на чудата и многу други :)
   
 6. Lina89

  Lina89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  28
  пред некој ден се потсетив на “Бојан“ мојта омилена книга и кога ке имам слободно време пак ке ја читам (незнам по кој пат) исто така едни од поомилените ми се Марта, Девојките на марко, Хајди, Големи и мали, исто така многу ми се допага и „злосторство и казна“ таа ми е од средношколските денови
   
 7. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.681
  Допаѓања:
  10.328
  дефинитивно без конкуренција најубава ми беше МАРТА ... и ја обожавав и девојчето со две имиња ... и другите ги сакав ама овие по 548405403 пати ги читав ги обожавам до ден денес . А и касни-порасни . :rofl:
   
 8. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.830
  Допаѓања:
  2.793
  Омилена книга од раното детство ми беше "Пајажината на Климентина". Колку сум ја обожавала книгата, неколку пати ја имав прочитано и само плачев за Цанко. :( После па им запнав дома прасенце да сме чувале :D
  Потака кај 7 одд, омилена ми беше "Марта" од Горјан Петревски. Бев фасцинирана од книгава.
   
  На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
 9. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  3.261
  Допаѓања:
  3.266
  1. зоки поки- мислам дека нема дете кое не ја прочитало
  2. робинзо крусо- прекрасна авантура
  3. двојната лота- книга која 100 пати ја прочитав и плачам
  4. децата на капетанот гранд -прекрасна книга од жил верн
  5. доктор оффболи -хехе кога ја читам сега како поголема се смеам
  6. децата од павловата улица
  7. шекерна приказна
  8. пат околу светот за 80 дена
  9. цицибари
  10. алиса во земјата на чудата
   
 10. Kika30

  Kika30 Нов член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  31
  Зоки Поки
  Улавите години
  Робинзон Крусо
  Волшебното самарче
  Марта и др... :D
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.399
  Допаѓања:
  14.576
  Книгава дома ја имав во две изданија и секогаш кога ќе почнев да ја читам, ја читав два пати (па мораше двете да се прочитаат) :D
  Одамна ја немам препрочитано, а толку ја обожавав... можев да ја читам без престан одново и одново.
  И...
  [​IMG] Секако на македонски.
   
 12. De-lovely

  De-lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  715
  Допаѓања:
  904
  Ех најубава книга од детството ми е Споменка, потоа Марта, Втора Смена и Малиот Вампир многу ја сакав. :)
   
 13. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.997
  Допаѓања:
  1.064
  Оххх си ги обожавам книгите што сум ги читала како мала и сеуште си ги чувам на полица со книгите кои сега си ги читам.

  Двојната Лота ми е милион пати прочитана,ја обожавам...
  Доживувањата на чирачето Лапе,Топката што многу знае...
  Малечката Фадета,Пајажината на Климентина,Робинзон Крусо,Островот на скриеното богаство..
  Втора смена,Исти очи,Марта,Бојан...

  Редактирам за да ја додадам Волшебното самарче!!Морав! :wasntme:

  Ги обожавам!!! :wasntme:
   
 14. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  456
  Допаѓања:
  97
  Ехе колку имам омилени книги... Двојната Лота, Пајажината на Климентина, Робинзон Крусо, Кој ја скрши вазната, Големи и мали, Итар Пејо, Колибата на чичо Том, Хајди, Пипи долгиот чорап, Марта, Доктор Оффболи, Бојан...
   
 15. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  839
  Абе луѓе гледам никој од вас ја нема спомнато Бела грива? Ја немате читано или? Јас ја обожавав оваа книга, памтам дека се отепав од плачење кога ја прочитав и, до ден денес се потресувам кога ќе се потсетам на неа...
  Инаку, секако дека има и други книги кои ги сакав:
  Доктор Офболи
  Пајажината на Клементина
  Мери Попинс
  Таро од земјата на планините
  Хајди
  Големи и мали
  Карлсон лета
  35 мај
  Марта
  Исти очи
  Двојната Лота
  Оливер Твист
  Година со 13 месеци
  Улавите години
  Шеќерна приказна
  Белото циганче
  Повикот на дивината
  Малиот принц

  А во вашите постови забележав многу наслови на книги кои ги имам прочитано и за кои се сеќавам дека ми се допаднале, но неможам никако да се сетам на нивната содржина :(
  А тие се: Втора смена, Фантастичниот господин Лисец, Дежурна приказна, Девојките на Марко и Островот на скриеното богатство... Не ми е јасно како не можам да се сетам ниту на еден детал од овие книги, а знам дека ги имам прочитано и дека ми беа убави? Чудно...
   
  На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
 16. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  933
  Допаѓања:
  499
  Ехаа,колку многу ги има.Иако нема поминато многу време неможам да се сетам на сите тие кои ми се допаднале,но еве еден мал дел:
  -Приказни по телефон
  -Двојната Лота
  -Волшебното самарче
  -Доктор Офболи
  -Таро од земјата на планините
  -Зоки Поки
  -Пајажината на Климентина
  -Пипи долгиот чорап :inlove:
  -Девојчето со две имиња
  -Пат околу светот за 80 дена
  -Срце( ја обожавам книгата :inlove: )
  -Улавите години
  -Втората смена
  -Исти очи
  -Хајди
  -Марта
  -Бојан
  -Големи и мали
  - оваа не беше лектира,ја зедов по препорака на библиотекарката кога бев второ и верувајте се изнаплакав ;( ЛЕЛЧО се викаше...сакам пак да ја читам!
   
 17. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.273
  Допаѓања:
  3.254
  Со коњите? Ако е таа со коњите, една од омилените ми е, ама не ми текнуваше на името. :| :)
   
  На Mygirl и sesilija им се допаѓа ова.
 18. specificone

  specificone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  827
  -Улави години
  -Хајди
  -Бојан
  -Снеговите на Климентина Евин
  -Милосија
  -Двојната Лота
   
 19. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  839
  Да, таа е! Нели е прекрасна книга! Пукнав од плачење кога ја читав, најголем впечаток ми остави во детството! Инаку, книгата се вика Бела Грива зошто така го крстија коњот заради преубавата бела грива...
   
  На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Scar.Tissue

  Scar.Tissue Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  1.042
  Хајди, сега повторно да земам да ја читам, пак ќе ми се пријаде сиренце со топло лепче, пак би посакала да спијам на слама на таван, гледајќи го ѕвезденото небо.
  Марта, прекрасно нешто, секој еден збор во книгата ме допираше.
  Шеќерна приказна, најшарената и најслатката книга во мојата глава :inlove:
  иии... Децата од нашата улица. :)
   

Сподели ја оваа страница