Oмилени книги од детството

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од x.Daisy.x, 6 ноември 2010.

 1. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  3.502
  ја ко нездрава читав ко мала еве уште ми е останато тоа
  е сега листа на омилени: Хајди, Дневникот на Ања, Исти очи, Девојчето со две имиња, Касни порасни, Зоки Поки...
   
 2. ohoho

  ohoho Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  94
  дефинитивно басни од ла фонтен :) касни-порасни,зоки-поки,двојната лота
   
 3. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  67
  Пипи долгиот 4орап дефинитивно најомилена, иако скоро и да не се сеќавам на книгата... хаха
   
 4. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  980
  Исти очи, Децата од нашата улица :)
   
 5. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.270
  Допаѓања:
  339
  Марта од Горјан Петревски :)
   
 6. veronikaveronika

  veronikaveronika Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2011
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  120
  Првата книга што паметам дека сум ја прочитала беше Патувањата на Добрило, само... не знам од кој автор беше :?: и тоа некаде во второ-трето одделение, но се уште, помалку во магла, се секавам на содржината.
  Друга книга што дефинитивно ми останала во сеќавање е Полна Месечина од Бошко Смаќовски-читав и плачев од смеење :rofl: .
  Карсон од покривот, Двојната лота, Патот за Агра, Волшебното самарче ;) сите од Горјан Петрески....
  Другите се радуваа на играчки, јас на книги :^) Некое чудно дете изгледа сум била...
   
 7. HeartlySmile

  HeartlySmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  50
  Марта,Споменка,Триножните рицари,Збркана сказна и Сказни за Нестерка .. :D
   
 8. sweety-m

  sweety-m Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2011
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  52
  Споменка, книга која ме расплачи и ете од тогаш си градам кариера кога читам да плачам :lol: и таа беше книгата која ме натера да читам и понатаму книги кои немаат врска со училиштето, оти до тогаш си мислев дека сите книги се досадни како лектирите
  Двојната Лота
  Марта, Сама и се останато од Горјан Петрески
  Возот в снег
   
 9. so4nti2u

  so4nti2u Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  16
  Ахххх........ книгите од детството! Ги има многу :)
  Ќе почнам од првата која ја прочитав :) Волшебната зелка, потоа следуваа уште мноооооооооооооооооооооогу други од кои највеќе впечаток ми оставиле: Доктор Офболи, пајажината на Климентина, Орлите рано летаат(леле колку ја обожавав книгава, 100 пати ја имам прочитано :lol: ), Хајди,Сибирка,Колибата на чичко Том, Улавите години, Бојан, Том Соер,Малесија,Дневникот на Ана Франк, Хакалбери Фин. Во основно ги читав и книгите на сестра ми за во средно :lol: што убаво ми беше :) имав време за читање ехеееее.............
   
 10. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.148
  Допаѓања:
  2.598
  Касни Порасни
  Алиса во земјата на чудата
  Силјан штркот
  Колибата на чичко Том
  Хајди
  20.000 милји под морето...

  добив желба да ги препрочитам, спомени :)
   
 11. Em4e711

  Em4e711 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  465
  Допаѓања:
  136
  Хајди, Марта, Споменка....
  најубавите : )
   
 12. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.631
  Допаѓања:
  7.076
  Хари Потер, дефинитивно го обележа моето детство. Непотребно е да зборам за другите книги што ми се допаднале, како Марта, Споменка, Исти очи и сл. кога постојат овие книги. Значи буквално само еден дел го имам читано по пет пати. Го обожавав тој свет.
  И плус во малата библиотека кај тато има две книги со драми помеѓу двете светски војни. И тие редовно си ги читав. :)
   
 13. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.277
  Допаѓања:
  1.427
  Има многу, но еве ќе ги издвојам Шеќерна приказна, Орхан, Пајажината на Климентина и Марта (по неколку пати си ги читав).
  А ќе ви кажам и најомразена - СРЦЕ од Едмондо Де Амичис. Таа беше првата дебела лектира во мојот живот, и ми требаа денови да се наканам да ја читам - многуте стреници делуваа демотивирачки да се осмелам на таков потфат. И секако, ми требаше доста време да ја прочитам :)
   
 14. ElleS

  ElleS Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  203
  Шеќерна приказна, Зоки Поки, Касни порасни, Мери Попинс, Хајди, Двојната Лота
   
 15. eemmiilliijjaa

  eemmiilliijjaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  205
  Марта,Бојан,Доктор Офболи......
   
 16. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.614
  Мери Попинс, Двојната Лота, Хајди, Пајажината на Климентина, Доктор Офболи, Марта, Споменка...
   
 17. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  1.980
  Допаѓања:
  7.590
  Пол:
  Женски
  Волшебното самарче :)
   
 18. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  192
  Сите на Горјан Петревски,Пајажината на Климентина,Доктор ОФБОЛИ...
   
 19. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  2.581
  Допаѓања:
  25.148
  Девојчето со две имиња
  Двојната Лота
  Сама, Марта, Исти очи - сите од Горјан Петревски
  Втората смена
  Хари Потер 8)

  Има уште само не можам да се сетам. Многу читав како дете, преку еден ден одев во библиотека. :D
   
 20. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.161
  Допаѓања:
  5.648
  Пол:
  Женски
  Зоки Поки, Пипи Долгиот Чорап, Мери Попинс, Марта, Хајди :)
   

Сподели ја оваа страница